Czy żywność w czasie pandemii koronawirusa jest bezpieczna?

Czy żywność w czasie pandemii koronawirusa jest bezpieczna? image

Choć w wielu miejscach na świecie szczyt zachorowań na koronawirusa mamy już za sobą, to ryzyko zakażenia wciąż jest naprawdę spore. Dlatego też, mimo wielkiej chęci powrotu do normalnego życia, nieustannie trzeba stosować się do restrykcyjnego reżimu sanitarnego, który zmniejsza do minimum szanse na zachorowanie.

Wiele kontrowersji w trakcie epidemii COVID-19 wywołała już na samym początku żywność. Spore grono konsumentów miało dość duże obawy, że może być ona bezpośrednią przyczyną zakażenia koronawirusem. Czy tak jest w rzeczywistości?

 

Czy żywność może przenosić koronawirusa?

 

Już na samym początku pandemii w różnych miejscach zaczęły podnosić się głosy, że żywność może być transmiterem koronawirusa. Wprowadziło to olbrzymi popłoch wśród konsumentów.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA, z ang. European Food Safety Authority) stwierdził, że nie ma żadnych podstaw ani dowodów na to, by twierdzić, że żywność w obecnej sytuacji stanowi zagrożenie. Zauważono wyłącznie możliwość pojawienia się wirusów na opakowaniach, po wcześniejszym dotknięciu ich przez zakażone osoby. Podobne ryzyko występuje jednak również przy dotykaniu klamek, uchwytów koszyków lub wózków sklepowych.

Z kolei w Stanach Zjednoczonych pojawiły się informacje, że koronawirusa znaleziono na deskach do krojenia importowanego łososia. Głos w tej sprawie zabrało nawet AFFI, czyli Amerykański Instytut Żywności Mrożonej (z ang. American Frozen Food Institute), który uspokoił konsumentów, ogłaszając, podobnie jak ich koledzy z Europy, że żywność sama w sobie nie stanowi zagrożenia.

Trzeba bowiem pamiętać, że nośnikiem tego niebezpiecznego wirusa w głównej mierze są ludzie oraz niewystarczające normy higieniczne, prowadzące do niekontrolowanego rozprzestrzeniania COVID-19.

 

Jak się chronić przed koronawirusem?

 

Podstawową zasadą, której należy zatem przestrzegać, aby uchronić siebie i swoją rodzinę przed chorobą, jest restrykcyjne przestrzeganie zasad higieny.

Podczas wizyty w sklepie trzeba nosić maseczkę oraz rękawiczki. Warto ograniczyć do zupełnego minimum dotykanie towarów, których nie planujemy kupić. Powinno się również przestrzegać dystansu społecznego, zwłaszcza w zamkniętych przestrzeniach (np. sklepowych alejkach), co znacząco zmniejsza ryzyko zarażenia się od innych klientów.

Przy wybieraniu żywności sprzedawanej luzem, bez opakowań zbiorczych lub jednostkowych, należy bezwzględnie używać jednorazowych rękawiczek lub woreczków, dostępnych w każdym sklepie. Zobowiązują ich do tego obecne przepisy sanitarne.

Podczas regulowania należności za zakupy sugeruje się płacenie bezdotykowo kartami płatniczymi. W przypadku konieczności wpisania kodu PIN, zaleca się wbijanie go kostką zgiętego palca, co ma zapobiegać możliwości późniejszego dotknięcia twarzy i przeniesienia wirusa w okolice ust lub oczu.

A co zrobić z zakupami już po dotarciu do domu? Powinno się odkazić lub wyrzucić wszystkie folie oraz inne opakowania zewnętrzne, jeżeli tylko jest to możliwe.

Po rozpakowaniu wszystkich produktów należy pamiętać o wyczyszczeniu wszystkich powierzchni, na których leżały zakupy. Na koniec trzeba oczywiście dokładnie umyć dłonie wodą z detergentem.

 

Bezpieczna żywność – jak zachować zdrowie?

 

Jak podają specjaliści z różnych krajów, żywność – świeża i mrożona – jest w pełni bezpieczna i nie stanowi zagrożenia dla ludzi w czasie trwania epidemii koronawirusa. Zawsze trzeba jednak zachować środki ostrożności oraz higienę.

Warto dokładnie zdezynfekować opakowania, w których przynosimy żywność ze sklepu. Jeżeli obawiamy się spożywania pieczywa sprzedawanego luzem, warto włożyć je do piekarnika ustawionego na temperaturę 200 stopni Celsjusza na ok. 2 minuty. Nie wpływa to niekorzystnie na walory smakowe produktu, a skutecznie neutralizuje ewentualnego wirusa.

Przede wszystkim trzeba jednak dbać o higienę własną oraz czystość w domu. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko zakażenia wirusem, bez odbierania sobie przyjemności spożywania wszystkich ulubionych produktów.

 

Autor: Redakcja Portal Logistyczny

Dodaj komentarz