Coraz bardziej zielone łańcuchy dostaw

Coraz bardziej zielone łańcuchy dostaw image

Jeszcze kilka lat temu wykorzystywanie pro-ekologicznych rozwiązań w łańcuchach dostaw było czymś wyjątkowym. Większości przedsiębiorców kojarzyło się z dodatkowym podnoszeniem kosztów wszystkich procesów, co w wielu przypadkach nie było uzasadnione lub wręcz nierealne do wykonania.

Obecnie sytuacja się zmienia. Tworzą się kolejne regulacje prawne, zmuszające różne sektory gospodarki do większego wykorzystywania rozwiązań przyjaznych naturze. Co ważne coraz częściej firmy zaangażowane w krótsze lub dłuższe łańcuchy dostaw same pragną wdrażać zasady gospodarki o obiegu zamkniętym i angażować się w akcje społeczne o wydźwięku ekologicznym.

Zmiania się bowiem świadomość, a ekologia zaczyna stanowić jeden z kluczowych aspektów w wielu firmach, które pragną budować solidny wizerunek, a przy tym również optymalizować zakładowe procesy wewnętrzne lub w całych łańcuchach dostaw.

Bardziej „zielone” rozwiązania dotyczą w zasadzie wszystkich ogniw – od produkcji przez magazyny aż do transportu. Okazuje się, że w tych przestrzeniach można zrobić naprawdę wiele, aby zwiększyć efektywność poszczególnych procesów, a przy tym dbać o środowisko naturalne.

Na co szczególnie zwraca się uwagę?

 

Oszczędności energetyczne i nowoczesne rozwiązania

 

Podstawowym działaniem w większości łańcuchów dostaw jest dążenie do oszczędzania energii elektrycznej. Z jednej strony jest to już solidna korzyść dla środowiska naturalnego. Z drugiej trzeba cały czas pamiętać o tym, że polska energetyka wciąż w głównej mierze opiera się na przestarzałych elektrowniach węglowych, które emitują olbrzymią ilość gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń do atmosfery.

Stąd oszczędzanie energii oraz optymalizacja procesów, aby wykorzystywać jej mniej przy utrzymaniu wysokiej efektywności, stawia wielkie wyzwanie przed logistyką. Jest to jednak działanie, które naprawdę się opłaca.

Spore grono przedsiębiorców szuka także alternatywnych metod pozyskiwania energii. Popularnością zaczynają się cieszyć elektrownie wiatrowe, choć największe zainteresowanie przedsiębiorstw zyskują systemy fotowoltaiczne, dzięki którym można zasilać większość procesów na liniach produkcyjnych lub w magazynach czystą energią elektryczną, wytwarzaną za darmo z energii słonecznej.

Nie zapominajmy o tym, że oszczędności pojawiają się wraz z wykorzystaniem odpowiednich urządzeń. Nowoczesne roboty na liniach produkcyjnych oraz agregaty chłodnicze do magazynów są projektowane tak, aby zużywały jak najmniej energii elektrycznej.

Dodatkowo w firmach powszechnie montuje się energooszczędne źródła światła LED, coraz częściej wspierane przez inteligentne systemy sterowania zdalnego, co przekłada się na jeszcze niższe zużycie cennej energii.

 

Eko certyfikaty – budynki przemysłowe przyjazne środowisku

 

Szerokie grono przedsiębiorców, którzy zlecają zewnętrznym operatorom kwestie logistyczno-magazynowe, szuka ekologicznych przestrzeni do składowania towarów.

Wielu z nich zwraca uwagę na to, czy budynki przemysłowe posiadają certyfikaty BREEAM i LEED. Świadczą one o tym, że zabudowania zaprojektowano i wzniesiono zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Wciąż jeszcze nie jest to powszechny standard. Widać jednak, że właściciele przedsiębiorstw, pragnący, żeby ich firmy były postrzegane jako przyjazne środowisku, zwracają się w stronę właśnie takich rozwiązań.

Wciąż ilość certyfikowanych budynków przemysłowych w naszym kraju jest niewielka. Widać jednak silną tendencję wzrostową. Można zatem przewidywać, że w ciągu kilku lat stanie się to powszechnym standardem.

 

Magazyny przyjazne środowisku i biznesowi

 

Jak czytamy w raporcie firmy Cushman & Wakefield „Industrial Goes Green”, sporo dzieje się również w przypadku samych przestrzeni magazynowych. Deweloperzy coraz częściej wznoszą budynki pro-ekologiczne dla swoich klientów, odpowiadając tym samym na główne potrzeby rynku. Pojawiają się zatem odpowiednie systemy izolacji ścian i dachów, energooszczędne instalacje oświetleniowe, zasilane przez panele fotowoltaiczne. W wielu magazynach wykorzystuje się gruntowe wymienniki ciepła i pompy ciepła.

Wszystko po to, żeby lepiej wykorzystać dostępne możliwości, zwiększyć efektywność pracy magazynu, a to wszystko w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym.

 

Nowoczesny transport – alternatywne źródła energii

 

W łańcuchach dostaw oprócz samych zabudowań ważne są również pojazdy. To bowiem właśnie transport odpowiada za sporą ilość śladu węglowego, generowanego w łańcuchach dostaw.

Unia Europejska już teraz ogłosiła, że do 2050 roku chce osiągnąć neutralność klimatyczną, to znaczy zmniejszyć emisję szkodliwych gazów i pyłów. Dotknie to w dużej mierze właśnie transportu.

Stąd też już teraz poszukuje się efektywnych i ekologicznych rozwiązań dla przewozu towarów.

Niektóre firmy stawiają na rozwiązania hybrydowe lub w pełni elektryczne, sprawdzające się zwłaszcza w centrach wielkich miast.

Innym rozwiązaniem, które w niedługiej przyszłości ma szansę zyskać sporą popularność, jest przejście na zasilanie pojazdów skroplonym i sprężonym gazem ziemnym. Byłby to koncept przyjazny środowisku, a także generujący spore oszczędności, jako że cena tego surowca utrzymuje się na naprawdę niskim poziomie.

 

Ekologiczne łańcuchy dostaw – krok w stronę nowego przemysłu

 

Ekologia w przemyśle przestaje być traktowana wyłącznie jako niepotrzebny, dodatkowy koszt. Coraz szersze grono przedsiębiorców postrzega rozwiązania ekologiczne jako inwestycję, która tak naprawdę przynosi olbrzymie korzyści.

W dłuższej perspektywie generuje bowiem solidne oszczędności, zwiększa komfort i efektywność pracy oraz pozwala budować wizerunek zaangażowanego przedsiębiorstwa, dla którego liczą się sprawy społeczne.

reklama post

Dodaj komentarz