Dobre praktyki w magazynowaniu nabiału – o czym pamiętać?

Dobre praktyki w magazynowaniu nabiału – o czym pamiętać? image

Istnieje spora grupa produktów spożywczych, których składowanie w magazynie wymaga olbrzymiej uwagi oraz troski. Zalicza się do nich przede wszystkim produkty mleczne – wrażliwe na zmienne warunki zewnętrzne, o bardzo krótkim terminie przydatności do spożycia.

Zapewnienie właściwej przestrzeni do składowania nabiału potrafi być naprawdę wielkim wyzwaniem, przed którym stawia się specjalistów od logistyki magazynowej. Trzeba też pamiętać o konieczności wdrożenia restrykcyjnych procedur, wynikających z obowiązków nakładanych przez prawo na podmioty zajmujące się produkcją i obrotem żywnością.

Jak powinien zatem wyglądać magazyn do przechowywania nabiału? Co musi się w nim znaleźć?

Nabiał – szczególnie wrażliwa kategoria żywności

Do nabiału zaliczamy mleko oraz wiele pochodnych produktów, jak choćby kefiry, maślanki i jogurty. Jest to kategoria żywności zaliczająca się do towarów wrażliwych, czyli takich, które bezwzględnie wymagają kontrolowanych warunków składowania od momentu, gdy opuszczą linię produkcyjną.

Dlaczego jest to tak ważne? Nabiał jest bardzo nietrwały mikrobiologicznie. W razie zanieczyszczenia niemal natychmiast zaczynają w nim zachodzić rozmaite procesy chemiczne oraz rozwijają się niebezpieczne mikroorganizmy. Z tego powodu mleko i pochodne produkty potrafią stać się zagrożeniem dla zdrowia konsumentów.

Dlatego też przestrzeganie zasad sanitarno-higienicznych w magazynach nabiałowych jest niezbędne, aby utrzymać właściwe parametry oraz bezpieczeństwo produktów mlecznych.

O czym trzeba pamiętać w magazynach, w których przechowuje się nabiał?

Dobre praktyki w magazynie nabiałowym

Podstawową kwestią w obrocie żywnością, zwłaszcza tą, która łatwo może ulec zanieczyszczeniu, jest zapewnienie właściwych, zgodnych z normami sanitarnymi, warunków do składowania. Pomieszczenie musi być proste i wygodne do utrzymania w sterylnej czystości, a wszystkie produkty należy przechowywać we właściwie dopasowanych pojemnikach, na regałach, dostosowanych do ich typu.

Drugim elementem dla magazynów nabiału są oczywiście systemy pozwalające uzyskać właściwe warunki we wnętrzu. Dla nabiału przyjmuje się, że w magazynie powinny być 2-4 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza powinna utrzymywać się na poziomie 80-85%. Pozwala to zachować jak najdłużej świeżość i wysoką jakość żywności.

Oprócz instalacji chłodniczej w magazynach montuje się także systemy rejestrujące poszczególne parametry, a także alarmy, które przesyłają informację w razie pojawienia się jakichkolwiek problemów lub odstępstw od właściwej temperatury i wilgotności. Często takie czujniki są zintegrowane z systemem WMS lub innymi rozwiązaniami informatycznymi, co pozwala mieć pełny nadzór nad stanem magazynu nabiału w czasie rzeczywistym z poziomu komputera lub urządzenia mobilnego.

Nie zapominajmy także o tym, że każdy produkt spożywczy musi być odpowiednio oznakowany. Nie tylko ułatwia to kompletację, ale też odpowiada na wymaganą przepisami konieczność identyfikowalności poszczególnych towarów i partii produktów na każdym etapie składowania i transportu.

Przygotowanie do transportu – liczy się czas

Przydatność do spożycia nabiału często jest bardzo krótka. Dlatego tego typu produkty zazwyczaj występują w bardzo krótkich łańcuchach dostaw, aby mogły świeże trafić na konsumenckie stoły. Do tego potrzeba odpowiedniej koordynacji wszystkich działań logistycznych w samym magazynie oraz sprawnego zarządzania wysyłką.

Często w przypadku nabiału stosuje się specjalne rękawy załadowcze. Dzięki temu udaje się utrzymać optymalną temperaturę przez cały czas załadunku.

Czas i bezpieczeństwo – podstawa w logistyce magazynów żywności

Magazyny, w których przechowuje się nabiał, to przestrzenie wymagające spełniania bardzo restrykcyjnych norm oraz sprawnej organizacji wszystkich procesów logistycznych.

Liczy się bowiem czas – im szybciej produkty trafią od wytwórcy na stół klienta, tym lepiej. Zwiększa to bezpieczeństwo produktu oraz konsumentów, którzy będą chcieli go spróbować, a to w efekcie wpływa na pozycję firmy na rynku spożywczym.

reklama post

Dodaj komentarz