Dyrektor FM Logistic mówi o II fali epidemii i rynku magazynowym

Dyrektor FM Logistic mówi o II fali epidemii i rynku magazynowym image

Uważnie śledzimy polskie i światowe doniesienia dotyczące sytuacji związanej z epidemią. Na ten moment od czasu wprowadzenia na wiosnę tego roku restrykcji nasza firma nie luzuje ograniczeń – powiedziała serwisowi PlatformaLogistyczna Anna Galas, Senior Business Development Director, FM Logistic Central Europe.

 

Podkreśla, że biura firmy nadal działają rotacyjne, pracownicy zachowują obowiązujące zasady dotyczące odległości między pracownikami, nie uczestniczą w spotkaniach offline, a część pracowników nadal pracuje w trybie home office. – Zaskakująco szybko jednak odnaleźliśmy się w nowej sytuacji, muszę przyznać, że udało nam się nawet przeprowadzić zdalnie implementacje nowych klientów. Mimo braku choćby jednego spotkania face to face wszystko przebiegło sprawnie i bez komplikacji, dzięki czemu zyskaliśmy zaufanie klientów i zgodę na prowadzenie wielu tematów online. Jesteśmy przygotowani na nadejście drugiej fali epidemii, która według najnowszych danych jest bardzo prawdopodobna. Nauczyliśmy się funkcjonować w nowej rzeczywistości. Na podstawie naszych wcześniejszych doświadczeń opracowaliśmy różne możliwe scenariusze wydarzeń, wyciągnęliśmy wnioski i z tą wiedzą jesteśmy w stanie jeszcze lepiej zarządzić świadczonymi przez nas usługami – mówi Anna Galas.

Na początku obostrzeń, największym wyzwaniem dla FM Logistic CE był nagły wzrost popytu na określone grupy produktów, w tym FMCG, po którym nastąpił również szybki spadek aktywności konsumentów. – Dla firmy świadczącej tak szeroki wachlarz usług jak nasza, zapewnienie odpowiedniej liczby wykwalifikowanych pracowników, miejsc magazynowych, samochodów dostawczych czy zadbanie o najwyższą jakość operacyjną było nielada wyzwaniem. Szybko zmieniające się przepisy związane z ochroną zdrowia, wprowadzenie pracy zdalnej, zapewnienie ciągłości dostaw w warunkach niepewności i strachu oraz brak możliwości opracowania planu na przyszłość, bo nikt nie wiedział jak sytuacja się rozwinie, to w firmie działającej w sposób precyzyjny i ułożony zdecydowanie trudne zadanie – mówi dyrektor FM Logistic.

Pomimo kryzysu firma wciąż inwestuje w nowe platformy, x-docki, rozwiązania do automatyzacji magazynów czy flotę samochodową. – Na ten moment mogę powiedzieć, że utrzymujemy stabilny rozwój. Z początkiem nowego roku planujemy rozpoczęcie budowy nowej platformy logistycznej zlokalizowanej między Łodzią a Warszawą. Wkrótce zdradzimy więcej szczegółów na ten temat – zapowiada.

Jej zdaniem, popyt na magazyny dla branży spożywczej z kontrolowaną temperaturą jest bardzo stabilny. – Nie obserwujemy żadnych gwałtownych wzrostów lub spadków zainteresowania tego typu powierzchniami. W tej branży ważna jest sezonowość produktów, dlatego najlepszym rozwiązaniem dla producentów są platformy multiklienckie. Wiąże się to z obniżeniem kosztów utrzymania powierzchni magazynowej, ponieważ firma nie ma potrzeby wynajmować magazynu na cały rok, a dzieli ją z podmiotami, które mają inny cykl sezonowy. W tej branży wygrywa ten operator logistyczny, który zaproponuje najbardziej korzystną kombinację budżetu i jakości. A najlepiej obniżyć koszty przez ograniczenie zużycia energii, wprowadzając nowoczesne rozwiązania i ich synergię. Klienci szeroko badają wpływ temperatur na długowieczność produktów – usługi typu sauna, które oferujemy, pozwalają zachować chwilową niską temperaturę na całej powierzchni tak, żeby utrwalić towar, a później podwyższa się temperaturę, żeby przedłużyć trwałość produktów, czyli po wyjechaniu z linii produkcyjnej w magazynie utrzymujemy niską temperaturę, a później ustawiamy na dalszy okres docelową – mówi Anna Galas.

Zapytana czy w jej opinii dynamiczny wzrost e-commerce ma wpływ na rynek magazynowy, stwierdziła, iż zdecydowanie pandemia COVID-19 pokazała, że e-commerce to dobry i przyszłościowy kierunek. Ostatnie miesiące znacznie przyśpieszyły rozwój tego kanału. Lockdown, strach przed zakupami offline, przełamanie pewnych schematów przyczyniły się do wzrostu zainteresowania działaniami on-line. – Obserwujemy zmianę trendów zakupowych, przyzwyczajeń i większą odwagę w działaniach w sieci. W związku ze znacznym wzrostem popytu na tego typu usługi operatorzy logistyczni, którzy jeszcze przed pandemią postawili na obsługę omnichannel zyskali najwięcej – uważa.

 

 

 

Dodaj komentarz