Inteligentne magazyny – rozszerzona rzeczywistość a procesy magazynowe

Inteligentne magazyny – rozszerzona rzeczywistość a procesy magazynowe image

Nowoczesne technologie stają się coraz powszechniejszym elementem w magazynach, również tych szczególnie wymagających, przystosowanych do przechowywania świeżej lub mrożonej żywności.

Wprowadza się do nich wiele, mocno zróżnicowanych rozwiązań. Jednym z najciekawszych wydaje się zastosowanie rozszerzonej rzeczywistości do usprawniania procesów magazynowych.

W jaki sposób przydaje się ona do zarządzania pracą całego magazynu? O tym napiszemy w dzisiejszym tekście.

 

Rozszerzona rzeczywistość – nie tylko gry komputerowe

Jeszcze jakiś czas temu rozszerzona rzeczywistość kojarzona była głównie z grami. Obecnie jest to jedna z ciekawszych technologii, która znajduje zastosowanie w wielu różnych dziedzinach życia, w tym w przemyśle oraz w magazynowaniu.

Na czym polega? Jest to połączenie realnego obrazu, prezentowanego na ekranie tabletu lub poprzez specjalne okulary, z obrazem generowanym komputerowo.

Takie nakładanie na siebie dwóch elementów pozwala usprawnić wiele różnych działań, zwiększyć efektywność pracy oraz ograniczyć koszty związane z rozmaitymi procesami toczącymi się każdego dnia w magazynie.

W jaki zatem sposób rozszerzona rzeczywistość, czyli Augmented Reality (AR), wpływa na pracę w magazynie?

 

Wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości w procesach magazynowych

Co daje wykorzystanie AR w przestrzeni magazynowej? Przede wszystkim największe korzyści uzyskuje się w skróceniu czasu potrzebnego na zrealizowanie wszystkich procesów. Kompletacja i lokalizowanie towarów przebiega sprawnie i zdecydowanie szybko. W magazynach z produktami spożywczymi ma to niebagatelne znaczenie – skrócenie czasu dystrybucji pozwala bowiem zachować maksymalną świeżość i optymalne parametry żywności.

Równocześnie użycie wirtualnej rzeczywistości pozwala na stały dostęp do bazy danych magazynu. Urządzenia takie, jak okulary lub tablety, są stale połączone z systemem komputerowym (WMS). Dzięki temu pracownicy zawsze wiedzą, co i gdzie znajduje się aktualnie w magazynie. Zmniejsza to ryzyko popełnienia błędu, a także zwiększa kontrolę nad stanami magazynowymi i terminami przydatności do spożycia składowanych produktów.

Usprawnienie procesów magazynowych dzięki rozszerzonej rzeczywistości przynosi zatem realne oszczędności finansowe oraz wpływa korzystnie na postrzeganie firmy, która realizuje wszystkie zamówienia sprawnie i terminowo.

W jakich zadaniach AR przydaje się najbardziej?

 

Optymalizacja działań w magazynie

Wielu przedsiębiorców zwraca uwagę na fakt, że AR jest w stanie pomóc w planowaniu wykorzystania magazynu. Optymalne użycie dostępnej przestrzeni staje się obecnie kluczową umiejętnością, dzięki której obniża się koszty oraz skutecznie stosuje dostępne zasoby.

Rozszerzona rzeczywistość staje się wielkim wsparciem w tym procesie. Dzięki niej planuje się przestrzeń z uwzględnieniem towarów najczęściej rotujących oraz tych z najkrótszym terminem przydatności do spożycia.

Pozwala to zminimalizować straty związane z zepsuciem się całych partii towaru, a także zoptymalizować czas potrzebny na realizowanie zadań. Lepsze rozłożenie towarów to również niższe koszty składowania ze względu na efektywniejsze wykorzystanie dostępnego miejsca.

 

Zarządzanie zapasami

Jednym z najważniejszych zadań, które stawia się przed nowoczesnymi magazynami, jest oczywiście sprawne zarządzanie zapasami. Ma to wielkie znaczenie zwłaszcza w modelu Just-In-Time.

Dzięki pomocy okularów pracownicy mają stały dostęp do wszystkich produktów. Na bieżąco otrzymują również dodatkowe informacje na temat każdej partii towarów.

Rozwiązania tego typu przydają się także podczas kompletacji zamówień. Skracają czas potrzebny na znalezienie wszystkich produktów oraz zmniejszają ryzyko popełnienia błędu.

 

Kompletacja w toku

Jednym z najważniejszych kryteriów pracy w magazynie jest oczywiście czas. Wszystkie zamówienia powinny być realizowane terminowo. W przypadku świeżej żywności szybkie działanie staje się wręcz kluczowe dla zapewnienia najwyższej jakości każdego produktu.

Również w tym może pomóc rozszerzona rzeczywistość. Podczas wędrówki wzdłuż regałów w magazynie czujniki w okularach nieustannie skanują etykiety. Dzięki temu od razu informują pracownika, co i w jakiej ilości powinien zabrać z półki. Człowiek otrzymuje też komunikaty o tym, w którą stronę powinien pójść oraz jak znaleźć brakujące elementy zamówienia. Cały proces przebiega zdecydowanie sprawniej i bez niepotrzebnego tracenia czasu na bezcelowe wędrówki wzdłuż regałów.

 

Nowoczesne technologie – sprawniej działający i bezpieczny magazyn

Rozwiązania takie, jak AR odmieniają pracę w magazynie. Przynoszą znaczące oszczędności oraz zwiększają komfort pracy, przy równocześnie szybszej i sprawniejszej kompletacji.

A to wpływa na efektywność wszystkich procesów magazynowych oraz na zadowolenie finalnego konsumenta, który dostaje dokładnie to, czego potrzebuje, zawsze w optymalnej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *