Czym jest certyfikat BIO?

Czym jest certyfikat BIO? image

Świadomość konsumencka na temat zdrowego żywienia jest z roku na rok coraz wyższa. Wiele osób chce już teraz kupować tylko sprawdzone, bezpieczne produkty, godząc się przy tym na wyższe koszty. Zwiększony popyt sprawia, że na sklepowych półkach pojawia się coraz większa ilość artykułów spożywczych oznaczonych jako bio, eko lub organic.

Czy każdy z nich naprawdę jest bezpieczny i zdrowy? Co jest wyznacznikiem żywności bio?

 

Ekologiczna żywność – co to takiego?

 

Zdrowa żywność bywa często utożsamiana z żywnością ekologiczną. Co ją wyróżnia? Produkty ekologiczne są to artykuły pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, które wytwarza się w gospodarstwach ekologicznych.

Każde z nich unika wykorzystywania syntetycznych środków ochrony roślin, antybiotyków, sztucznych nawozów lub dodatków do pasz dla zwierząt. Równocześnie rolnictwo ekologiczne dba o bioróżnorodność i stara się ograniczać negatywne oddziaływanie na środowisko naturalne. Odbywa się to choćby poprzez optymalizację zużycia energii elektrycznej lub innych mediów, a także racjonalne gospodarowanie odpadami, w tym przede wszystkim surowcami opakowaniowymi, nadającymi się do recyklingu.

Produkty wytwarzane w ramach rolnictwa ekologicznego są bogatym źródłem wartościowych składników odżywczych, jak witaminy i minerały, których zawartość jest często znacznie wyższa niż w żywności pochodzącej z konwencjonalnych upraw.

Często ekologiczne produkty, bez sztucznych dodatków wykazują znacznie lepsze walory smakowe niż te uzyskiwane w konwencjonalnym rolnictwie. A to również wpływa na ich konkurencyjność na wymagającym rynku.

 

Certyfikat BIO – czym jest ekologiczny certyfikat żywności?

 

Możliwość umieszczania na opakowaniu informacji o tym, że dany produkt zalicza się do ekologicznych, jest ściśle regulowana przez prawo unijne. Należy spełnić szereg restrykcyjnych norm, aby uzyskać stosowny certyfikat.

Znakowanie i certyfikacja dotyczą różnych ogniw spożywczego łańcucha dostaw. Zaliczają się do niego przede wszystkim:

  • rolnicy,
  • producenci pasz i żywności,
  • magazynowanie i transport produktów spożywczych i pasz,
  • producenci dodatków wykorzystywanych przy produkcji żywności,
  • logistyka w spożywczych łańcuchach dostaw.

Zakres procesu certyfikacji jest niezmiernie szeroki i obejmuje szereg działań związanych z procesem wytwarzania i przetwórstwa żywności w całym łańcuchu dostaw. Podlega mu oczywiście ekologiczna uprawa roślin i hodowla zwierząt, ale także choćby zbiory z natury (owoców, grzybów itp.), pszczelarstwo, rybołówstwo oraz przetwórstwo pierwotnych składników na gotowe, wieloelementowe produkty. Warto pamiętać, że do certyfikacji zalicza się także wprowadzanie towarów na rynek, w tym oczywiście import z państw trzecich.

Aby uzyskać certyfikat żywności ekologicznej, należy wytwarzać żywność zdrową i wysokiej jakości, produkowaną wyłącznie naturalnymi metodami. Trzeba dbać o otoczenie – dobrostan zwierząt, żyzność gleb oraz bezpieczeństwo środowiska naturalnego.

Jednym z najważniejszych kryteriów, którym musi sprostać żywność ekologiczna, jest eliminacja składników genetycznie modyfikowanych (GMO). Produkty bio mają być wolne od GMO w aż 95%. Dopiero wówczas na opakowaniach żywności może się pojawić zielony listek – znak, że dany produkt spełnia najwyższe normy jakości i bezpieczeństwa ustanowione przez Unię Europejską.

Warto wspomnieć, że ekologiczne uprawy coraz częściej wykorzystują nowoczesne technologie, które wspierają optymalizację procesów oraz zwiększają efektywność pracy na każdym odcinku spożywczego łańcucha dostaw.

 

Certyfikat – gwarancja naturalności

 

Coraz częściej widzi się produkty spożywcze, które reklamuje się jako w pełni zdrowe i ekologiczne. Niejednokrotnie jest to wyłącznie chwyt marketingowy, nie mający pokrycia w rzeczywistości.

Dlatego też wielu świadomych producentów stara się o uzyskanie certyfikatu BIO. Poświadcza on, że dane artykuły spożywcze wyprodukowano faktycznie w ekologicznych uprawach, bez sztucznych pasz i nawozów, że są one wolne od GMO i wytwarzane z troską o środowisko naturalne.

Dla konsumentów jest to gwarancja jakości i bezpieczeństwa. Dla producentów natomiast potwierdzenie ekologicznych działań na każdym etapie łańcucha dostaw. Dzięki temu budują mocną pozycję na rynku oraz zaufanie społeczne do danej marki. A to przekłada się oczywiście na szereg korzyści wizerunkowych i ekonomicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *