Giełda ładunków – czy da się na niej znaleźć dodatkowe zlecenia?

Giełda ładunków – czy da się na niej znaleźć dodatkowe zlecenia? image

Branża transportowa w naszym kraju nieustannie się rozwija. Powstaje sporo firm, świadczących usługi lokalne i międzynarodowe, często również dla zagranicznych przedsiębiorstw. Wciąż bowiem przewoźnicy z naszego kraju są konkurencyjni wobec zachodnich podmiotów z tego sektora gospodarki.

Rywalizacja na rynku jest jednak spora. Stąd też zarówno duże firmy, jak i mniejsze podmioty są zmuszone do aktywnego poszukiwania nowych klientów.

Jak to zrobić mądrze? Czy lepiej bazować na rekomendacjach, czy może sprawdzić takie miejsca, jak giełda ładunków?

 

Nowi na rynku – jak rozwinąć przedsiębiorstwo transportowe?

 

Nowo powstałe firmy z sektora TSL często stają przed wielkim wyzwaniem. Branża ta w naszym kraju nieustannie się rozwija, jednak w dużej mierze jest zdominowana przez wielkich potentatów krajowych i międzynarodowych, którzy zdobywają najbardziej intratne zlecenia. Mniejsze podmioty muszą podzielić się pozostałymi zamówieniami.

Czy zatem na takim rynku da się obecnie zaistnieć, dopiero rozpoczynając prowadzenie biznesu? Wszystko zależy od konceptu i zastosowanych metod pozyskiwania klientów. Mogą to być choćby spotkania biznesowe lub giełda ładunków. Trzeba jednak dopasować działania do specyfiki przedsiębiorstwa oraz bieżących potrzeb klientów. Obecnie bowiem największą przewagę nad rywalami można uzyskać dzięki wysokiej elastyczności i umiejętności dopasowywania się do nowych warunków.

 

Gdzie szukać nowych ładunków?

 

Poszukiwanie nowych klientów i ładunków wbrew pozorom nie dotyczy jednak tylko nowych firm na rynku. Borykają się z tym również doświadczone przedsiębiorstwa, działające w branży od wielu lat.

Współczesny rynek sprawia, że klienci bardzo łatwo porównują oferty i bez większych skrupułów przechodzą do konkurencji, jeśli tylko stwierdzą, iż może im ona zapewnić lepszą ofertę transportową.

Nieustannie zatem trzeba dbać o wysoką jakość wszystkich usług, a także aktywnie szukać nowych zleceń. Jak to zrobić dobrze i skutecznie?

 

Własna baza kontaktów

 

Gdy powoli zaczyna brakować zleceń, warto zacząć od zaangażowania własnej sieci kontaktów. Nie od dziś bowiem wiadomo, że najcenniejsze relacje w biznesie zdobywa się poprzez rekomendacje. To one chronią przed koniecznością wykonywania telefonów na zimno do firm, w których nikt nawet nie słyszał o danym przewoźniku.

Polecenie ociepla wizerunek i sprawia, że potencjalny klient jest od razu lepiej usposobiony do rozmowy z firmą transportową. A to już spory plus na początek.

 

Współpraca z firmą spedycyjną

 

Ciekawym rozwiązaniem, z którego korzysta spore grono firm transportowych, jest rozpoczęcie współpracy ze spedytorem. Firmy spedycyjne obsługują wielu klientów i często potrzebują mocno zróżnicowanych pojazdów do terminowej dostawy towarów.

To dobra ścieżka do rozpoczęcia budowania stałych zleceń i zyskania przychodów w sytuacji, gdy własna baza kontaktów nie pozwala na swobodne i stabilne prowadzenie działalności.

 

Reklama w prasie branżowej

 

Wciąż dobrą przestrzenią do informowania o swoich usługach jest prasa branżowa. Tego typu media są postrzegane przez potencjalnych klientów jako wiarygodne źródło informacji, a także przestrzeń, w której ogłoszenia mogą zostać zauważone.

Należy jednak pamiętać o tym, aby zwrócić się w stronę periodyków o ugruntowanej pozycji na rynku, jak choćby „Polska Gazeta Transportowa” lub „Polski Traker”.

 

Giełda ładunków – aktywne poszukiwania w sieci

 

Rozmaite giełdy w przestrzeni wirtualnej to ostatnimi czasy jedno z najważniejszych miejsc, w których można otrzymać zlecenia. Nie inaczej jest w przypadku branży TSL. Istnieje bowiem niejedna giełda ładunków, na której można sprawdzić informacje o klientach, poszukujących aktualnie firm transportowych, do zrealizowania zamówień.

W ten sposób uzyskuje się łatwy dostęp do dużej bazy odbiorców, bez konieczności angażowania wielkich środków w promocję. Od razu też można zyskać nowe zlecenia i krok po kroku rozwijać swoje przedsiębiorstwo.

 

Spotkania handlowe w gronie specjalistów od rozwoju

 

Dużą popularnością cieszą się także rozmaite podmioty, które pomagają przedsiębiorcom nawiązywać kontakty biznesowe w kraju i poza jego granicami.

W takich miejscach można również liczyć na profesjonalne porady i wsparcie w pozyskiwaniu nowych zleceń. Szczególnie ciekawie i prężnie działają choćby Izby Gospodarcze, Izby Przemysłowo-Gospodarcze oraz Państwowa Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

 

Aktywność i pomysł na biznes

 

Prowadzenie firmy transportowej wymaga sporej aktywności i nieustannego działania. Obecnie nawet najwyższa jakość usług i dobra flota mogą nie wystarczyć do przebicia się do wartościowych zleceń. Niezbędne są aktywne poszukiwania i korzystanie z różnych kanałów dotarcia do klienta – tych klasycznych (prasa, spotkania biznesowe, rekomendacje), jak i nowoczesnych (portale tematyczne, giełda ładunków). Wielotorowość znacząco zwiększa szansę na finalny sukces.

reklama post

Dodaj komentarz