Bezpieczeństwo żywności w transporcie

Bezpieczeństwo żywności w transporcie image

Przewożenie żywności potrafi być wielkim wyzwaniem dla firm transportowych, które muszą zadbać o spełnianie szeregu bardzo restrykcyjnych wymagań, określonych w unijnych dyrektywach i przepisach lokalnych.

Produkty spożywcze wymagają utrzymania konkretnej temperatury i wilgotności, dzięki czemu zachowuje się optymalną świeżość i smak.

Co zrobić, aby odpowiednio zabezpieczyć żywność przed zepsuciem w transporcie? O tym wszystkim opowiemy w dzisiejszym artykule.

 

Bezpieczeństwo i jakość żywności w transporcie

 

Wiele świeżych i mrożonych produktów wymaga utrzymania stałej temperatury na każdym etapie składowania i transportu.

Nieprzestrzeganie zasad przechowywania wpływa na jakość żywności. Niewłaściwa temperatura potrafi bowiem doprowadzić do rozwoju szkodliwych mikroorganizmów, w tym zwłaszcza groźnych bakterii i grzybów, które bywają groźne dla ludzkiego zdrowia i życia.

Na co zatem należy zwracać uwagę, aby utrzymać optymalną kondycję przewożonych towarów?

 

Presja czasu i kontrola temperatury

 

Świeże produkty spożywcze muszą być dostarczone do finalnego konsumenta w ekstremalnie krótkim czasie, aby przeciwdziałać rozwojowi mikroorganizmów oraz utrzymać optymalne walory smakowe.

Z tego też powodu w przypadku skrajnie nietrwałej żywności, jak choćby nabiału lub świeżego mięsa, dąży się do maksymalnego skracania łańcuchów dostaw, zazwyczaj ograniczając je do dwóch, trzech ogniw. Pozwala to ograniczyć ryzyko opóźnień i przestojów w transporcie, które mogłyby doprowadzić do zepsucia żywności.

Szuka się też pojazdów, które szybko i sprawnie dostarczą wszystkie ładunki. W dużych miastach najczęściej są to niewielkie samochody dostawcze, często elektryczne, wyposażone w termoizolowane przestrzenie ładunkowe lub chłodnie. W przewozach długodystansowych najczęściej wykorzystuje się transport drogowy, stawiający na ciężarówki, wyposażone w instalacje chłodzące lub mrożące.

W pojazdach do przewozu żywności, a zwłaszcza w chłodniach i lodowniach, montuje się specjalne instalacje, których zadaniem jest nieustanne kontrolowanie warunków w przestrzeni ładunkowej. Ma to przeciwdziałać nagłym i niespodziewanym zmianom parametrów temperatury i wilgotności. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko zepsucia części lub całego towaru. Trzeba bowiem pamiętać, że odpowiedzialność za utrzymanie świeżości i bezpieczeństwa żywności w transporcie spoczywa na firmie przewozowej.

 

Metody utrwalania żywności

 

Najskuteczniejszą metodą utrwalania żywności jest mrożenie. W tym przypadku utrwala się większość właściwości, przy niewielkich stratach wartości odżywczych. Podczas przewozu żywności mrożonej lub głęboko mrożonej trzeba zapewnić konkretne warunki termiczne. W żadnym razie nie można dopuścić do choćby chwilowego rozmrożenia produktów spożywczych, gdyż mogłoby to grozić namnażaniem się groźnych grzybów i bakterii.

Istnieje jednak szereg innych sposobów utrwalania żywności. Zalicza się do nich choćby pasteryzację i sterylizację. W obu przypadkach dochodzi do zabezpieczenia produktu na drodze obróbki termicznej. W trakcie pasteryzacji artykuły spożywcze podgrzewa się do temperatury ok. 70-75 stopni Celsjusza. Najczęściej wykorzystuje się ją do utrwalania soków, przetworów warzywnych i owocowych, a także piwa.

Sterylizacja wymaga poddania żywności obróbce w temperaturze powyżej 100 stopni Celsjusza. Prowadzi to do usunięcia groźnych bakterii. Równocześnie traci się jednak wiele składników odżywczych, a zwłaszcza witamin, które nie są odporne na takie warunki.

Ostatnim rozwiązaniem jest suszenie żywności, czyli kontrolowane pozbawianie jej wody. Pozwala to na skuteczne utrwalenie rozmaitych produktów – od owoców aż do mięsa. Dzięki temu żywność bez trudu przetrwa transport na nawet bardzo długich dystansach.

 

Optymalne planowanie procesów logistycznych w transporcie żywności

 

Przewóz żywności, zwłaszcza świeżej, wymaga dokładnego zaplanowania całego procesu. Należy szukać sposobów na optymalizację każdego odcinka trasy, aby jak najbardziej skrócić czas potrzebny na dostarczenie produktów do finalnego konsumenta. Dzięki temu otrzymuje on żywność wysokiej jakości, o optymalnym smaku, konsystencji i zapachu.

Równie ważne jest wykorzystanie nowoczesnych sprzętów, w tym odpowiednio wyposażonej floty oraz systemów informatycznych, które pozwalają skutecznie zaplanować cały proces oraz monitorować żywność – od pola uprawnego aż do stołu konsumenta.

Dbanie o cały proces naprawdę się opłaca – producenci i dystrybutorzy dostarczają towary najwyższej jakości, co przekłada się na większe zaufanie, zadowolenie klientów, a także oczywiście na ich zdrowie oraz bezpieczeństwo.

reklama post

Dodaj komentarz