Covid-19 zmienił logistykę produktów spożywczych, w tym chłodniczych

Covid-19 zmienił logistykę  produktów spożywczych, w tym chłodniczych image

Przyzwyczailiśmy się do zarządzania transportem w systemie planowania do przodu w sektorze spożywczym. Początek pandemii spowodował spore zawirowania w dystrybucji towarów spożywczych. Organizacja transportu została zdecydowanie utrudniona przez liczne obostrzenia i nowe przepisy – mówi PlatformieLogistycznej.com Anna Żurek, Prokurent, Instytut INTL Sp. z o.o.

Zauważa, że w normalnych warunkach organizacja transportu, dla firmy, która nie dysponuje własną flotą, to 2-3 dni robocze, a wiosną były sytuacje, że opóźnienia wydłużały się nawet do 10 dni. Transport podrożał zdecydowanie. – Na wzrost cen nałożyły się liczne obostrzenia, do których firmy transportowe muszą się zastosować. Wzrost cen sektora logistycznego, wpływa tym samym na efekt ceny końcowej, o czym przekona się Kowalski w każdym sklepie. Obecnie firmy będą musiały znaleźć rozwiązania na nowe czasy, ponieważ ta sytuacja tak szybko się nie zmieni. Paradoksalnie pomimo pandemii, transport zdał egzamin i stanął na wysokości zadania – uważa Anna Żurek.

W jej opinii, największym wyzwaniem są ludzie, a obecnie ich braki spowodowane m.in.: absencją z powodu wirusa, przymusowe kwarantanny całych działów, odpływ Ukraińców, wstrzymanie procesów rekrutacji, etc. – Natomiast zmniejszony potok towarów przez mniejsze zamówienia i popyt na usługi logistyczne ogółem na rynku (lock down marzec – maj) de facto uratował sytuację, bo pomógł branży spożywczej. Największe zmiany jakie widzę to wzrost e-commerce, zakupy przeniosły się do Internetu, obserwujemy ogromny wzrost zakupów on-line w wielu sektorach, od spożywki po handel usługami. Dodatkowo w sektorze spożywczym, wśród dużych graczy handlowych widzimy konsolidację firm, sklepy wprowadzają automatyczne kasy lub obsługę self-service, często 100 proc. automatyczną, gdzie nie ma w obsłudze żadnego personelu – mówi.

Zapytana, jak zmieniła się organizacja transportu, a jak organizacja pracy w magazynie, powiedziała, że transport trzeba planować i organizować z dużo większym wyprzedzeniem, m.in. już na tydzień przed wysyłką. Tym samym umiejętne planowanie i zarządzanie czasem jeszcze bardziej zyska na znaczeniu przy organizacji transportu. Kierowcy muszą być przygotowani na to, że wydłuży się ich czas pracy, np. w firmach panują obostrzenia, kierowca musi założyć ok. 30 min. lub godzinę czasu więcej przez załadunkiem na dezynfekcję przy zgłoszeniu się na załadunek. Na magazyny delegowanych jest mniej osób, ze względu na dystans, dotyczy to głównie małych i średnich powierzchni. Coraz częściej firmy myślą o wprowadzaniu nowoczesnych usprawnień, dzięki którym będzie możliwość wykonania poszczególnych prac przez dedykowane maszyny, jak np. drony. – Drony są w stanie monitorować powierzchnię, sczytywać dane potrzebne do inwentaryzacji, wyszukiwać produkt potrzebny do załadunku towaru. Drony będą nie tylko monitorować, ale także całkowicie inwentaryzować towar w magazynach zamiast człowieka. To już się dzieje nawet w Polsce np. Esa Logistika & Neurospace we wrześniu br. w Radomiu przeprowadzili pierwszą w Europie w pełni autonomiczną inwentaryzację – bez udziału człowieka. O tym procesie Instytut INTL poinformował na swojej stronie oraz social mediach – mówi Anna Żurek.

Uważa, że docelowo nastąpi znacznie szybszy progres automatyzacji w branży logistycznej, niż zakładano przed pandemią. – Znowu mamy problemy z czynnikiem ludzkim, więc biznes będzie sobie radził z postępującą w o wiele szybszym stopniu niż zakładano robotyzacją i automatyzacją procesów. Jak wynika z prognoz, sztuczna inteligencja w ciągu 10 lat zastąpi zawód spedytora, Chatboty, E-boty przejmą w większości pracę powtarzalną, którą dzisiaj wykonuje jeszcze człowiek – uważa ekspert Instytutu INTL.

W tych nadchodzących zmianach Anna Żurek dostrzega znaczenie certyfikatów jakościowych usług logistycznych. – Certyfikaty jakościowe są ważne, dla firm, które się nie znają i dopiero myślą o podjęciu współpracy, certyfikat daje świadectwo rzetelności i spełnienia wymagających wymogów w obsłudze klienta – zauważa.

reklama post

Dodaj komentarz