Europaleta wymiary – wszystko, co trzeba wiedzieć o pakowaniu towarów przed wysyłką

Europaleta wymiary – wszystko, co trzeba wiedzieć o pakowaniu towarów przed wysyłką image

Gdy towar jest już gotowy i opuszcza linię produkcyjną, wymaga dodatkowego zabezpieczenia, aby mógł trafić do magazynu lub do centrum logistycznego, które zadba o jego dalszą dystrybucję. Do tego celu niezbędne są rozmaite rozwiązania do pakowania. W wielu przypadkach najlepiej sprawdzają się wygodne i praktyczne palety.

Wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat paletowania oraz tego, jakie posiada europaleta wymiary, gorąco zachęcamy do przeczytania dzisiejszego artykułu.

 

Palety – praktyczny sposób na składowanie towarów

 

Palety stanowią od lat jedną z podstawowych metod zabezpieczenia towarów na czas składowania i transportu. Dzięki nim przewozi się mniejszą lub większą elektronikę, a także tak wrażliwe towary, jak na przykład żywność.

Pierwsze palety o wymiarach i formie zbliżonej do obecnych pojawiły się tuż po II Wojnie Światowej, w 1949 roku. Wyprodukowała je szwedzka firma BT Industries.

Rozwiązanie to przyjęło się szybko i w ciągu krótkiego czasu stało się jednym z dominujących. Większość firm korzysta z palet ponieważ są proste w użyciu, praktyczne i nie generują niepotrzebnych kosztów. Palety mogą być produkowane z drewna lub tworzyw sztucznych, czyli surowców tanich i powszechnie dostępnych.

Z czasem, wobec nieustannego rozwoju branży przemysłowej, logistyki i transportu, pojawiła się konieczność standaryzacji dostępnych na rynku palet. Tak powstały europalety.

 

Europaleta wymiar i podstawowe informacje

 

W roku 1961 Międzynarodowy Związek Kolei wprowadził standardowe wymiary palet. Wypracowany przez nich standardowy format to 120 x 80 cm i taki właśnie posiada europaleta wymiar do dnia dzisiejszego. Palety tego typu oznacza się skrótem „EUR”.

Co dało wprowadzenie europalet? Podstawową korzyścią było znaczące usprawnienie całego procesu związanego z przygotowaniem, załadunkiem, transportem i wyładunkiem rozmaitych przedmiotów. Europalety skróciły czas potrzebny na realizację wszystkich procesów postprodukcyjnych, transportowych i magazynowych. Standaryzacja to także efektywniejszy transport i magazyny z maksymalnie wykorzystaną przestrzenią, co przekłada się oczywiście na znacznie niższe koszty.

Paletyzacja może przebiegać w magazynie, choć często dochodzi do niej już w miejscu produkcji. Do tego celu coraz częściej wykorzystuje się specjalne roboty do paletyzacji.

 

Paletyzacja automatyczna dla przemysłu

 

Paletyzacja polega na odpowiednim układaniu produktów na palecie. Ma to zagwarantować bezpieczeństwo towarów zarówno podczas przenoszenia wewnątrz przedsiębiorstwa, jak i w transporcie zewnętrznym oraz w składowaniu magazynowym.

Wykorzystanie paletyzacji zmniejsza koszty transportu i składowania oraz ogranicza ryzyko uszkodzenia towarów.

Jak każdy proces postprodukcyjny, tak i paletyzacja podlega nieustannej optymalizacji. Jednym z najefektywniejszych sposobów na usprawnienie tego działania jest wykorzystanie robotów.

Paletyzacja zalicza się do czynności powtarzalnych, stąd bez trudu można wprowadzić w jej przypadku automatyzację z wykorzystaniem specjalnych robotów, które obecnie potrafią przenosić opakowania jednostkowe, segregować je i układać w optymalny sposób – skracając czas i minimalizując koszty pakowania towarów.

Ramię robota jest przystosowane do pracy z różnymi typami opakowań. Może przeprowadzić paletyzację pudełek, tacek a nawet worków. Konstrukcja maszyny została również stworzona w taki sposób, by realizować wszystkie zadania również w trudnych warunkach, na przykład w chłodniach i mroźniach, co przydaje się szczególnie w firmach produkujących żywność.

Robot wykonuje swoje zadania szybciej, sprawniej i dokładniej niż człowiek. Uzyskane dzięki temu palety mają bardziej regularny kształt, co znacząco ułatwia późniejsze przechowywanie oraz ogranicza ryzyko uszkodzenia towarów w transporcie. Robotyzacja przygotowywania palet znacząco usprawnia codzienną pracę, zmniejsza jej koszty oraz skraca czas realizacji zadania.

 

Europaleta wymiary dla pojazdów transportu wewnętrznego

 

Zapakowane przez robota i ustandaryzowane palety sprawdzają się również w transporcie wewnętrznym. Bez trudu bowiem mogą być przenoszone przez pojazdy takie, jak wózki widłowe lub paletowe.

Prowadzi to do jeszcze sprawniejszego wykonywania wszystkich obowiązków, a w rezultacie wygodniejszej pracy, która przynosi znacznie niższe koszty, przy rosnących zyskach, co bywa kluczowe dla utrzymania mocnej pozycji na rynku. A wszystko zaczyna się od małych rzeczy – choćby od zwykłej europalety.

reklama post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *