Czy Polacy zaczną kupować online pieczywo?

Czy Polacy zaczną kupować online pieczywo? image

Zakup żywności w przestrzeni internetowej przez wiele miesięcy budził sporo kontrowersji i często spotykał się z brakiem zaufania ze strony konsumentów. Wszystko zmieniła jednak pandemia koronawirusa.

Czy oznacza to zatem, że Polacy chętniej będą teraz kupować produkty spożywcze takie, jak choćby świeże pieczywo? O tym opowiemy poniżej.

 

Wzrost zaufania do zakupów online

Jeszcze w styczniu zainteresowanie kupowaniem żywności w e-commerce było naprawdę znikome. Dotyczyło to wyłącznie tylko 10% Internautów, którzy twierdzili jednak, że korzystają z takiego rozwiązania wyłącznie okazjonalnie lub wręcz traktują je jako ciekawostkę do przetestowania.

Wszystko zmieniła jednak epidemia koronawirusa. Przymusowe zamknięcie w domach sprawiło, że większość konsumentów zwróciła się w stronę sklepów internetowych. Sprzedaż online szybko zdobywała nowych zwolenników, którzy wcześniej nie korzystali z takiego rozwiązania.

W ten sposób oszczędzało się znaczącą ilość czasu oraz zyskiwało gwarancję bezpiecznych zakupów, bez konieczności kontaktu z innymi ludźmi.

Jak zatem w tym wszystkim odnalazły się sklepy z żywnością? Dla nich przejście na kanał sprzedaży internetowej było znacznie trudniejsze niż dla innych branż. Jednak dla sklepów, które podjęły ten krok, okazało się niezmiernie opłacalne.

Zainteresowanie konsumentów tym rozwiązaniem rosło lawinowo. Dostawy były realizowane pod drzwi klientów lub do wygodnych coolomatów, czyli paczkomatów z instalacją chłodniczą, zapewniającą warunki kontrolowane. W efekcie okazało się, że sprzedaż żywności online w ciągu tych kilku miesięcy wzrosła do ponad 30%.

Co ciekawe, wielu klientów deklaruje, że wciąż będzie korzystać z tego rozwiązania również po zdjęciu obostrzeń, widząc w nim opcję na szybsze i wygodniejsze robienie codziennych zakupów.

 

Kupowanie pieczywa online – czy to się sprawdzi?

Istnieją takie kategorie produktów spożywczy, które wydają się szczególnie trudne do dostawy. Zalicza się do nich choćby pieczywo.

Wielu ludzi uwielbia rozpocząć dzień od kanapki ze świeżego pieczywa. Czy zakupy online są w stanie sprostać wysokim oczekiwaniom odbiorców w tym temacie?

Podstawowym wyzwaniem, które staje przed sprzedawcami świeżego chleba lub bułek jest kwestia czasu dostawy. Musi być ona realizowana w tempie ekspresowym, aby nie doprowadzić do przedwczesnego wyschnięcia produktów i utraty optymalnych właściwości.

Równie ważne jest także utrzymanie odpowiednich warunków w przestrzeniach ładunkowych z dobrą cyrkulacją powietrza. Pozwala to utrzymać maksymalną świeżość pieczywa zanim trafi ono na stół konsumenta.

Firmy transportowe muszą też zachować szczególną uwagę przy przechowywaniu takiego ładunku. Pieczywo zazwyczaj nie jest zapakowane w trwałe opakowania, które chronią je dobrze przed uszkodzeniami. Najczęściej są to papierowe torebki, zabezpieczające wyłącznie przed zanieczyszczeniem i kontaktem ze środowiskiem zewnętrznym.

 

Nowoczesna sprzedaż pieczywa w sklepach e-commerce

Pieczywo stanowi towar pierwszej potrzeby w każdym gospodarstwie domowym. Z tego względu musiało się ono pojawić również w sklepach internetowych. Wszystkie sieci spożywcze, które wprowadziły usługę sprzedaży online, oferują również szeroki wybór pieczywa.

Kluczem do sukcesu okazała się lepsza i sprawniejsza realizacja transportu. Towary są dostarczane w znacznie krótszym czasie niż dostawy realizowane jeszcze kilka miesięcy temu. Pieczywo trafia pod drzwi w ciągu raptem kilku godzin od opuszczenia sklepowego magazynu, dzięki czemu utrzymuje swoje idealne właściwości – kolor, konsystencję i smak.

Do sprzedaży online pieczywa przekonały się jednak nie tylko duże sieci spożywcze, jak Auchan czy Piotr i Paweł. Po takie rozwiązanie zaczęły też sięgać lokalne piekarnie, specjalizujące się w różnych typach chleba. Ich wypieki można zamówić bezpośrednio na ich stronie, a dostawa jest realizowana wprost pod drzwi konsumenta.

Znacząco zwiększa to komfort kupujących, ogranicza czas potrzebny na zrobienie zakupów, a także daje znacznie szerszy wybór. Wiele osób, potrzebując raptem kilka bułek, nie wybrałoby się raczej specjalnie do piekarni na drugi koniec miasta.

 

Czy Polacy będą kupować pieczywo online?

Choć obostrzenia związane z pandemią są powoli zdejmowane, to wiele osób wciąż chętnie kupuje żywność online. Dotyczy to także pieczywa.

Przyzwyczajenie do zakupów w sieci sprawiło, że podchodzimy do nich z dużo większym zaufaniem, widząc w tym rozwiązanie praktyczne i bardzo wygodne, dające znacznie szerszy wybór. Możemy bowiem zdecydować się na idealne pieczywo smakowe, bezglutenowe lub ekologiczne, które trafi wprost pod nasze dni każdego dnia.

reklama post

Dodaj komentarz