Automatyzacja produkcji – najczęstsze problemy

Automatyzacja produkcji – najczęstsze problemy image

Automatyzacja produkcji to jedno z założeń rewolucji Industry 4.0. Prowadzi do zwiększenia efektywności, zmniejszenia kosztów oraz usprawnienia wielu procesów, toczących się każdego dnia w fabrykach.

Wszystkie te korzyści osiąga się jednak tylko wtedy, gdy cały proces robotyzacji zakładu przemysłowego zostanie wdrożony poprawnie. A pod tym względem często zdarzają się niedopatrzenia i błędy, które później prowadzą do wielu problemów na liniach produkcyjnych.

Jak się przed tym uchronić i jakie są najczęściej popełniane błędy przy automatyzacji produkcji?

Robotyzacja w polskim przemyśle – skokowy wzrost zainteresowania automatyzacją

W ostatnich latach możemy zauważyć spore zainteresowanie automatyzacją procesów produkcyjnych w dużych i średnich firmach w naszym kraju. Jak podają badania, przeprowadzone przez firmę Astor, najwięcej przedsiębiorstw deklaruje częściową automatyzację (71% ankietowanych). Pełną robotyzację linii produkcyjnych wdrożyło aż 26% firm. Brak działań tego typu zadeklarowało natomiast tylko 3% badanych.

Oznacza to, że polscy przedsiębiorcy dostrzegli wielki potencjał i szereg możliwości, które daje automatyzacja procesów wytwórczych. Wciąż pod tym względem pozostajemy jednak daleko w tyle za krajami mocniej rozwiniętymi, w których robotyzacja objęła znaczną część gospodarki, jak choćby w Korei Południowej lub Japonii. Mimo to dynamika robotyzacji przemysłu w naszym kraju pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość.

Błędy przy wdrażaniu robotów w przedsiębiorstwach produkcyjnych

Aby roboty mogły jednak pomóc zwiększyć efektywność, podnieść bezpieczeństwo oraz obniżyć koszty i czas produkcji, należy właściwie podejść do ich wdrożenia w firmie. Często niewłaściwie przeprowadzona automatyzacja potrafi być przyczyną wielu problemów.

Jak zatem przeprowadzić ją skutecznie i prawidłowo? Jakich błędów się wystrzegać, żeby później cieszyć się ze wzrostu wydajności i konkurencyjności przedsiębiorstwa?

Niewłaściwe przygotowanie się do inwestycji

Podstawą każdego działania powinien być zawsze dobry plan. Dotyczy to zwłaszcza tak dużych inwestycji jak robotyzacja zakładu pracy. Wszystko powinno się bowiem zacząć od określenia wytycznych i opisania potrzeb danego stanowiska. Każdy zakład jest inny i potrzebuje nieco innych, spersonalizowanych rozwiązań.

Precyzyjne określenie ich we wstępnym etapie projektu pozwala uniknąć późniejszych problemów oraz dodatkowych kosztów związanych z dopasowywaniem już istniejącego robota. Warto pamiętać, że często późniejsze zmiany nie zawsze są możliwe do przeprowadzenia w satysfakcjonującym zakresie.

Określanie celu wymaga oczywiście również świadomej decyzji o zakresie automatyzacji w danym momencie oraz przewidzenia dalszych działań na przyszłość. Zazwyczaj bowiem zakup jednego robota jest tylko małym krokiem ku dalszej automatyzacji zakładu.

Testowanie kluczem do sukcesu

Komunikacja we wstępnych etapach projektu pozwala na przygotowanie dopracowanego produktu. Mimo to nie można rezygnować z fazy testów. Teoretyczne rozważania zawsze wymagają bowiem sprawdzenia w praktyce.

Niekiedy pojawia się konieczność dopracowania lub wprowadzenia niewielkich zmian, które dodatkowo zwiększą efektywność pracy oraz poprawią bezpieczeństwo użytkowników.

Eliminacja lub niedoszacowanie czasu potrzebnego na testy sprawia, że robot może być nie do końca dopasowany do realnych potrzeb firmy, a przez to mniej efektywny.

Robot nie rozwiązuje wszystkich problemów przedsiębiorstwa

Roboty w zakładzie pracy potrafią być wielkim wsparcie i w założeniu służą optymalizacji działania produkcji, zwiększeniu jej efektywności i bezpieczeństwa. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku częściowej automatyzacji nie są one jedynym elementem odpowiedzialnym za poprawę wyników przedsiębiorstwa.

Produkcja stanowi proces, składający się z wielu składowych, wymagających dopracowania i synchronizacji. Warto o tym pamiętać i oprócz inwestycji w roboty, zadbać też o właściwe dopracowanie całych procesów produkcyjnych oraz postawić na podnoszenie kompetencji pracowników, którzy będą zajmować się obsługą i programowaniem robotów. Dopiero wszystkie te elementy wspólnie przełożą się na poprawę konkurencyjności firmy.

Robotyzacja – sposób na nowoczesną produkcję

Roboty na liniach produkcyjnych potrafią zastąpić człowieka przy wielu monotonnych lub niebezpiecznych zadaniach. Stanowią zatem wielkie wsparcie, po które coraz chętniej sięgają polskie firmy.

Wdrażanie automatyzacji powinno być jednak poprzedzone dłuższą analizą sytuacji przedsiębiorstwa oraz określeniem realnych potrzeb i możliwości. Oprócz tego roboty muszą być wpisane w kompleksową strategię rozwoju. Dopiero wówczas mają szansę wspomóc produkcję i wznieść ją na nowy poziom wydajności.

reklama post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *