C.H. Robinson: Jakie są kluczowe kwestie dla skutecznego zarządzania łańcuchem dostaw po epidemii?

C.H. Robinson: Jakie są kluczowe kwestie dla skutecznego zarządzania łańcuchem dostaw po epidemii? image

Podczas gdy świat zamykał się w domu, wiele gałęzi gospodarki zamrażało swoje działania. Logistyka, która odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu rynku i zaopatrzeniu ludzi w niezbędne towary, dosyć szybko musiała dostosować się do nowych okoliczności. Wiele z wprowadzonych wówczas zmian z pewnością usprawni procesy zarządzania łańcuchem dostaw i pozostanie w branży na dobre — mówi dla portalu platformalogistyczna.com Arkadiusz Glinka, Dyrektor Transportu C.H. Robinson na Europę Środkowo-Wschodnią.

 

– Na ten moment, w oparciu o obserwacje sektora TSL, jesteśmy w stanie wyróżnić kilka trendów, które mogą kształtować przyszłość skutecznego zarządzania łańcuchem dostaw – mówi Arkadiusz Glinka.

– Wśród najważniejszych lekcji płynących z pandemii koronawirusa dla branży logistycznej należy wyróżnić: jeszcze większy wzrost roli widoczności ładunku, wzmożone inwestycje firm w dobrze przemyślane plany zarządzania ryzykiem, rozwój łańcucha dostaw 4.0, który łącząc analitykę i sztuczną inteligencję oferuje szereg informacji na wyciągnięcie ręki, czy zaopatrywanie się u więcej niż jednego dostawcy, co pozwoli zdywersyfikować łańcuch wartości. Rola logistyki „ostatniej mili” również będzie zyskiwała na znaczeniu. Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez Retail Economics i globalną kancelarię prawniczą Squire Patton Boggs, niemal co czwarty detalista (24% ankietowanych) uważa, że jego działalność zostanie trwale zmieniona z powodu COVID-19, dotyczy to także inwestycji w operacjach online. Firmy oczekują od swoich łańcuchów dostaw najlepszej możliwej obsługi klienta, z tego powodu logistyka „ostatniej mili” stanie się jeszcze bardziej konkurencyjnym środowiskiem. Po epidemii, gdy wrócimy do „normalności”, będzie to wymagało wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które umożliwią detalistom szybkie skalowanie systemów dostawy – ocenia Dyrektor Transportu C.H. Robinson na Europę Środkowo-Wschodnią.

W jego opinii głównym wyzwaniem dla logistyki intermodalnej w najbliższej przyszłości będzie zapewnienie dokładnej widoczności podczas całego procesu transportu – pozwoli to zapewnić precyzyjne połączenia i prognozy dostaw, przy jak najniższych kosztach.  – Wielu firmom, COVID-19 unaocznił złożoność ich łańcuchów dostaw oraz fakt, że nie znają swoich sieci dostaw tak, jak powinny. Zwiększona widoczność umożliwi głębsze zrozumienie sieci dostaw, zapasów i sprzedaży, w tym lokalizacji geograficznych dostawców i różnych towarów, poziomów zapasów w magazynach i punktach końcowych (np. sklep detaliczny lub dostawca końcowy) oraz wzorców zakupowych nabywców. Platformy zapewniające widoczność łańcucha dostaw będą jeszcze bardziej potrzebne – uważa dyrektor Glinka.

– Potwierdza to nasze badanie przeprowadzone kilka miesięcy przed rozwojem epidemii – spośród 3000 spedytorów, ponad 60% decydentów ds. technologicznych stwierdza, że pragnie poprawy widoczności. Co więcej, 65% stwierdziło, że ma lub planuje w ciągu najbliższych dwóch lat wdrożyć narzędzia ułatwiające kontrolowanie widoczności i wglądu w czasie rzeczywistym. Taka technologia pozwoli na przekształcanie danych z wielu źródeł w gotową do realizacji strategię działań. Tym samym łańcuchy dostaw będą lepiej przygotowane do sprawniejszej obsługi, o wiele szybszego uzupełniania zapasów oraz uniknięcia nadmiernego ich wydatkowania. W naszej ocenie wydarzenia ostatniego pół roku mogą jedynie przyspieszyć popyt na takie narzędzia – uważa rozmówca portalu PlatformaLogistyczna.com.

C.H. Robinson zaspokaja potrzeby logistyczne firm na całym świecie i w różnych branżach, od tych prostych po najbardziej złożone. Zarządzając ładunkami o wartości ponad 20 miliardów dolarów oraz 18 milionami przesyłek rocznie, jesteśmy największą platformą logistyczną na świecie, a dzięki naszej rozwijającej się oraz wielojęzycznej sieci jesteśmy jednym z wiodących przewoźników drogowych i spedytorów w Europie. 

reklama post

Dodaj komentarz