Covid-19 zmusił całą logistykę do zmobilizowania sił dla utrzymania ciągłości łańcucha dostaw

Covid-19 zmusił całą logistykę do zmobilizowania sił dla utrzymania ciągłości łańcucha dostaw image

Branża logistyczno-transportowa stanowi ważny element i krwioobieg gospodarki, to od utrzymania ciągłości łańcucha dostaw zależy czy dany produkt będzie dostępny dla klienta i czy dostarczony zostanie na czas. Sytuacja związana z pandemią COVID – 19 zmusiła operatorów logistycznych do zmobilizowania sił i podjęcia szybkich, bardzo precyzyjnych działań, ukierunkowanych na uchronienie ciągłości łańcucha dostaw i tym samym zapewnienie społeczeństwu dostępu do podstawowych towarów spożywczych, farmaceutycznych czy środków higienicznych – powiedziała serwisowi PlatformaLogistyczna.com Anna Galas, Senior Business Development Director, FM Logistic CE.

 

– To wielka odpowiedzialność społeczna, która spoczywa na barkach naszej branży. Zdajemy sobie sprawę, że dostęp do tego typu produktów jest niezbędny do normalnego życia obywateli. Z dumą mogę powiedzieć, że pierwsze dni pandemii pokazały naszą siłę w tej trudnej sytuacji. Odnotowaliśmy wówczas nagły wzrost wolumenów i znaczne zwiększenie aktywności wśród klientów o profilu działalności spożywczym i farmaceutycznym, co wiązało się z koniecznością przemodelowania procesów, zwiększenia zaangażowania pracowników i podjęcia zdecydowanych kroków, w celu obsłużenia wielu nowych zleceń i potrzeb naszych kontrahentów. Wzrost zapotrzebowania na towary FMCG zbiegł się z wprowadzonymi przez rząd środkami zapobiegawczymi. Wyzwaniem stało się nie tylko sprostanie zwiększonym wymaganiom naszych klientów, ale również odpowiednie zabezpieczenie zdrowia i życia naszych pracowników. Wydłużyliśmy zmiany, tak aby pracownicy dzienni nie musieli się spotykać z pracownikami pracującymi w trybie nocnym, przy nagłych peakach rotowaliśmy osoby z różnych platform, zapewniliśmy wszystkim dostęp do środków ochrony osobistej i możliwość odkażania rąk – mówi  Anna Galas.

Zwraca uwagę, że od początku pandemii COVID-19 branża TSL musiała sprostać wielu zmianom. Sytuacja niepewności, wprowadzanie obostrzeń, częściowy lockdown, zamknięcie granic, wszystko to sprawiało, że zarówno klienci, jak i pracownicy nie czuli się komfortowo. – Nasi odbiorcy wprowadzali restrykcje dla kierowców. Obowiązkowe stało się noszenie maseczki, na hali przeładunkowej mierzona była kierowcom temperatura ciała, co powodowało kolejki, a w rezultacie ryzyko opóźnień dostaw. Nowa sytuacja, niepewność i strach o życie i zdrowie wprowadzały dużą nerwowość wśród załogi. Wyzwaniem stało się również planowanie łańcucha dostaw. W handlu międzynarodowym część firm wstrzymała produkcję, kierowcy stali po kilkanaście a nawet kilkadziesiąt godzin, aby przekroczyć granice, a strach spowodował znaczny wzrost popytu na produkty spożywcze na rynku polskim, które trzeba było dostarczyć z magazynów – wymienia dyrektor Galas.

Podkreśla, że logistyka to ludzie nie magazyny, zatem pierwszą reakcją na wybuch pandemii COVID-19 było wdrożenie zasad bezpieczeństwa rekomendowanych przez rząd, ale również własnych, wynikających z doświadczenia i znajomości branży. – Wzrost popytu na towary FMCG i zwiększona aktywność klientów wymusiły zwiększenie zaangażowania pracowników. Największym wyzwaniem okazało się zapewnienie bezpiecznych warunków pracy w usłudze co-packingu. Pracownicy musieli zachować większe niż zazwyczaj odstępy, musieliśmy zadbać, by zmiany się nie spotykały, przygotowaliśmy osobne wejścia i wyjścia, zwiększyliśmy ilość autobusów powożących ludzi do pracy oraz zapewniliśmy środki ochrony osobistej tj. maseczki. Jako organizacja mieliśmy też wówczas okazję przekonać się jak bardzo zaangażowane w swoją pracę są nasze zespoły, wszyscy stanęli na wysokości zadania, za co należą się im ogromne podziękowania – mówi Anna Galas.

Dodaje, że branże spożywcze (mleczarska, mięsna, owoce-warzywa itd.) są specyficzne wobec wymagań dotyczących temperatury magazynowania. – Do tego zestawu dodałabym jeszcze branżę słodyczy, a dokładniej czekolady, która również potrzebuje odpowiedniej temperatury magazynowania i transportu – dodaje.

reklama post

Dodaj komentarz