Aldi: Stawiamy na standardy jakościowe w logistyce

Aldi: Stawiamy na standardy jakościowe w logistyce image

ALDI ze szczególną dbałością troszczy się o świeżość swoich produktów na każdym etapie działalności – począwszy od współpracy z dostawcami, przez transport i magazyn, na sklepowych półkach kończąc. Każdego miesiąca niezależnie od regulacji prawnych ALDI prowadzi serię badań laboratoryjnych w akredytowanych jednostkach, które umożliwiają kontrolę świeżości produktów
z różnych kategorii – powiedziała w rozmowie z serwisem PlatformaLogistyczna.com Agata Biernacka, kierownik Działu Komunikacji i PR ALDI Polska.

 

Podkreśla, że poza zewnętrznymi audytami sieć wprowadziła także wysokie standardy wewnętrznej kontroli towarów, co przekłada się na funkcjonowanie całego łańcucha dostaw. Sieć współpracuje też z lokalnymi wytwórcami, dzięki czemu w sklepach przybywa produktów z certyfikatami takimi jak: Jakość i Tradycja czy Dziedzictwo Kulinarne.

Jak mówi, współpracujący z ALDI dostawcy spełniają najwyższe normy dotyczące jakości i świeżości produktów. – Transport produktów w sieci ALDI odbywa się zgodnie z powszechnie obowiązującymi standardami z zachowaniem wszelkich prawnych regulacji. Dotyczy to zarówno utrzymania odpowiedniej temperatury i standardów higienicznych, jak i odpowiedzialności społecznej w całym procesie łańcucha dostaw. Aktualnie sieć prowadzi działania, mające na celu nieustające zwiększenie dbałości o łańcuch chłodniczy oraz podniesienie bezpieczeństwa towaru podczas transportu – wyjaśnia kierownik Działu Komunikacji i PR ALDI Polska.

Zapytana jak wygląda logistyka czy też zarządzanie ladą chłodniczą na poziomie sklepów oraz jak Aldi sprawdza czy w drodze produktów do sklepów nie został przerwany łańcuch chłodniczy, mówi, że w sklepach towary z tzw. asortymentu świeżego zamawiane są codziennie, a produkty z kategorii trwałej, takie jak ryż czy makarony raz, dwa razy w tygodniu, w zależności od zapotrzebowania. Za bieżące uzupełnianie towaru odpowiedzialny jest Kierownik sklepu, który pracuje w oparciu o system informatyczny wspierający proces zatowarowania.

– Codzienna troska o świeżość produktów jest jednym z najważniejszych celów ALDI, bo oznacza troskę o zdrowie i dobre samopoczucie klientów i ich rodzin. Dlatego sieć wprowadziła restrykcyjne wytyczne mikrobiologiczne w zakresie kontroli mięsa (dotyczą nie tylko dostawców w zakładach produkcyjnych, ale także gotowego produktu w sprzedaży), zaś w produkcji pieczywa praktykuje zasadę CleanLabel, zgodnie z którą z wypieków usuwane są sztuczne wzmacniacze smaku, konserwanty i barwniki na rzecz naturalnych i znanych konsumentom składników. Wśród warzyw i owoców, ponad połowa produktów to produkty pochodzące od polskich rolników i sadowników. Wszystkie owoce i warzywa BIO oraz cały łańcuch BIO posiadają stosowne certyfikaty (Global G.A.P) i są badane na obecność pestycydów. ALDI sprawdza między innymi poziom zawartości cukru w owocach i stopień ich dojrzałości – mówi  Agata Biernacka.

Wskazuje, że w ramach przejrzystości łańcucha dostaw wdrożony został tzw. ALDI Transparency Code (Kod Identyfikowalności ALDI). Dzięki niemu możliwe jest uzyskanie informacji na temat pochodzenia danego produktu (można je uzyskać skanując smartfonem znajdujący się na opakowaniu kod QR lub w Internecie wpisując na stronie identyfikowalnosc.aldi.pl Kod Identyfikowalności ALDI).

Zaznacza, że odpowiedzialność ALDI nie zaczyna się ani nie kończy w sklepach. – Działamy na rzecz poprawy wskaźników zrównoważonego rozwoju w naszych łańcuchach dostaw, na przykład w zakresie warunków pracy w procesie produkcji, a także ochrony lasów, gleby i bioróżnorodności. Chcemy, aby nasi klienci otrzymywali jednoznaczne dowody, że pozyskujemy produkty w sposób zrównoważony, co pozwoli im dokonywać zakupów z czystym sumieniem. 100 proc. zakładów produkcyjnych w krajach ryzyka zostało przez ALDI objętych audytem w 2019 roku. W tym czasie przeprowadzono także ponad 340 ocen społecznych ALDI, co oznacza wzrost o 6 proc. względem roku ubiegłego – podkreśla Agata Biernacka.

reklama post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *