Design opakowań spożywczych a zyski firmy

Design opakowań spożywczych a zyski firmy image

Ludzie w większości są wzrokowcami. Dotyczy to rozmaitych działań w życiu prywatnym i zawodowym, w tym nawet prostych wyborów konsumenckich podczas wyprawy do sklepu. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy, że na podjęcie decyzji przy półce w markecie wpływa w dużej mierze wygląd opakowania.

Rynek opakowań rozwija się prężnie, wyznaczając nowe trendy i tworząc produkty dopasowane do konkretnych grup docelowych. Efektem tego jest przyciągnięcie wzroku klienta a finalnie zysk dla firmy, gdy klient wybiera jej produkt spośród tysięcy innych.

Jakie trendy rządzą obecnie opakowaniami? Co sprzedaje się najlepiej? O tym opowiemy poniżej.

 

Funkcje opakowań spożywczych – dlaczego produkty muszą być opakowane?

 

Branża spożywcza jest szczególnie wymagająca ze względu na konieczność odpowiedniego zabezpieczenia produktów na różnych etapach produkcji, transportu i magazynowania.

Nie jest to jednak jedyna funkcja opakowań spożywczych. Mają za zadanie:

  • chronić zawartość przed zanieczyszczeniem, uszkodzeniem i reakcjami chemicznymi,
  • umożliwiać praktyczną i wygodną dystrybucję,
  • tworzyć dodatkową przestrzeń promocyjną.

Wszystkie opakowania muszą zatem łączyć praktyczność z estetyką, dając finalny produkt, który przekona konsumentów do zakupu, a co za tym idzie – przyniesie konkretne korzyści finansowe dla firmy. Opakowanie staje się ostatnim, najskuteczniejszym sprzedawcą każdego towaru. Jakie powinno być, aby sprostać wysokim oczekiwaniom współczesnych odbiorców?

 

Co wpływa na kształtowanie trendów w opakowaniach?

 

Podobnie jak w każdej innej dziedzinie życia, tak i w przypadku opakowań obowiązują mody, które zmieniają się sezonowo i dotyczą różnych grup społeczno-demograficznych. Konkretne treści trafiają bowiem do różnych odbiorców w odmienny sposób.

Na kształtowanie rynku opakowań wpływają trzy grupy czynników:

  • technologia i technika,
  • demografia i względy socjologiczne,
  • ekonomia.

Żyjemy w świecie stawiającym na nieustanny rozwój technologiczny. Producenci szukają coraz nowszych rozwiązań, które zapewnią produktom maksymalne bezpieczeństwo, przy nieustannej optymalizacji kosztów produkcji i pakowania. Stosuje się zatem pakowanie w atmosferze modyfikowanej (MAP), które pozwala wydłużyć czas przydatności do spożycia wielu produktów oraz znacząco obniżyć koszty magazynowania i transportu żywności.

Nie mniej istotne są także względy demograficzne. Społeczności zmieniają się bowiem dynamicznie. Zmniejsza się ilość osób młodych, pojawia się coraz większa grupa singli, którzy mają inne potrzeby niż rodziny wielodzietne. Dla nowych grup potrzeba zatem nowych opakowań, zapewniających równocześnie wygodę i bezpieczeństwo.

Czynniki ekonomiczne w dużym stopniu łączą się ze sferą technologiczną. Nowe metody sprzedaży, w tym e-commerce, zmuszają producentów do zmian w sposobie pakowania żywności, aby mogła bezpiecznie dotrzeć do klientów.

Istotne modyfikacje w opakowaniach wynikają też ze zmieniającego się trybu życia oraz oczekiwań konsumentów. Jakie zatem powinny być opakowania, które będą równocześnie modne, wygodne i bezpieczne? Poniżej przedstawiamy kilka dominujących obecnie trendów.

 

Ekotrendy w opakowaniach

 

Moda na bycie eko towarzyszy nam od dłuższego czasu, stając się jednym z globalnych trendów, obejmujących większość aspektów codziennego życia – od projektowania domów, wyposażenia i mody, aż po sektor opakowań.

Ekologiczność opakowań dotyczy zazwyczaj kilku różnych kwestii. Przede wszystkim powinny być wykonane z surowców odnawialnych, przyjaznych środowisku. Dużym wyzwaniem dla producentów jest stworzenie opakowań ze zmniejszoną ilością plastiku, a za to z większym udziałem materiałów biodegradowalnych, które bez trudu można kompostować lub przetwarzać.

Świetnym przykładem takiego sposobu myślenia jest używanie opakowań wielokrotnego użytku, na przykład ze szkła lub tkanin.

Coraz więcej osób otwiera się również na precykling. Nowa filozofia ogranicza do minimum zbędne opakowania, wprowadzając możliwość kupowania dokładnie takiej ilości produktów, jakiej potrzebujemy. Umieszcza się je w opakowaniach wielokrotnego użytku. Sklepy tego typu pojawiają się już w Niemczech, Anglii i Austrii. Powoli nowy sposób patrzenia na zakupy dociera również do Polski.

Czy ekologiczne opakowania są także przyjazne producentom żywności? Jak najbardziej. Wprowadzenie ograniczania zużycia surowców lub stosowanie materiałów recyklingowych pozwala w znaczącym stopniu ograniczyć koszty produkcji opakowań, przy równoczesnym zwiększeniu wydajności pracy. Ekoopakowania to także otwarcie się na nowy segment klientów, gotowych zapłacić nieco więcej, aby otrzymać produkt spełniający restrykcyjne, ekologiczne normy.

 

Personalizacja – oblicza emocjonalnych zakupów

 

Współcześnie niemal cała promocja i marketing opierają się na emocjach. Dotyczy to także opakowań. Rozwój technologii pozwala na niemal nieograniczoną dywersyfikację wersji etykiet lub pudełek. Dzięki temu powstają opakowania z personalizowanymi dedykacjami, imionami lub hasłami promocyjnymi, dopasowanymi do potrzeb konkretnej grupy odbiorców, którzy z chęcią kupują produkty, z którymi mogą się łatwo identyfikować.

 

Opakowania typu Premium

 

Coraz większa grupa firm decyduje się na wprowadzanie produktów typu Premium. Pojawiają się nawet w popularnych dyskontach spożywczych. Ich zadaniem jest dostarczenie poczucia luksusu oraz dowartościowanie klientów. Żywność z wyższej półki oprócz samej jakości produktu musi także wyróżniać się pięknie zaprojektowanym opakowaniem, wykonanym z dbałością o detale, z wysokiej klasy materiałów.

Tego typu produkty pozwalają na zwiększenie przychodów firmy, gdyż konsumenci chętnie płacą nieco więcej, aby skutecznie się dowartościować.

 

Opakowanie kluczem do zarobków

 

Dobrze zaprojektowane opakowanie, wykonane z wysokiej klasy surowców, to ostatni bodziec do podjęcia decyzji zakupowych u klientów stojących przed regałem w sklepie.

Aby być konkurencyjnym, należy bezwzględnie wpisywać się w bieżące trendy (np. minimalizm lub budzenie emocji) i tworzyć opakowania przykuwające wzrok ciekawym designem.

Odpowiednie zoptymalizowane procesu produkcji opakowań to także szansa na zmniejszenie kosztów bieżących oraz większa wydajność działania zakładu. Warto zatem pamiętać o roli opakowań w procesie pozyskiwania nowych klientów, przygotowując się do wejścia na rynek spożywczy.

Autor: redakcja platformalogistyczna.com

Dodaj komentarz