Etykiety żywności – na jakie dane warto zwracać uwagę?

Etykiety żywności – na jakie dane warto zwracać uwagę? image

Świadomość konsumencka z każdym kolejnym rokiem wzrasta. Dostęp do wiedzy jest coraz większy, a też zapanowała moda na zdrowy tryb życia, z którym wiąże się kupowanie pełnowartościowych, bezpiecznych produktów.

Co zrobić, żeby mieć pewność, że faktycznie kupujemy te najlepsze? O tym napiszemy poniżej.

 

Prawidłowe nawyki zakupowe

 

Świadome kupowanie trzeba zacząć od wyrobienia w sobie właściwych nawyków. Oczywiście nie powinno się wybierać na zakupy, gdy jesteśmy głodni lub zmęczeni. W takich sytuacjach stajemy się bowiem bardziej podatni na manipulacje marketingowe i wybieramy produkty impulsywnie. A to najczęściej nie ma nic wspólnego z kupowaniem wartościowej żywności.

Zdecydowanie najlepszym wariantem jest wcześniejsze przygotowanie listy tego, co naprawdę jest nam potrzebne. Oprócz racjonalnych decyzji oraz nabycia produktów przydatnych dla naszego codziennego jadłospisu, w ten sposób jesteśmy też w stanie wygenerować sporo oszczędności dla domowego budżetu.

 

Informacje na opakowaniach – na co zwracać uwagę?

 

Współcześnie opakowania produktów to już nie tylko warstwa chroniąca żywność przed zabrudzeniem. To element identyfikacji wizualnej firmy oraz cenna przestrzeń reklamowa. Od wyglądu opakowania w wielu przypadkach zależy wręcz, czy klient zdecyduje się na wybór konkretnego produktu, czy raczej sięgnie po żywność od konkurencji.

Trudno się zatem dziwić, że specjaliści od marketingu dbają o to, żeby opakowania ich produktów były szczególnie atrakcyjne. Na powierzchni pudełek i butelek umieszcza się również szereg niezmiernie cennych informacji, na które powinno się zwracać baczną uwagę podczas zakupów.

 

Nazwa produktu

 

Często wiele informacji można uzyskać dzięki samej nazwie. W przypadku napojów owocowych można spotkać się z trzystopniową skalą: sok, nektar lub napój. Co to oznacza? Jeżeli wybierzemy sok 100% dostaniemy produkt wytworzony wyłącznie z owoców, bez żadnych niepotrzebnych dodatków. Nektary i napoje posiadają wiele innych składników, a sam sok z owoców może być w nich na samym końcu listy.

Powinny zwrócić naszą uwagę również określenia w stylu „o smaku”. Pojawiają się choćby na jogurtach lub serkach. Jogurt o smaku truskawkowym z dużą dozą prawdopodobieństwa nie miał w składzie owoców, zastąpią go sztuczne aromaty i barwniki.

 

Produkty light i fit

 

Teoretycznie produkty typu light powinny być bezpieczne i zdrowe. Często jednak ich skład jest zdecydowanie gorszy niż w przypadku produktów tradycyjnych. Jak to możliwe? Naturalny tłuszcz znajdujący się rozmaitych produktach (jogurtach, serkach, majonezach itp.) jest nośnikiem smaku i odpowiada za konsystencję żywności.

W wielu produktach fit, pozbawionych tego składnika, aby uzyskać analogiczny smak i wygląd, dodaje się zagęstników i wypełniaczy, do których często zalicza się choćby gumę ksantanową, karagen lub skrobię modyfikowaną.

 

Skład produktu

 

Warto dokładnie zapoznać się ze składem każdego produktu, po który sięga się po raz pierwszy. Jak czytać tego typu listy? Zasada jest prosta – składnik występujący na samym początku jest tym, którego w produkcie jest najwięcej. Regulują to dokładnie przepisy prawa.

Jeżeli zatem kupujemy płatki śniadaniowe fit, a w ich składzie na drugim miejscu występuje cukier, możemy być pewni, że raczej nie mamy do czynienia ze szczególnie zdrowym produktem.

Nie trzeba również obawiać się wszystkich składników z oznaczeniem E. Wiele z nich to naturalne dodatki, jak choćby beta-karoten, kurkuma lub kwas askorbinowy, czyli po prostu witamina C.

 

Termin przydatności do spożycia

 

Aby mieć pewność, że dany produkt jest na pewno bezpieczny do spożycia, trzeba również zwracać uwagę na termin przydatności do spożycia.

W tym przypadku na opakowaniach mogą pojawić się dwa określenia:

  • „należy spożyć do” – występuje na żywności o krótkim terminie przydatności do spożycia i oznacza ostateczną datę, do której można bezpiecznie spożyć dany produkt,
  • „najlepiej spożyć przed” – pojawia się na żywności o dłuższym terminie i nie oznacza całkowitego zepsucia towaru, a co najwyżej pogorszenie jego jakości.

Zwracajmy na to uwagę, aby mieć pewność, że w naszych zapasach żywności znajdują się zawsze składniki bezpieczne i wartościowe.

 

Świadome zakupy – sposób na zdrowie i wartościowe odżywianie się

 

Dokładna analiza opakowań produktów potrafi przynieść wiele korzyści dla konsumentów. Warto zwracać uwagę na skład oraz dodatkowe informacje, co przynosi bogatą wiedzę i pozwala wybrać najlepsze produkty, bez obaw o chwyty marketingowe i rozmaite tricki, na które chcą złapać kupujących specjaliści od marketingu.

reklama post

Dodaj komentarz