Bezpieczeństwo żywności

Bezpieczeństwo żywności image

Bezpieczeństwo żywności to podstawowy aspekt, który powinien stanowić bazę niemal wszystkich działań dla producentów działających w tym właśnie sektorze gospodarki.

Jakiekolwiek zanieczyszczenia lub uszkodzenia produktów w tym przypadku mogą być bowiem katastrofalne w skutkach, prowadząc do poważnych problemów zdrowotnych u konsumentów. Z tego względu odgórnie nakłada się na producentów procedury sanitarno-higieniczne. Odbywa się to na mocy szeregu dokumentów prawnych o zasięgu lokalnym lub unijnym.

Jak dbać o bezpieczeństwo produktów spożywczych oraz co należy zrobić, aby spełniać coraz bardziej restrykcyjne normy? Tego dowiecie się z dzisiejszego tekstu, w którym poruszymy szereg kwestii związanych z bezpieczeństwem żywności.

 

Zimne łańcuchy dostaw – produkcja i dystrybucja żywności od strony bezpieczeństwa

 

Istnieje szereg parametrów, które wprost wpływają na bezpieczeństwo żywności, na wszystkich etapach produkcji i transportu. Do najważniejszych z nich zalicza się:

  • temperatura,
  • magazynowanie,

W ramach każdego z parametrów istnieje wiele elementów do zoptymalizowania, co przekłada się na wyższą jakość oraz mniejsze zagrożenie zanieczyszczeniem lub zniszczeniem towarów.

 

Temperatura – klucz do świeżości i trwałości produktów

 

Żywność należy do towarów, które na każdym etapie produkcji i dystrybucji, muszą być przechowywane w ściśle określonych oraz kontrolowanych warunkach. Dotyczy to przede wszystkim właściwej wilgotności i temperatury. W ten sposób przeciwdziała się postępowaniu procesu psucia artykułów spożywczych.

Niska temperatura sprawia, że towary przez dłuższy czas utrzymują swoje optymalne właściwości, świeżość oraz najwyższą możliwą dla nich jakość. To z kolei wpływa na wysoką satysfakcję klientów, które zdecydowali się na ich zakup.

Warunki kontrolowane utrzymuje się bezwzględnie na wszystkich etapach wytwarzania i dystrybucji towarów wrażliwych. Oznacza to konieczność przygotowania pomieszczeń chłodniczych w pobliżu hal produkcyjnych oraz w magazynach. Należy również znaleźć flotę pojazdów wyposażonych w naczepy chłodnicze, przystosowanych do transportu żywności o różnych wymaganiach i parametrach granicznych.

 

Magazynowanie – utrzymanie optymalnej kondycji w międzyczasie

 

Magazynowanie żywności bywa naprawdę trudne. Wymaga choćby odpowiedniego przygotowania chłodni, zapewniających warunki opisane dokładnie w przepisach krajowych i unijnych na temat bezpieczeństwa przechowywania żywności.

Pomieszczenia trzeba wyposażyć w agregaty chłodnicze. Muszą one też spełniać restrykcyjne normy sanitarne dotyczące czystości. Żywność należy przechowywać na specjalnych regałach, gwarantujących bezpieczeństwo produktów oraz łatwość kompletowania zamówień.

W wielu zakładach szuka się obecnie sposobów na modernizację magazynów chłodniczych, poprzez wprowadzanie do nich urządzeń automatyzujących proces rozkładania i kompletacji towarów w chłodniach. Pozwala to na zminimalizowanie czasu potrzebnego na przebywanie w magazynach ludzi, przyspieszenie zbierania zamówienia, a także zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia pomyłek lub nieodwracalnego uszkodzenia towarów.

 

Pakowanie – bezpieczeństwo i nowoczesne technologie

 

Nie zapominajmy o roli, którą w prawidłowym zabezpieczeniu odgrywa opakowanie. To ono zapewnia ostateczną warstwę chroniącą towar przed zanieczyszczeniami oraz zepsuciem.

Na opakowaniach umieszcza się szereg istotnych informacji na temat producenta oraz samego produktu.

Coraz szersze grono wprowadza na nich także etykiety ze znacznikami RFID. TO skuteczna i niezmiernie praktyczna metoda znakowania towarów. Bywa przydatna dla producenta, klienta oraz magazynów, w których znacząco ułatwia identyfikację produktów, co przekłada się na szybką oraz bezbłędną kompletację zamówień.

 

Koronawirus a bezpieczeństwo żywności

 

Już na początku pandemii WHO wydało komunikat informujący, że nie ma podstaw do tego, by sądzić, że żywność może być nośnikiem COVID-19.

Nie oznacza to jednak, że producenci i klienci nie muszą zachowywać daleko idących środków ostrożności.

Od strony wytwórców polegają one na zachowaniu najwyższych norm sanitarno-higienicznych w zakładach pracy. Równie istotna jest również kwestia przygotowania właściwych opakowań. Ostatnie miesiące pokazują bowiem, że konsumenci zdecydowanie chętniej sięgają po towary zapakowane, które bez trudu można zdezynfekować w domu, tuż po powrocie z zakupów. Choć bowiem sama żywność nie stanowi zagrożenia, nieostrożni klienci sklepów mogą ją dotknąć i przenieść na jej powierzchnię niebezpiecznego wirusa.

Okazuje się zatem, że wprowadzanie zasad higienicznych i norm postępowania, właściwy dobór opakowań, precyzyjne znakowanie towarów (również przy pomocy systemów RFID), a także automatyzacja linii produkcyjnych lub przestrzeni magazynowych zmniejszają ryzyko zakażenia żywności, a przez to poprawiają bezpieczeństwo wszystkich konsumentów odwiedzających sklepy na całym świecie.

Autor: Redakcja Portal Logistyczny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *