Czym jest ekologiczny certyfikat jakości?

Czym jest ekologiczny certyfikat jakości? image

Chcemy żyć zdrowo, dlatego w naszym jadłospisie, pragniemy wykorzystywać pełnowartościowe, ekologiczne produkty.

Jednak, czy na pewno każdy artykuł spożywczy, znajdujący się w markecie na półce „eko żywność” jest tak naprawdę w pełni przyjazny środowisku naturalnemu?

Jeśli chcecie wiedzieć, jak się nie dać złapać na marketingowe chwyty producentów i dystrybutorów żywności, zapraszamy do dalszej lektury.

 

Nie wszystko złoto, co się świeci – o trickach producentów żywności

 

Wytwórcy żywności starają się jak najbardziej przekonać klientów do swoich produktów. W tym celu umieszczają na opakowaniach szereg informacji, zachwalających właściwości danego artykułu spożywczego. Podstawowy problem dla konsumenta polega jednak na tym, że nie zawsze są to dane w pełni zgodne ze stanem faktycznym.

Szczególnie popularne w ostatnim czasie jest hasło, że dany produkt jest „wolny od GMO”. Aby móc posługiwać się takim oznaczeniem, trzeba spełnić wiele wymagań, związanych z zachowywaniem norm sanitarno-higienicznych, stosowaniem odpowiednich produktów wolnych od GMO w aż 99,9%.

Warto pamiętać, że czasami producenci umieszczają hasło, że ich artykuł spożywczy nie zawiera składników genetycznie modyfikowanych nawet wtedy, gdy nie powinni tego robić. Przepisy precyzyjnie określają, że takie oznaczenie może występować bowiem wyłącznie na produktach spożywczych, który mają na rynku swój modyfikowany odpowiednik. Jeśli zatem kupiliśmy trzy razy droższy olej słonecznikowy wolny od GMO, licząc na to, że jest lepszy niż wszystkie inne na półce, to jesteśmy w błędzie. Dlaczego? Ponieważ każdy olej słonecznikowy nie jest modyfikowany genetycznie.

Na wielu typach żywności znajduje się hasło, że jest to produkt „bio” lub „eko”. Dla branży są to synonimy. Nie zawsze jednak taka informacja oznacza, że naprawdę mamy do czynienia z artykułem wyprodukowanym w ekologicznym gospodarstwie, zgodnie z restrykcyjnymi przepisami unijnego prawa. Prawo do oznaczania swoich produktów jako w pełni ekologiczne mają bowiem w Europie wyłącznie firmy i gospodarstwa, które przeszły restrykcyjne kontrole podczas żmudnych przygotowań do transformacji upraw i hodowli z konwencjonalnej na ekologiczną lub założenia nowych przestrzeni.

Aby mieć zatem pewność, że sięgamy po towary ekologiczne, trzeba szukać produktów posiadających renomowane certyfikaty.

 

Biały listek na opakowaniu – żywność ekologiczna w Europie

 

Najważniejszym oznaczeniem na europejskich produktach spożywczych, które spełniają restrykcyjne normy, jest listek ułożony z białych gwiazdek na jasnozielonym tle.

Taki symbol potwierdza, że artykuł jest wolny od GMO w aż 95%, został też wyprodukowany bez syntetycznych dodatków, jak środki ochrony roślin, antybiotyki, sztuczne odżywki. W wielu przypadkach nawet nie mógł być przechowywany w tym samym miejscu, co żywność pochodząca z upraw konwencjonalnych.

Gospodarstwa ekologiczne, mogące stosować symbol euro-listka, dbają również o jak najniższą emisję gazów do atmosfery, wysoki odsetek recyklingu opakowań oraz stałą redukcję wykorzystania energii lub korzystanie z odnawialnych źródeł (elektrownie wiatrowe lub fotowoltaika).

 

Inne ważne oznaczenia

 

Na polskich produktach mogą się również pojawiać inne oznaczenia, które również świadczą o wysokiej jakości produktu.

Można choćby wspomnieć o oznaczeniu Bio-Siegel. W tym przypadku mamy pewność, że żywność wykonano w przynajmniej 95% z surowców pochodzących z ekologicznych gospodarstw.

Na niektórych produktach spożywczych, zwłaszcza na czekoladzie, kakao lub bananach, często możemy zaobserwować charakterystyczny symbol żabki. Co ona oznacza? Stanowi ona potwierdzenie, że artykuł spożywczy, na którym się znalazła, wytworzono bez szkody dla lasów tropikalnych.

Istnieje też sporo oznaczeń, dotyczących nie samej żywności, a tego w jaki sposób jest ona zapakowana. Do szczególnie wartościowych certyfikatów zalicza się FSC, czyli Forest Stewardship Council. Dotyczy ono przede wszystkim opakowań na żywność, które wykonano z papieru lub drewna. Jeżeli na produkcie znajdziemy zatem certyfikat FSC, możemy mieć pewność, że opakowanie wykonano w wyniku zrównoważonej gospodarki leśnej, minimalizując negatywny wpływ na środowisko.

Gdy czytamy etykiety produktów spożywczych, warto zwracać uwagę nie tylko na sam skład i wartości odżywcze. Jeśli chcemy naprawdę sięgać po wyłącznie wartościowe i zdrowe artykuły spożywcze, wybierajmy te, które są w pełni bezpieczne – wyłącznie ze sprawdzonymi certyfikatami.

reklama post

Dodaj komentarz