Dlaczego warto kupować mrożoną żywność?

Dlaczego warto kupować mrożoną żywność? image

Niektóre typy żywności cieszą się znacznie większą popularnością niż inne. Skąd biorą się takie trendy? Często wynikają one z mody lub szeregu właściwości, którymi wyróżniają się dane produkty.

W ostatnim czasie coraz więcej osób sięga choćby po mrożonki. Dlaczego Polacy tak je pokochali? O tym opowiemy poniżej.

 

Które produkty nadają się do mrożenia?

Wielką korzyścią mrożonek jest też fakt, iż do tego typu utrwalenia nadaje się olbrzymia ilość składników. W ten sposób konserwuje się mięso, wędliny i ryby, a także warzywa i owoce, a nawet produkty gotowe. Pamiętajmy jednak, że do mrożenia niezbyt nadają się natomiast produkty z dużą zawartością wody, jak arbuzy, ogórki, a także nabiał.

Mimo to, dostępność do dużej i zróżnicowanej grupy produktów sprawia, że żywność mrożona cieszy się nieustannie rosnącym zainteresowaniem.

Z jakich innych powodów tak właściwie konsumenci chętnie sięgają po mrożonki?

 

Wzrost zainteresowania mrożonkami

Od kilku lat obserwuje się rosnące zainteresowanie żywnością mrożoną. Widać je szczególnie w krajach rozwiniętych, jak choćby Stany Zjednoczone. Trend ten dotarł jednak również do Polski.

Szczególnie dużą popularnością cieszą się mrożone warzywa i owoce. Oprócz nich spore grono konsumentów decyduje się na zakup mrożonego mięsa. W ostatnim czasie rośnie też zapotrzebowanie na mrożone produkty gotowe, jak na przykład pierogi lub pizza, wybierane szczególnie często przez osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwa domowe.

 

Dlaczego zainteresowanie mrożonkami wzrasta?

Mrożonki uznaje się za jeden z wygodniejszych typów żywności. Komfort ich użytkowania przekonuje coraz szersze grono klientów, że warto skorzystać właśnie z tego rozwiązania.

Spora grupa konsumentów wybiera mrożone półprodukty, inni stawiają natomiast na dania gotowe. W ten sposób gotowanie nie zajmuje aż tak wiele czasu i jest zdecydowanie prostsze. Przydaje się to zwłaszcza u osób zapracowanych, dla których każda minuta jest na wagę złota.

Warto pamiętać, że mrożenie żywności stanowi jeden z najpowszechniejszych sposobów na przedłużenie terminu przydatności do spożycia. Zamrożona żywność utrzymuje większość wartości odżywczych i smakowych. Jedyne zmiany dotyczą produktów, które zawierają w swoim składzie dużą ilość wody. Podczas mrożenia tracą one sprężystość, konsystencję i kolor.

W zależności od rodzaju, produkty mrożone są w stanie wytrzymać w domowej zamrażarce nawet od 6 do 12 miesięcy. Dzięki temu znacząco zmniejsza się marnotrawstwo produktów oraz łatwiej przechowuje się rozmaite typy żywności.

 

Żywność mrożona a COVID-19

Szczególnie wysokie zainteresowanie produktami mrożonymi obserwowaliśmy w drugim kwartale 2020 roku. W momencie wprowadzenia obostrzeń, wynikających z walki z koronawirusem, ludzie zaczęli robić zapasy żywności w domach. Chętnie sięgali zwłaszcza po mrożonki.

Żywność tego typu zdobyła ich zaufanie ze względu na długi termin przydatności do spożycia oraz wygodę stosowania. Stała się idealnym rozwiązaniem, w chwili gdy nie do końca było wiadomo, jak wiele czasu spędzimy zamknięci w domach.

Równocześnie żywność mrożoną uznano za w pełni bezpieczną dla użytkowników.

Co takiego najczęściej kupowano podczas pandemii? Przede wszystkim sięgano po warzywa i owoce oraz dania gotowe, stanowiące podstawę zakupów wielu konsumentów.

 

Koronawirus a kupowanie żywności mrożonej online

Wzrost zainteresowania mrożonkami w czasie pandemii dotyczył nie tylko sklepów stacjonarnych, ale także zakupów online. Klienci przekonali się również do kupowania żywności za pośrednictwem Internetu.

Dla dostawców oznaczało to zmianę w planowaniu dostaw. Mrożonki musiały bowiem trafiać ekspresowo do rąk klientów. Oprócz standardowych metod dostawy stworzono zatem nowe rozwiązanie, czyli coolomaty. Są to specjalne paczkomaty, wyposażone w instalacje chłodzące. Dzięki temu produkty mrożone mogą oczekiwać na odbiór w optymalnych warunkach nawet przez kilka godzin.

 

Żywność mrożona – trendy na przyszłość

Zainteresowanie żywnością mrożoną wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Spore grono konsumentów, którzy przekonali się do niej podczas epidemii, deklaruje, że wciąż będzie ona stanowić ważny element ich koszyka zakupowego.

Oznacza to nieustanny wzrost dla tego rynku oraz dalsze zmiany dla producentów, którzy muszą szukać nowych sposobów na optymalizację swojej pracy oraz zwiększanie skuteczności sprzedaży w placówkach stacjonarnych i online.

reklama post

Dodaj komentarz