Cross dock – nowoczesny model prowadzenia magazynu

Cross dock – nowoczesny model prowadzenia magazynu image

Istnieje wiele metod prowadzenia i zarządzania procesami logistycznymi w dystrybucji towarów na wszystkich etapach łańcucha dostaw. Jednym z rozwiązań, które w ostatnim czasie zyskało spore zainteresowanie przedsiębiorców, jest cross dock, czyli przeładunek kompletacyjny.

Czym tak naprawdę jest cross dock i w jaki sposób powinien być realizowany, żeby przynosić, jak największe korzyści dla przedsiębiorców?

 

Czym jest cross dock?

 

Cross dock (cross docking), nazywany też przeładunkiem kompletacyjnym, należy do szczególnie popularnych metod zarządzania dystrybucją towarów.

W jego ramach dochodzi do przepakowania i kompletacji zamówień niezwłocznie po tym, gdy towary trafią do magazynu. Znika zatem konieczność długofalowego składowania i rozbudowywania infrastruktury magazynowej. Produkty trafiają do magazynu i często w pomieszczeniu w pobliżu rampy przeładunkowej dochodzi do pakowania i kompletacji i załadunku do kolejnego pojazdu.

 

U kogo sprawdza się cross dock? Rodzaje cross dockingu

 

Cross dock bywa wykorzystywany w różnych typach działalności i na niemal wszystkich etapach łańcuchów dostaw. Powszechnie kojarzy się go z dystrybucją, choć bywa też przydatny w produkcji.

Może on dotyczyć różnych sytuacji, które wymagają zastosowania mocno urozmaiconych procesów logistycznych.

Za najczęściej występujący model uznaje się cross docking z kompletacją już w punkcie przeładunku. Do centrum dystrybucyjnego trafiają palety z towarami i tam dochodzi do zebrania potrzebnych towarów, zgodnie z otrzymanymi zamówieniami. W tym przypadku często w magazynie pozostają tak zwane zapasy obrotowe, które wykorzystuje się w kolejnych dniach dla jeszcze większego usprawnienia procesów.

Innym rozwiązaniem jest cross docking, w którym to sam dostawca przeprowadza kompletację towarów i wysyła go do sklepu. W tym przypadku jednak producent musi znać dokładne zapotrzebowanie każdego ze sklepów, z którym współpracuje.

Na koniec pozostaje jeszcze cross dock pełnych palet jednorodnego wyrobu, kierowanych bezpośrednio do sklepów. Takie rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim w łańcuchach dostaw produktów o dużej objętości.

 

Cross dock – korzyści dla przedsiębiorstw

 

Obecnie jednym z kluczowych czynników, wpływających na konkurencyjność danego łańcucha dostaw, jest czas. To od tempa realizacji zamówień zależy utrzymanie dobrej pozycji na rynku, wypełnionym przez konkurentów, walczących o odbiorców.

Cross dock pozwala zatem maksymalnie usprawnić przepływ towarów i skrócić czas potrzebny na zrealizowanie wszystkich zamówień. Odbywa się to sprawnie, co przydaje się w przypadku towarów o dużej rotacyjności. Metoda kompletacyjna pozwala uzyskać optymalną szybkość i sprawność dostaw przy ograniczeniu strat czasowych, wynikających z magazynowania.

Wykorzystanie cross dock to także solidne oszczędności finansowe, związane z maksymalnym ograniczeniem przestrzeni do przechowywania towarów. Niezbędne jest tylko miejsce, pozwalające na kompletację i przeładunek oraz ewentualnie niewielka przestrzeń do bezpiecznego składowania zapasów obrotowych.

Z tych powodów cross dock stanowi fenomenalne uzupełnienie dla strategii ECR.

 

ECR, czyli zwrot w stronę klienta

 

Strategia ECR (z ang. Efficient Consumer Response), skupia wszystkie działania łańcucha dostaw na kliencie i jego potrzebach. Do tego celu stosuje się zintegrowane metody zarządzania wszystkimi procesami, przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, co pozwala uzyskać optymalny przepływ towarów i informacji.

Działania tego typu mają na celu podniesienie poziomu jakości obsługi klientów, co odbywa się przy równoczesnej optymalizacji kosztów i czasu realizacji zadań. Dzięki ECR zwiększa się elastyczność, obniża wydatki i poprawia satysfakcję klienta.

Szacuje się, że wdrożenie ECR potrafi obniżyć ceny finalnych produktów nawet o ponad 6%, o czym w swojej publikacji Zarządzanie łańcuchem dostaw – logistyka zaopatrzenia piszą Stanisław Piocha i Joanna Dyczkowska.

 

Nowoczesne podejście do procesów logistycznych

 

Cross dock i ECR to skuteczne sposoby na optymalizację wielu procesów w nowoczesnych łańcuchach dostaw. Dzięki tym rozwiązaniom dochodzi do znaczącego obniżenia kosztów i skrócenia czasu realizacji zamówień. Ma to szczególne znaczenie dla producentów, którzy szukają oszczędności oraz pragną jak najlepiej odpowiadać na zmienne oczekiwania klientów.

Cross dock staje się zatem rozwiązaniem na miarę naszych czasów – skutecznym, szybkim i efektywnym.

reklama post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *