Chłodzenie w magazynach – największe problemy

Chłodzenie w magazynach – największe problemy image

Niektóre typy produktów wymagają utrzymania stałej temperatury w magazynach. Dotyczy to zwłaszcza świeżej i mrożonej żywności, ale także leków lub innych środków medycznych. Ogólnie całą kategorię artykułów tego typu nazywa się towarami wrażliwymi.

Do utrzymania stałych warunków we wnętrzach niezbędna jest odpowiednia instalacja chłodząca, która musi być pod nieustannym nadzorem, aby jak najlepiej spełniała swoją rolę.

Jakie są zatem największe problemy z chłodzeniem w magazynach, z którymi muszą się zmierzyć właściciele przestrzeni do składowania wrażliwych produktów? O tym opowiemy poniżej.

 

Chłodzenie w magazynach – szczególna przestrzeń do przechowywania

 

Utrzymanie właściwych parametrów świeżej żywności bez odpowiedniego magazynu jest praktycznie niemożliwe. Zasady przechowywania reguluje zatem szereg aktów prawnych oraz zasad, wynikających z norm sanitarno-higienicznych.

W każdym magazynie niezbędna jest choćby wydajna i sprawna instalacja chłodząca, najczęściej wyposażona w niezależny agregat. Stworzenie kontrolowanych warunków i utrzymywanie niskiej temperatury niesie ze sobą jednak szereg wyzwań.

Jakie mogą być zatem największe problemy w chłodzonych magazynach?

 

Otwieranie i zamykanie drzwi

 

Jeżeli zależy nam na utrzymaniu stałej temperatury w pomieszczeniu, częste otwieranie lub zamykanie drzwi do magazynu potrafi być sporym problemem. Każde takie zdarzenie niesie bowiem ryzyko podniesienia temperatury w chłodni. Niestety, nie da się jednak wyeliminować realizacji zamówień, przyjmowania i wydawania towarów oraz regularnego procesu kompletacji. To stały element życia magazynu.

Jak zatem można poradzić sobie z tego typu problemem? Wielu ekspertów radzi, aby zacząć od właściwego zaplanowania instalacji chłodniczej. Warto zadbać o to, żeby w chłodni znajdowało się więcej urządzeń chłodzących, rozłożonych równomiernie. Takie działanie pozwala zminimalizować zmiany termiczne związane z otwieraniem drzwi i przedostawaniem się cieplejszego powietrza do wnętrza.

 

Równomierny rozkład temperatury powietrza na różnych wysokościach

 

Magazyny są zazwyczaj pomieszczeniami znacznie wyższymi niż standardowe biura. Nieustannie dochodzi w nich do procesu konwekcji. W ciągu dnia, gdy w magazynie przebywa większa ilość osób, powietrze stopniowo się nagrzewa. Coraz cieplejsze warstwy unoszą się ku górze, zwiększając temperaturę w całym pomieszczeniu i utrudniając skuteczne schłodzenie go.

Do zniwelowania tego efektu stosuje się destratyfikatory, których zadaniem jest nieustanne mieszanie powietrza, aby wyrównać gradient temperatur na różnych wysokościach. Dzięki temu urządzeniu instalacje chłodnicze działają znacznie skuteczniej, a w całym pomieszczeniu panuje stała, zbliżona temperatura.

 

Wysokie koszty utrzymania magazynu

 

Jednym z największych wyzwań, przed którymi stają właściciele magazynów, jest próba optymalizacji kosztów. W zależności od wielkości magazynu wydatki na utrzymanie instalacji, agregatów do chłodni i energię do zasilania wszystkich urządzeń potrafią być olbrzymie.

Z tego też względu warto już na etapie planowania instalacji zadbać o prawidłowe zaprojektowanie wszystkich elementów. Jak wspomnieliśmy wcześniej, dobrym rozwiązaniem jest równomierne rozmieszczenie urządzeń chłodzących powietrze oraz zastosowanie destratyfikatorów.

Oprócz tego należy wybrać agregaty o odpowiedniej klasie energetycznej, dopasowanej do wielkości magazynu. Nowoczesne urządzenia są też projektowane tak, aby zużywać jak najmniej prądu.

Jeśli instalacja jest już gotowa, należy dokładnie przyjrzeć się zużyciu energii w poszczególnych elementach. Może się bowiem okazać, że wymiana raptem jednej części przyniesie solidne oszczędności i zwiększy efektywność całego systemu.

Sporym wsparciem dla optymalizacji kosztów jest odpowiednie planowanie działań w chłodniach, w oparciu o nowoczesne systemy informatyczne do zarządzania pracą w magazynie (np. WMS). Dzięki nim lepiej organizuje się pracę oraz harmonogram działań, co przekłada się na znacznie mniejsze straty energetyczne.

 

Nowoczesny magazyn na żywność – oszczędny, efektywnie chłodzony i bezpieczny

 

Zadaniem wszystkich opisanych powyżej rozwiązań jest zwiększenie efektywności działania magazynu z chłodnią do przechowywania na przykład żywności.

Przy pomocy różnych urządzeń udaje się stworzyć idealne warunki magazynowe dla szczególnie wrażliwych towarów, a także zapewnić im ochronę przed przypadkowym uszkodzeniem, zepsuciem lub nieodwracalnym pogorszeniem jakości.

reklama post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *