Dobre praktyki w transporcie nabiału, czyli logistyka w temperaturach kontrolowanych

Dobre praktyki w transporcie nabiału, czyli logistyka w temperaturach kontrolowanych image

Transport żywności wymaga sporej ilości przygotowań, za które najczęściej odpowiada logistyka w temperaturach kontrolowanych. Szczególnym wyzwaniem bywa zwłaszcza przewóz nabiału.

Jak należy działać, żeby przewóz mleka, jogurtów i innych zbliżonych produktów był zawsze w pełni bezpieczny? O tym opowiemy poniżej.

Mleko i produkty mleczne pod specjalnym nadzorem

Produkty mleczne należą do żywności nietrwałej mikrobiologicznie. Mają bardzo krótki termin przydatności do spożycia oraz łatwo ulegają zepsuciu. Stąd za ich transportem stoi szereg wyzwań, którym trzeba sprostać. Potrzebny jest do tego perfekcyjny plan, za który odpowiada logistyka w temperaturach kontrolowanych.

Działania muszą opierać się równocześnie na zapewnieniu maksymalnej ochrony żywności oraz skróceniu czasu dostawy. Dlaczego jest to tak ważne?

Mleczne łańcuchy dostaw składają się niejednokrotnie z kilku ogniw. Najczęściej jest ich od 3 do 8. Zalicza się do nich wszystkie podmioty od gospodarstwa rolnego, przez firmę przetwórczą, aż do finalnego konsumenta. Pomiędzy wszystkimi ogniwami niezbędny jest właściwie dostosowany transport, który dostarcza produkty nabiałowe do wskazanych miejsc na czas.

Nietrwałość nabiału sprawia, że wystarczy raptem niewielka zmiana temperatury, żeby zaczęły w nim zachodzić rozmaite, bardzo niekorzystne procesy chemiczne. Często dochodzi do rozwoju szkodliwych mikroorganizmów. Takie zanieczyszczenia sprawiają, że produkty spożywcze stają się niebezpieczne dla ludzi i zwierząt, prowadząc do zatrucia pokarmowego.

Dobre praktyki w transporcie nabiału – logistyka w temperaturach kontrolowanych

O czym zatem trzeba pamiętać, żeby mieć pewność, że nabiał przetrwa transport bez utraty świeżości i jakości? Przede wszystkim liczy się zapewnienie odpowiedniego pojazdu. Mleko i przetwory mleczne przewozi się najczęściej w chłodniach.

Logistyka w temperaturach kontrolowanych nabiału opiera się obecnie na szeregu restrykcyjnych standardów. Za najważniejsze obecnie uznaje się zaopatrzenie pojazdu w system kontrolowania temperatur, który integruje się z GPS. W wielu pojazdach korzysta się także z monitorowania w czasie rzeczywistym, co zmniejsza ryzyko przypadkowych wahań temperatury.

Nie zapominajmy też o konieczności zapewnienia identyfikowalności żywności podczas całego transportu. Każda partia musi być odpowiednio oznakowana i łatwa do rozpoznania.

Często wdraża się nawet zasady transportu jednorodnego lub odseparowanego – wszystko po to, żeby ograniczyć do minimum ryzyko zanieczyszczenia żywności.

Równie ważne jest zadbanie o perfekcyjne zaplanowanie trasy przejazdu. Powinno się zmniejszyć ilość ewentualnych przystanków oraz uniknąć dróg, na których prowadzi się prace remontowe lub inne występują utrudnienia w ruchu. Znalezienie odpowiedniej trasy wpływa wymiernie na skrócenie czasu przejazdu. A jak wiadomo, w przypadku nabiału ma to fenomenalne znaczenie dla utrzymania jakości i świeżości transportowanych produktów.

W niektórych zakładach dba się o to, aby zapewnić załadunek i rozładunek przez rękawy załadowcze, które ułatwiają utrzymanie stałej temperatury.

Ponadto każda paczka musi być dokładnie rejestrowana na każdym etapie łańcucha dostaw.

Pozostaje jeszcze kwestia samego kierowcy. Jeżeli zajmuje się załadunkiem towaru, musi przejść badania lekarskie oraz mieć odzież ochronną, dzięki której nie dojdzie do przypadkowego zanieczyszczenia żywności. Oprócz nich w terminalach logistycznych powinien on zakładać także kamizelkę odblaskową.

Logistyka w temperaturach kontrolowanych – maksymalne bezpieczeństwo żywności

Zapewnienie ochrony nabiału w transporcie stanowi wartość nadrzędną. Dzięki temu udaje się dostarczyć żywność w ekspresowym czasie z gospodarstwa rolnego na stół konsumentów.

Wdrażanie systemów informatycznych oraz rozmaitych nowoczesnych technologii pozwala nie tylko skrócić czas przewozu, ale także zmniejszyć ryzyko zanieczyszczenia produktów mlecznych. Dzięki temu są one w pełni bezpieczne na każdym etapie łańcucha dostaw, co korzystnie wpływa na ich jakość. Technologia i perfekcyjna logistyka w temperaturach kontrolowanych wpływają zatem na konkurencyjność na rynku oraz zadowolenie klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *