Dopasowanie pojazdów do transportu żywności

Dopasowanie pojazdów do transportu żywności image

Transport żywności wymaga rozbudowanej logistyki oraz spełnienia najwyższych norm bezpieczeństwa, aby towar mógł dotrzeć bezpiecznie do celu, na wszystkich etapach łańcucha dostaw.

Planowanie przewozu surowców od rolników do zakładów przetwórczych oraz później gotowych produktów do magazynów i centrów dystrybucyjnych – zmusza specjalistów do precyzyjnego opracowania każdego elementu procesu transportowego. Jego podstawą jest właściwy dobór pojazdów.

Coraz większa część przedsiębiorców decyduje się na pozyskiwanie pojazdów spersonalizowanych, które w pełni odpowiadają na potrzeby konkretnego typu towarów.

 

Dlaczego pojazdy do transportu żywności na zamówienie to dobry pomysł?

 

Personalizacja oraz dostosowanie pojazdu do typu przewożonych towarów pozwalają na zapewnienie większego bezpieczeństwa, przy zmniejszeniu ryzyka uszkodzenia produktów, a co za tym idzie oczywiście sporych strat.

Do transportu żywności świeżej i mrożonej stosuje się różne typy pojazdów oraz naczep. Za najpopularniejsze uznaje się lodownie, izotermy oraz chłodnie. W każdej z nich występuje inny czynnik chłodzący, dzięki czemu łatwo dobrać rozwiązanie, stwarzające optymalne warunki transportowe.

Ciekawe możliwości daje także stała współpraca z producentem, który pomaga jeszcze lepiej dopasować naczepy lub samochody do potrzeb przedsiębiorstwa i jego produktów. Często także realizuje on samodzielnie lub przez podmioty współpracujące prace serwisowe, ewentualne naprawy lub modyfikacje, zgodne z oczekiwaniami klienta. Dzięki temu można zdecydowanie łatwiej utrzymać całą flotę w optymalnej kondycji.

 

Optymalne parametry transportu – bezpieczeństwo towaru

 

Podstawowym parametrem, o największym znaczeniu w przypadku naczep i pojazdów chłodniczych do transportu jest utrzymanie stałej, w pełni kontrolowanej temperatury i wilgotności.

Jest to jeden z parametrów, które obowiązkowo podlegają kontroli i zapisowi. Wynika to z przepisów opisanych w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 września 2003. Określa ono precyzyjnie wymagania stawiane przed magazynami oraz środkami transportu, służącymi do transportu i przechowywania żywności świeżej lub mrożonej.

Jakie instalacje muszą się znajdować w naczepach? Oczywiście niezbędny jest rozwiązanie chłodnicze. Temperatura bywa regulowana przez agregaty chłodnicze, przy pomocy lodu lub skroplonych gazów. Oprócz tego w pojazdach montuje się rejestratory – termohigrometry, które sprawdzają nieustannie warunki w przestrzeni ładunkowej. Często łączy się je z instalacjami alarmowymi.

W przypadku personalizowanych naczep wielu klientów decyduje się na wyposażenie pojazdu w nowoczesne rozwiązania, które umożliwiają kontrolowanie parametrów w czasie rzeczywistym. Dostęp do danych ma zarówno kierowca, jak i operatorzy w centrali. Co zyskuje się dzięki temu? Przede wszystkim pełną przejrzystość oraz nieustanny wgląd w warunki, w jakich przewożone są artykuły spożywcze. Miewa to wielkie znaczenie przy transportowaniu produktów o bardzo wąskich zakresach temperatur granicznych, nie przekraczających kilku stopni Celsjusza.

W razie jakichkolwiek wahań lub zbliżania się temperatury we wnętrzu do wartości krytycznych, uruchamia się alarm. Nowoczesna technologia również w takich sytuacjach wspiera logistykę. Kierowca i operator otrzymują drogą mailową lub w formie wiadomości SMS powiadomienie z alertem. Daje to szansę na szybkie działanie i uratowanie całego ładunku. Dzięki temu utrzymuje się najwyższą jakość, bezpieczeństwo i jakość każdego produktu.

 

Przejrzystość całego procesu logistycznego

 

Nowoczesne technologie sprawiają, że cały proces logistyczny transportu żywności staje się znacznie prostszy, a to ułatwia wykonywanie obowiązków oraz realizację zadań w ramach łańcuchu dostaw.

Technologia ogranicza wydatki, zwiększa zyski oraz poprawia bezpieczeństwo żywności w trakcie transportu. Nowoczesne systemy takie, jak IoT pozwalają na pełną kontrolę oraz transparentność procesów logistycznych. Rozwiązania spersonalizowane i dedykowane dla konkretnej firmy to zatem szansa na poprawę efektywności oraz zwiększenie konkurencyjności na rynku.

To wszystko wpływa pozytywnie na skrócenie czasu dostawy oraz utrzymanie optymalnej jakości i świeżości produktów. W ten sposób buduje się zaufanie oraz zadowolenie klientów.

Autor: Redakcja Portal Logistyczny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *