Branża transportowa potrzebuje innowacji

Branża transportowa potrzebuje innowacji image

Nowoczesne technologie zaczynają być powszechne stosowane w większości branż przemysłowych, również w logistyce. Jakie są najważniejsze innowacje, które zaczynają pojawiać się w transporcie? Poniżej przedstawiamy najistotniejsze rozwiązania, intensywnie wspierające logistykę.

 

Telematyka – podstawa dla współczesnego transportu

 

Przemysł stoi obecnie na skraju kolejnej wielkiej rewolucji, która obejmie swym zasięgiem również logistykę. Transport 4.0 w głównej mierze będzie oparty na cyfryzacji oraz automatyzacji większości usług, przy minimalizacji czynnika ludzkiego w sektorach, w których jest to możliwe.

Większość firm transportowych wdrożyła już narzędzia telematyki. Są to zaawansowane moduły technologiczne, bazujące na narzędziach telekomunikacyjnych, automatyce i systemach informatycznych. Ich zadaniem jest poprawa wyników finansowych, optymalizacja procesów oraz znaczące zwiększenie efektywności całej firmy.

Telematyka w transporcie wpływa na przemieszczanie środków transportu, wpływając na wydajność przewozów oraz bezpieczeństwo. Jej zadaniem jest także zmniejszenie negatywnego wpływu pojazdów na środowisko naturalne, poprzez optymalizację przejazdów dzięki planowaniu tras z pomocą map internetowych i nawigacji satelitarnej.

Telematyka jest stosowana powszechnie i może przybierać rozmaite formy. Do najpopularniejszych rozwiązań zalicza się między innymi:

  • sieci komórkowe,
  • Internet,
  • nawigację GPS.

 

Cyfryzacja – wirtualne zarządzanie transportem

 

W transporcie coraz powszechniej wprowadza się także kompleksowe systemy informatyczne, które mają usprawniać działania firmy, przy równoczesnym obniżeniu niepotrzebnych wydatków i zwiększeniu zysków. Optymalizacja obejmuje zarządzenie flotą i automatyzację prowadzenia procesów logistycznych.

Za najciekawsze rozwiązanie uznaje się systemy zarządzania transportem TMS, dzięki którym automatyzuje się znaczącą ilość zadań oraz wprowadza ścisłe reguły, pomagające zoptymalizować wszystkie działania podczas wysyłki i późniejszego monitorowania procesu dostawy.

Skuteczne i wielopoziomowe systemy TMS pozwalają na:

  • ograniczenie kosztów operacyjnych,
  • automatyzację procesów administracyjnych,
  • poprawienie terminowości dostaw i realizacji zamówień,
  • kontrolowanie kosztów realizacji zamówień,
  • optymalne wykorzystanie całej posiadanej floty.

Narzędzia są zazwyczaj proste i intuicyjne, zapewniając szybką i sprawną obsługę podczas planowania, tworzenia harmonogramów i zarządzania logistyką całej sieci.

 

Oprogramowanie dla logistyki – najciekawsze rozwiązania

 

Skuteczne działanie i dobra organizacja pracy są też możliwe dzięki dopasowaniu właściwego oprogramowania do potrzeb biznesu. Firmy informatyczne prześcigają się w dostarczaniu nowoczesnych rozwiązań, które wspierają optymalizację całego procesu logistyki.

Za szczególnie cenione oprogramowanie uznaje się:

  • Inteligentne systemy transportowe ITS, wspierające zarządzanie transportem, ruchem drogowym, przepływ towarów,
  • Zrobotyzowaną automatyzację procesów RPA, narzędzie wykorzystujące boty, które pozwalają ograniczać koszty i dynamicznie zwiększać obroty firmy,

 

Autonomiczne pojazdy – melodia przyszłości czy teraźniejszość?

 

Kolejną innowacją, która budzi olbrzymie zainteresowanie całego świata, są pojazdy autonomiczne. Ze względu na brak kierowców zawodowych w branży pojazdy samojezdne mogą stać się przyszłością i główną ścieżką rozwoju całej branży logistycznej.

Równolegle prowadzone są testy w różnych zakątkach świata – od Stanów Zjednoczonych, w których swoje możliwości sprawdza UPS, przez szwedzkie i niemieckie rozwiązania w Europie, aż po autonomiczne pojazdy testowane w Chinach.

Podstawową zaletą pojazdów autonomicznych jest obniżenie kosztów transportu aż o 30%, przy równoczesnym podniesieniu bezpieczeństwa jazdy.

Na ten moment jednak trudno jeszcze mówić o w pełni niezależnych pojazdach. Jak dotąd wciąż niezbędni są przynajmniej kierowcy bezpieczeństwa, którzy cały czas przebywają w kabinie podczas jazdy. Samojezdne pojazdy bez udziału człowieka pokonują na ten moment zbyt krótkie dystanse, aby mogły być uznane za w pełni sprawdzone i bezpieczne.

 

Innowacja w napędzie – alternatywne rozwiązania dla transportu

 

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o zagadnieniu niezmiernie istotnym dla całej logistyki, czyli o alternatywnych formach napędu pojazdów, które są ściśle związane z zagadnieniem ochrony środowiska oraz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

Pojazdy niskoemisyjne stanowią coraz większy odsetek w składzie floty poszczególnych dużych graczy na rynku logistycznym. Stawia się przede wszystkim na samochody elektryczne, hybrydowe lub zasilane gazem ziemnym.

Ekotransport to oczywiście szansa na poprawę wizerunku firmy. Jednak nie jest to jedyna korzyść. Często pojazdy tego typu pozwalają na ograniczenie kosztów oraz wygodną optymalizację wykorzystania całej floty.

 

Otwartość na zmiany – podstawa dla rozwoju firmy

 

Logistyka zmienia się na naszych oczach. Coraz większy wpływ na prowadzenie firm transportowych ma cyfryzacja i zastosowanie rozbudowanych systemów informatycznych, które usprawniają codzienną pracę, optymalizują funkcjonowanie floty oraz usprawniają obsługę klienta.

Nowoczesne narzędzia oraz wykorzystanie pojazdów niskoemisyjnych wprowadzają już teraz transport w nową erę skutecznej logistyki.

Autor: redakcja platformalogistyczna.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *