Autonomiczne pojazdy w magazynach

Autonomiczne pojazdy w magazynach image

Praca w magazynie wymaga synchronizacji wielu procesów, dla osiągnięcia optymalnych efektów, obniżenia kosztów oraz zwiększenia skuteczności działań. Coraz częściej stawia się na nowoczesne technologie, a zwłaszcza cyfryzację i automatyzację procesów magazynowych.

W ten sposób uzyskuje się wysoką wydajność oraz poprawia bezpieczeństwo codziennej pracy. Wielki w tym udział mają między innymi nowoczesne pojazdy samojezdne, chętnie wprowadzane do przestrzeni magazynowych. Jakie roboty stosuje się w magazynach do transportu wewnętrznego? Jak wpływają na organizację procesów magazynowych i logistyki?

 

Pojazdy samojezdne w magazynach – nie tylko melodia przyszłości

 

O pojazdach autonomicznych mówi się coraz głośniej w przypadku transportu drogowego. W wielu krajach trwają obecnie testy konsumenckie. Między innymi w Szwecji i Stanach Zjednoczonych samojezdne ciężarówki wyjechały już nawet na drogi.

Konstrukcje, które mogą przemieszczać się i przewozić towary bez kierowcy, bywają także stosowane w magazynach. W takich przestrzeniach stawia się na mniejsze pojazdy, nadające się do manewrowania pomiędzy regałami lub na drodze do i z stref pakowania lub załadunku towarów.

Jakie pojazdy stosuje się w pomieszczeniach magazynowych najchętniej?

 

Automatyzacja transportu wewnętrznego w magazynie – co można dzięki niej zyskać?

 

Z wykorzystania pojazdów samojezdnych w magazynach korzysta coraz szersza grupa przedsiębiorców. Takie rozwiązanie pozwala bowiem na zoptymalizowanie wielu procesów. Przede wszystkim skraca czas potrzebny na kompletację zamówień.

Równocześnie roboty wykazują się wysokim udźwigiem. Są zatem w stanie przenieść znacznie większe ciężary niż pracownicy. Wprowadzenie do magazynu robotów transportowych pozwala zatem usprawnić pracę, zwiększyć komfort i bezpieczeństwo działania. Automatyzacja w tym obszarze to oczywiście też mniejsze ryzyko wystąpienia sytuacji niebezpiecznych oraz wypadków z udziałem ludzi.

Nie zapominajmy o tym, że pomimo sporych wydatków inwestycyjnych na początku, w dłuższej perspektywie wykorzystanie robotów przynosi szereg oszczędności. Są one w stanie transportować towary mniejszym nakładem energii i sił. Działają niemal bez przerwy, przez całą dobę, co zwiększa wydajność wszystkich magazynowych procesów.

 

Roboty AGV – samojezdne wózki transportowe

 

Najczęściej wykorzystywanym typem konstrukcji samojezdnych w magazynach są wózki AGV (z ang. Automated Guided Vehicles). Są to niewielkie pojazdy, poruszające się po wyznaczonych trasach. Programuje się je zdalnie, a informacje o trasach przekazuje się do robotów przy pomocy beaconów, rozmieszczonych wzdłuż torów.

Technologia ta pozwala na sporą elastyczność w planowaniu trasy oraz łatwość w manewrowaniu wózkami. Tego typu pojazdy są w stanie przenosić ładunki od kilku kilogramów do nawet kilku ton. Urządzenia łączą się nieustannie z systemem WMS, dzięki czemu łatwo można określić lokalizację każdej partii towaru.

 

Autonomiczne wózki widłowe

 

Oprócz niewielkich robotów typu AGV w magazynach zaczyna się też stosować samojezdne wózki widłowe, które wyposaża się w systemy do zdalnego sterowania. Pojazdy tego typu posiadają sztuczną inteligencję, co usprawnia proces transportu większych ilości towarów, na przykład z przestrzeni rozładunkowej do pomieszczeń magazynowych.

Autonomiczne wózki widłowe zyskują popularność, gdyż zwiększają bezpieczeństwo pracy w magazynie. Znacząca ilość wypadków w tej przestrzeni wiąże się bowiem z brakiem odpowiednich umiejętności operatorów lub ich niewystarczającą koncentracją podczas pracy. W takich sytuacjach wózki widłowe bez kierowców to sposób na ograniczenie ilości wypadków w przestrzeniach do składowania.

 

Coboty, czyli roboty wspierające

 

Ciekawym przykładem automatyzacji w magazynach są coboty, czyli roboty przystosowane nie tyle do samodzielnej pracy, co bardziej wykorzystywane jako wsparcie dla ludzi. Programuje się je do działania w przestrzeni, w której przebywają pracownicy. Dlatego muszą być one w pełni bezpieczne.

Coboty posiadają szereg czujników, które przekazują informacje o rozmieszczeniu ludzi i innych robotów. Dzięki temu unika się ryzyka kolizji lub wypadków komunikacyjnych w magazynach. Tego typu konstrukcje wykorzystuje się między innymi do przemieszczania, sortowania lub pakowania produktów.

 

Drony w magazynach

 

Coraz częściej w magazynach pojawiają się również pojazdy autonomiczne, które nie poruszają się po podłodze, a wspierają pracowników z powietrza.

Drony zyskują coraz więcej zastosowań w magazynach. Przede wszystkim pomagają zlokalizować konkretne rodzaje produktów, co znacznie przyspiesza kompletację zamówień. Wyposaża się je choćby w czytniki kodów RFID. Takich urządzeń używa się również do układania lub zbierania towarów z regałów.

 

Nowoczesne magazyny – spora przestrzeń dla automatyzacji

 

Roboty w magazynach nikogo już nie dziwią. Wykorzystuje się je w coraz większej ilości procesów, dzięki czemu minimalizuje się koszty pracy oraz zwiększa jej efektywność. A to wciąż nie wszystko. W niedługiej przyszłości maszyny będą w stanie wykonywać większą część powtarzalnych i programowalnych zadań, pozostawiając pracownikom bardziej koncepcyjne i kreacyjne zadania.

reklama post

Dodaj komentarz