Co Polacy kupują online a co stacjonarnie?

Co Polacy kupują online a co stacjonarnie? image

XXI wiek to rozkwity technologii cyfrowej oraz dostępu do globalnej sieci. Coraz chętniej korzystamy z Internetu nie tylko, żeby znaleźć rozrywkę, ale też w celu realizacji podstawowych potrzeb życiowych.

Świetnym przykładem jest choćby dynamiczny rozwój e-Commerce. W ostatnim roku ponad 62% Polaków zadeklarowało regularne robienie zakupów za pośrednictwem sieci. Trudno się dziwić. Nowe rozwiązanie przynosi bowiem szereg korzyści, które zyskują coraz większe grono zwolenników, nie tylko wśród najmłodszych użytkowników Internetu.

 

Sprzedaż online – dlaczego firmy zakładają sklepy w Internecie?

 

Ostatnie lata pokazują, że coraz większe ilość biznesów stacjonarnych otwiera się również na nowe, wirtualne kanały sprzedażowe. Obecnie można sprzedawać za pośrednictwem własnych sklepów online, a także wyspecjalizowanych portali sprzedażowych i aukcyjnych, a nawet poprzez social media.

Niektóre marki decydują się nawet na dywersyfikację produktów dostępnych w kanałach stacjonarnych i wirtualnych, próbując znaleźć balans dla obu metod sprzedażowych. Spore grono przedsiębiorców w ogóle rezygnuje z zakładania fizycznych sklepów, które generują koszty, a często nie przynoszą już wysokich zysków. Handel w znacznej mierze przenosi się do przestrzeni wirtualnej.

 

Dlaczego e-Handel jest tak popularny?

 

Przyczyn tak znaczącego rozwoju e-Commerce jest naprawdę wiele. Przede wszystkim klienci argumentują swoją decyzję o zakupach w sieci oszczędnością czasu. Nie ma już bowiem potrzeby wychodzenia z domu, jazdy do sklepu i szukania miejsca do zaparkowania samochodu. Zakupy można zrobić z pomocą kilku kliknięć, bez wstawania z kanapy.

Dla wielu pracujących osób zakupy w sieci to także olbrzymia wygoda związana z brakiem ograniczeń czasu i miejsca. Zakupy w Internecie możemy zrobić o dowolnej porze dnia i nocy, bez obaw, że sklep zostanie zaraz zamknięty i musimy natychmiast biec do kasy. Potrzebne produkty kupimy też dosłownie z dowolnego miejsca na ziemi. Sklepy e-commerce są bowiem dostosowane do urządzeń mobilnych.

Nieograniczony czas na podjęcie decyzji sprawia, że wielu klientów czuje się komfortowo i woli dłużej zastanowić się nad zakupem w domowym zaciszu. Brak presji natychmiastowej realizacji pozwala spokojnie przeanalizować różne możliwości, sprawdzić konkurencyjne oferty i ewentualnie wrócić do wcześniej znalezionego produktu.

Przedmioty wystawiane w sklepach online często mają także atrakcyjną cenę. Wiąże się to z brakiem opłat związanych z utrzymaniem drogiej powierzchni sklepowej. Kolejną oszczędnością finansową dla klientów jest brak kosztów związanych z dojazdem do sklepu stacjonarnego. Niekiedy okazuje się, że różnica w finalnej cenie może wynosić nawet 20% na korzyść produktów dostępnych w sklepach internetowych.

 

Które produkty kupujemy najchętniej w Internecie?

 

Popularność zakupów w sieci jest ściśle związana z rodzajem produktów. Statystyki pokazują, że najczęściej kupujemy w Internecie odzież. Wpływają na to znacząco duże portale oferujące darmową wysyłkę oraz gwarantujące możliwość zwrotu niechcianych ubrań. Dzięki temu problem zakupu nieodpowiedniego numeru przestaje istnieć. Bez trudu możemy zamówić kilka rozmiarów, wybrać optymalny, a następnie zwrócić wszystkie pozostałe, bez narażania się na dodatkowe koszty.

Równie często za pośrednictwem Internetu kupuje się także wszelkie akcesoria modowe i galanterię skórzaną. Sporym zainteresowaniem cieszy się elektronika, która często miewa naprawdę atrakcyjne ceny, a przy tym przesyłka jest dostarczana wprost do domu, dzięki czemu nie musimy zajmować się przewożeniem sprzętu na własną rękę.

Sporym zainteresowaniem konsumentów cieszy się kupowanie online książek, które spośród wszystkich wymienionych towarów są najmniej narażone na zwroty. Reklamacje pojawiają się wyłącznie w przypadku zakupu wadliwych egzemplarzy.

Za pośrednictwem Internetu coraz chętniej kupujemy bilety na imprezy kulturalne i sportowe, a także rozmaite kosmetyki i perfumy.

 

A co warto wciąż kupować stacjonarnie?

 

Wciąż jednak istnieją grupy produktów, które z różnych względów wolimy kupować stacjonarnie. Często jest to związane z bezpieczeństwem lub też po prostu specyfiką danego przedmiotu.

Należy zachować szczególną ostrożność podczas kupowania dóbr luksusowych, jak biżuteria, drogi sprzęt elektroniczny lub markowe perfumy. Jeśli decydujemy się na zakupy internetowe, należy je robić wyłącznie na stronach renomowanych i sprawdzonych sklepów. W innym razie łatwo trafić na oszustów, wystawiających swoje nie do końca oryginalne towary, najczęściej na popularnych portalach sprzedażowych.

Grupą produktów, która wciąż budzi spore wątpliwości w przypadku zakupów online, są artykuły spożywcze. Regularny kupowanie żywności przez Internet deklaruje tylko około 10% Polaków, którzy i tak wydają na nią stosunkowo niewielki procent tego, co płacą w stacjonarnych sklepach.

W przypadku żywności wiele osób szuka najwyższej jakości i świeżości, którą najłatwiej uzyskać wybierając się samodzielnie do piekarni lub sklepu z warzywami i owocami, żeby znaleźć najlepsze produkty, dopasowane do naszych potrzeb i oczekiwań.

 

Kupowanie online – globalny trend, który nieustannie rośnie w siłę

 

e-Commerce rozwija się nieustająco. Przekonują się do niego coraz większe grupy ludzi w różnym wieku. Badania pokazują, że średnia wieku osób kupujących online wciąż rośnie. Trudno się dziwić, gdyż znalezienie i zakup przedmiotów staje się dzięki przestrzeni wirtualnej zdecydowanie prostszy i nie wymaga nadmiernego wysiłku.

Wszystko, czego potrzebujemy możemy kupić nie ruszając się z kuchni, spokojnie popijając niedzielną, poranną kawę – bez zastanawiania się nad tym, czy akurat ta niedziela jest niedzielą handlową, czy też nie.

Autor: redakcja platformalogistyczna.com

Dodaj komentarz