Cresa: Rynek magazynowy ma rekordowe wyniki

Cresa: Rynek magazynowy ma rekordowe wyniki image

Rynek nieruchomości magazynowych w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Każdego roku odnotowujemy kolejne rekordy: najwięcej w historii podpisanych umów najmu, najwyższa podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej, najniższy poziom pustostanów etc. W zeszłym roku oddano do użytku ponad 2,8 mln mkw. powierzchni przemysłowo-magazynowej, co jest trzykrotnie lepszym wynikiem, niż średnia z ostatnich 10 lat, a w ostatnim półroczu wynajęto ponad 2,4 mln mkw. co było rekordowym wynikiem na przestrzeni ostatnich pięciu lat – powiedział serwisowi PlatformaLogistyczna.com Jakub Kurek, Associate Director at Industrial & Warehousing Department Cresa Polska.

 

Z ogromnym zainteresowaniem przyglądamy się wynikom z tego roku. Czas na podsumowanie jeszcze przed nami – zastrzega.

Jak mówi, analitycy firmy Cresa śledzą dokładnie rozwój sytuacji i nie ulega wątpliwości, że w tej części świata Polska jest bardzo atrakcyjnym miejscem do ulokowania magazynu. – Nasz kraj odgrywa coraz ważniejszą rolę w łańcuchach transportowych na Starym Kontynencie, łącząc kraje Europy Wschodniej i Zachodniej wpisuje się w trend nearshoringu, czyli lokowania produkcji bliżej rynków zbytu. Pomaga w tym wciąż poprawiająca się infrastruktura drogowa – mówi Jakub Kurek.

Dodatkową zachętą dla najemców jest pomoc publiczna, zwłaszcza ustanowienie Polskiej Strefy Inwestycji, dzięki której można liczyć na ulgi podatkowe w całym kraju, nie tylko w SSE – kolejne miasta zabiegają o inwestorów i mają bardzo atrakcyjne oferty także dla najemców. Te czynniki otwierają możliwości rozwoju rynku magazynowego i przemysłowego również na tzw. rynkach wschodzących, np. w rejonie Opola, Białegostoku, Kielc, czy Olsztyna, gdzie dotychczas trudno było znaleźć powierzchnię do wynajęcia.

Zapytany czy pandemia coś zmieniła na tym rynku, powiedział, że jeśli chodzi o wpływ COVID-19 na najemców, to w dużej mierze zależy on od sektora, ale zamknięcie granic i początkowe ograniczenia w przepływie towarów w czasie pandemii zakłóciły wiele łańcuchów dostaw, zwłaszcza producentów, którzy opierali swój biznes na dostawach „Just In Time”. Z kolei zamknięcie centrów handlowych i sklepów stacjonarnych spowodowało wzrost krótkoterminowych wymagań magazynowych na składowanie niesprzedanych produktów, a także nowych zapasów i zamówień, w przypadku produktów, które odnotowały wzrost popytu w tak trudnym okresie jak np. branża e-grocery.

Firmy, które miały już platformę e-commerce, oprócz sklepów stacjonarnych, zdołały ograniczyć wpływ na swój biznes i w wielu przypadkach odnotowały bezprecedensowy wzrost sprzedaży online. Ci, którzy jeszcze nie handlują online, zostali zmuszeni do przyspieszenia swoich planów posiadania kanału e-commerce, trend, którego oczekujemy, z pewnością będzie kontynuowany. Zwiększanie liczby wysyłek spowodowało wzrost zapotrzebowania na usługi kurierskie, obserwujemy dynamiczny wzrost zapotrzebowania na powierzchnię magazynową przez firmy kurierskie i e-commerce – ocenia dyrektor Kurek.

Zauważa, że popyt zgłaszany przez operatorów spożywczych jest całkiem duży. – W ostatnim czasie byliśmy świadkami kilku dużych transakcji w różnych częściach Polski. Były to umowy nawet na 20-30 tys. mkw. powierzchni magazynowej z częścią chłodniczo-mroźniczą. W czasie trwania pandemii duże międzynarodowe koncerny ze względu na bardzo duże zamówienia potrzebowały tego typu powierzchni od ręki, bez czekania na zbudowanie chłodni i mroźni. Na horyzoncie widać także nowe projekty z tego sektora tworzone przez startupy lub duże firmy, które wcześniej nie zajmowały się branżą spożywczą – ocenia.

Nasze prognozy wskazują, że Polska stanie się jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem dla firm poszukujących dywersyfikacji łańcucha dostaw w różnych regionach na świecie oraz lokalizacji bliżej bazy klientów. Spodziewamy się również spadku kosztów budowy i cen gruntów, co stanowi dobrą wiadomość dla inwestorów i najemców, którzy dopiero planują realizację projektów przemysłowych i logistycznych – puentuje Jakub Kurek.

reklama post

Dodaj komentarz