eTransport, czyli cyfryzacja branży TSL

eTransport, czyli cyfryzacja branży TSL image

W każdej branży poszukuje się obecnie nowych metod rozwoju, które pomogłyby w optymalizacji wszystkich procesów i codziennych zadań. Również transport podlega wielkiej metamorfozie, w ramach rewolucji przemysłowej Industry 4.0.

W wielu aspektach dąży się zatem do tego, aby przewóz towarów przekształcił się w prawdziwy eTransport, stawiający na nowoczesne technologie i rozwiązania, które obniżają koszty prowadzenia działalności i zwiększają jej bezpieczeństwo.

Jak zmienia się branża transportowa i jak IT wpływa na jej kształt?

 

eTransport – przekształcenia w stronę cyfryzacji

 

Cyfryzacja we współczesnym transporcie jest działaniem niezbędnym dla utrzymania dobrej pozycji na rynku. Do jej podstawowych zadań zalicza się usprawnienie przepływu towarów oraz obiegu informacji. Ma to wielki wpływ na czas realizacji zamówień, co bywa kluczowe na przykład przy przewozach szczególnie wrażliwych i nietrwałych produktów, jak choćby żywność, leki lub szczepionki.

Optymalizacja procesów przynosi solidną oszczędność czasu, a w efekcie również finansów. W długofalowej perspektywie pozwala zatem na zbudowanie bardziej konkurencyjnego przedsiębiorstwa o większej efektywności działania, przy minimalizacji kosztów oraz usprawnieniu komunikacji wewnętrznej lub między wszystkimi ogniwami łańcucha dostaw. To przekłada się na bardziej akuratną realizację zamówień i znacznie mniej błędów.

 

Narzędzia cyfryzacji, z których obecnie korzysta eTransport

 

Nowoczesny transport sięga po rozmaite narzędzia, których zadaniem jest usprawnienie przepływu towarów, czyli skuteczniejsza realizacja zamówień oraz poprawa obiegu informacji.

W przypadku danych najczęściej sięga się po praktyczne i niezmiernie funkcjonalne systemy informatyczne do zarządzania pracą w firmach transportowych.

Z kolei realizację zamówień można wspomagać rozmaitymi urządzeniami, z których najczęściej wykorzystuje się na przykład czujniki, wpisane w Internet Rzeczy lub rozwiązania wspierające organizację jazdy.

 

Systemy informatyczne – ogólna poprawa przepływu danych

 

Kluczem do sukcesu w każdej firmie jest obecnie obieg informacji. Im szybciej i sprawniej uda się z nich skorzystać, tym większe korzyści można zyskać.

W czasach gdy wszystko toczy się w ekspresowym tempie, papierowa dokumentacja jest już ewidentnie niewystarczająca. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się dedykowane dla transportu systemy informatyczne.

Rozwiązania tego typu integrują wszystkie działy firmy, co ułatwia transport wewnętrzny oraz przesyłanie danych niezbędnych do prawidłowej realizacji zamówienia.

Warto jednak pamiętać, że część rozwiązań pozwala również na kontakt z klientem poprzez dedykowaną platformę. Zmniejsza to ilość potrzebnych dokumentów oraz form kontaktu, ogranicza prawdopodobieństwo popełnienia błędu, a także przyspiesza czas realizacji.

W niektórych firmach transportowych opiera się przesył informacji pomiędzy poszczególnymi ogniwami na nowoczesnej technologii blockchain. Pozwala to na bezpieczne przekazywanie danych, do których dostęp z dowolnego miejsca mają wszystkie upoważnione osoby. Blockchain wpływa korzystnie na efektywność pracy oraz zwiększa transparentność każdej transakcji.

 

Inteligentne pojazdy – czujniki a optymalizacja jazdy

 

eTransport to także wykorzystanie odpowiednich narzędzi w pojazdach. Pojawiają się w nich dwa rodzaje czujników. Pierwsze z nich wypełniają przestrzeń ładunkową, dzięki czemu zyskuje się pełną kontrolę nad transportem towarów wrażliwych w czasie rzeczywistym. Pozwala to utrzymać je w optymalnej kondycji przez jak najdłuższy czas.

Drugie rozwiązanie umożliwia nieustanną kontrolę i rejestrowanie jazdy konkretnych samochodów. Dzięki temu tworzy się optymalne trasy oraz poprawia efektywność wykorzystania dostępnej floty, poprzez lepszą organizację dostaw do poszczególnych punktów rozładunkowych oraz zmianę sposobu jazdy (eliminacja niepotrzebnego przyspieszania i hamowania), co przekłada się na mniejsze zużycie kluczowych części w samochodach.

W ten sposób poprawia się bezpieczeństwo przewożonych towarów, kierowców oraz innych uczestników drogi, równocześnie optymalizując koszty całego procesu.

 

Melodia przyszłości – co eTransport przyniesie w nadchodzących latach?

 

Okazuje się, że tak naprawdę jesteśmy dopiero na początku rozwoju nowoczesnych technologii i ich wykorzystania w przewozie towarów. Już teraz bowiem coraz powszechniej mówi się o dążeniu do większej automatyzacji tego obszaru gospodarki.

W niedługiej przyszłości na wielką skalę mogą zostać zastosowane pojazdy autonomiczne, które będą realizować dostawy bez udziału kierowców. Rozwiązania tego typu są już w fazach testów konsumenckich w różnych miejscach na świecie.

W takiej sytuacji technologie informatyczne i sztuczna inteligencja staną się rzeczywiście kluczowe do wszelkich działań, a cała branża TSL zmieni się w prawdziwy eTransport.

reklama post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *