Agregaty chłodnicze – nowoczesne technologie dla przemysłu

Agregaty chłodnicze – nowoczesne technologie dla przemysłu image

Zimne łańcuchy dostaw nie mogą obyć się bez urządzeń i przestrzeni, w których można swobodnie schłodzić przechowywane lub przewożone towary. Ma to szczególne znaczenie w przypadku świeżej żywności, przy której utrzymanie stałej temperatury dla artykułów spożywczych, od momentu opuszczenia przez nie linii produkcyjnej, aż do stołu finalnego konsumenta, jest kwestią kluczową.

Do chłodzenia magazynów lub przestrzeni ładunkowych w transporcie żywności stosuje się rozmaite urządzenia i instalacje. Do szczególnie popularnych zaliczają się agregaty chłodnicze, na których chcielibyśmy dziś się skupić.

 

Czym jest agregat chłodniczy?

Agregat chłodniczy to jedno z ważniejszych urządzeń, występujących powszechnie w wielu sprzętach takich, jak lodówki lub zamrażarki.

Stanowią one także podstawowy element większości instalacji chłodniczych w przemyśle. Chętnie korzysta z nich branża spożywcza, dla zapewnienia optymalnych i w pełni kontrolowanych warunków do przechowywania i przewożenia żywności świeżej lub mrożonej.

Agregat, nazywany także sprężarką, odpowiada za wytworzenie i utrzymanie przez cały potrzebny czas niskiej temperatury, optymalnej dla konkretnego typu żywności.

Wydajność urządzenia dopasowuje się do typu produktów i ich ilości. Najczęściej agregaty chłodnicze dzieli się na trzy klasy, o różnej rozpiętości termicznej. Dzięki temu każdy produkt można przechowywać we właściwych dla niego warunkach.

Podstawowym zadaniem agregatu jest chłodzenie wnętrza lub osuszanie powietrza w przestrzeniach, związanych z produkcją lub dystrybucją żywności w różnych przedsiębiorstwach, należących do zimnych łańcuchów dostaw. Mogą to być producenci, spedytorzy, magazyny i centra logistyczne.

 

Klasyfikacja agregatów chłodniczych

Istnieje jeszcze inny typ klasyfikacji agregatów chłodniczych. Można bowiem wprowadzić podział ze względu na sposób działania. Wyróżnia się zatem urządzenia funkcjonujące w oparciu o:

  • ruchy odśrodkowe,
  • ruchy posuwisto-zwrotne,
  • napęd śrubami,
  • absorpcję.

Jak widać od razu pierwsze trzy typy to urządzenia mechaniczne, wyposażone w silniki elektryczne, gazowe lub parowe. Nieco inaczej działa agregat absorpcyjny, który zasila jedynie źródło ciepła, jak na przykład para wodna.

 

Budowa agregatu chłodniczego – z czego się składa sprężarka?

Różnice w budowie agregatu wynikają z konkretnej technologii, typu urządzenia oraz rozwiązań stosowanych przez danego producenta.

Mimo to w każdym z nich występują cztery podstawowe elementy, odpowiedzialne za prawidłowość procesu chłodzenia. Zalicza się do nich:

  • parownik,
  • sprężarkę,
  • skraplacz,
  • zawór rozprężny.

Sprawność urządzenia zależy od czynnika chłodzącego, który nieustannie w nim krąży, zmieniając swój stan skupienia, co pozwala przenosić ciepło i doprowadzać do ochłodzenia konkretnej przestrzeni.

 

Agregaty chłodnicze a inne instalacje w przemyśle spożywczym

Prawo nakłada na producenta i dystrybutora żywności w naszym kraju szereg restrykcyjnych przepisów. Część z nich wiąże się oczywiście z zapewnieniem odpowiednich warunków w magazynach i przestrzeniach ładunkowych pojazdów do transportu produktów spożywczych.

Za uzyskanie i utrzymanie właściwej temperatury najczęściej odpowiadają właśnie agregaty chłodnicze. Oprócz nich przedsiębiorcy, działający w ramach spożywczych łańcuchów dostaw, są także zobowiązani do nieustannego rejestrowania temperatury w pomieszczeniu.

Służą do tego specjalne urządzenia, o zasilaniu niezależnym od samego agregatu. Zapisują one wartości temperatury i wilgotności. W wielu nowoczesnych rozwiązaniach istnieje nawet możliwość wglądu w te parametry w czasie rzeczywistym. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko trwałego uszkodzenia delikatnego i wrażliwego ładunku.

Dodatkowo wiele firm decyduje się na montaż specjalnych instalacji alarmowych, które niezwłocznie powiadamiają osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo produktów, jeśli pojawią się niepokojące wahania temperatury lub inne symptomy. W ten sposób minimalizuje się straty, przy utrzymaniu maksymalnego bezpieczeństwa wszystkich przechowywanych produktów.

 

Świeża żywność – prawidłowe przechowywanie

W zimnych łańcuchach dostaw liczy się przede wszystkim czas. Świeża żywność musi trafić do finalnych odbiorców jak najszybciej po jej wyprodukowaniu. Na każdym etapie należy ją utrzymywać w optymalnych warunkach, aby zachowała swoje właściwości i była w pełni bezpieczna dla konsumentów.

Do tego właśnie przydają się agregaty chłodnicze i wszystkie współpracujące z nimi urządzenia. Dzięki nim świeża żywność może być bezpiecznie przewożona i składowana nawet w łańcuchach dostaw o globalnym zasięgu.

reklama post

Dodaj komentarz