Drogowy transport owoców – co warto o nim wiedzieć?

Drogowy transport owoców – co warto o nim wiedzieć? image

Owoce zaliczają się do żywności szczególnie wrażliwej i nietrwałej. W czasie transportu trzeba zatem stosować odpowiednie procedury, aby utrzymać ich optymalne właściwości. Jeżeli owoce są przewożone w niewłaściwych warunkach, może dojść do pogorszenia aromatu i smaku owoców, a niekiedy nawet do całkowitego zepsucia, co przekłada się na obniżenie jakości, straty finansowe oraz towarowe.

Produkty takie, jak owoce należy zatem przewozić w odpowiednich warunkach, zgodnych z przepisami oraz normami bezpieczeństwa. O czym trzeba pamiętać, by dostarczyć konsumentom finalnym żywność wysokiej jakości?

 

Co może wpływać na kondycję owoców w transporcie?

 

Proces psucia żywności podczas transportu może zachodzić na kilku, różnych płaszczyznach. Najczęściej ma to związek ze zmianami temperatury oraz niewłaściwą wilgotnością. Pod wpływem tych czynników dochodzi do zmian mikrobiologicznych – w owocach rozwijają się szkodliwe drobnoustroje, które przyspieszają proces gnicia.

Można też spotkać się ze zmianami fizykochemicznymi, wywołanymi przez ekspozycję na promieniowanie słoneczne albo dostęp dwutlenku węgla i tlenu.

 

W jaki sposób owoce mogą ulegać zepsuciu?

 

Co może zatem wydarzyć się w transporcie żywności? Owoce psują się zwłaszcza na drodze mikrobiologicznej, przez rozwój wspomnianych wcześniej bakterii i grzybów. Takie zmiany bywają niezmiernie groźne dla zdrowia konsumentów.

Nieprawidłowa temperatura i wilgotność powietrza potrafią też doprowadzić do nadmiernego wyschnięcia lub nawilżenia produktów. Często takie procesy są stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa żywności. Wpływają jednak niekorzystnie na jakość oraz walory smakowe towarów.

Zmiany fizykochemiczne najczęściej polegają na utlenianiu tkanek, co również wpływa na pogorszenie konsystencji, tekstury i wyglądu żywności. Mogą choćby pojawiać się przebarwienia (np. brązowienie owoców lub rozkład barwników). Niekiedy dochodzi do rozpadu substancji odżywczych, przez co owoce przestają być tak cennym źródłem witamin, minerałów i innych wartościowych składników.

 

Zepsucie owoców mrożonych

 

Również owoce mrożone mogą ulec zepsuciu. Najczęściej dochodzi do niego, jeśli w pojeździe nie utrzymuje się optymalnej, zalecanej przez producenta temperatury. Warto pamiętać o tym, że nawet niewielkie zmiany tego parametru wpływają niekorzystnie na jakość żywności.

Jeśli temperatura jest zbyt wysoka może dojść do obniżenia wartości produktów, a także zmian barwy lub aromatu. W ekstremalnych przypadkach w owocach mrożonych namnażają się bakterie, przez co produkt staje się one zagrożeniem dla spożywających go osób.

 

W jakich pojazdach należy transportować świeże i mrożone owoce?

 

Owoce muszą być przewożone w ściśle określonych warunkach, aby utrzymały ich optymalne właściwości. Wykorzystuje się do tego specjalne pojazdy, przeznaczone do transportu żywności.

Mogą to być:

  • izotermy,
  • chłodnie,
  • lodownie.

Izotermy są to pojazdy bez specjalnych instalacji chłodzących. Buduje się je z materiałów tworzących warstwę termoizolacyjną, chroniącą przed gwałtownymi zmianami warunków w przestrzeni ładunkowej.

W chłodniach i lodowniach używa się natomiast specjalnych instalacji chłodzących, dzięki którym utrzymuje się konkretną temperaturę, rekomendowaną przez producenta dla różnych typów owoców.

 

Warunki przewożenia różnych typów owoców

 

Wszystkie owoce wymagają zachowania odpowiednich norm sanitarnych. Wnętrza pojazdów muszą być wyłożone materiałem umożliwiającym łatwe utrzymanie powierzchni w sterylnej czystości. Odizolowana przestrzeń ładunkowa powinna być szczelna, chroniąc żywność przed przypadkowym zanieczyszczeniem lub uszkodzeniem.

Trzeba również pamiętać o tym, że każdy typ owoców wymaga nieco innych warunków. Jabłka przy krótszych dystansach (transport 2-3-dniowy) mogą być przewożone w temperaturze od 3 do 15 stopni. Przy dłuższych trasach, trwających do 6 dni, zaleca się utrzymywanie temperatury na poziomie do 6 stopni.

Mniej trwałe owoce, jak śliwki i morele, wymagają utrzymania od 0 do 4 stopni Celsjusza w trakcie całego transportu.

A z kolei produkty skrajnie nietrwałe, jak maliny lub poziomki, które bardzo szybko ulegają zepsuciu, potrzebują temperatury na poziomie od -1 do 3 stopni.

 

Odpowiednie warunki przewozu owoców

 

Owoce to delikatne produkty, które łatwo ulegają zepsuciu. Dlatego też muszą być przewożone i magazynowane w ściśle określonych warunkach od momentu zebrania aż do dostarczenia do sklepu lub finalnego odbiorcy.

Zachowanie prawidłowej wilgotności i temperatury oraz ograniczenie dostępu promieniowania słonecznego pozwala zachować optymalne wartości odżywcze oraz smak i zapach żywności, co przekłada się na wysoką satysfakcję konsumentów, którzy otrzymują w pełni bezpieczne produkty wysokiej jakości.

reklama post

Dodaj komentarz