Jak konsumenci podejmują decyzje zakupowe podczas wyprzedaży?

Jak konsumenci podejmują decyzje zakupowe podczas wyprzedaży? image

Zakupy są sposobem na zaspokajanie rozmaitych potrzeb – krótko i długofalowych. Potrafią też być przyjemnością lub nawet pewnego rodzaju hobby, sprawiającym wielką przyjemność. Szczególnie dobrze jest to widoczne w przypadku wyprzedaży, gdy ludzie często decydują się na nabycie większej ilości produktów niż pierwotnie planowali.

 

Dlaczego kochamy wyprzedaże?

 

Sklepy coraz częściej kuszą konsumentów rozmaitymi akcjami promocyjnymi. Niektóre z wydarzeń mają nawet wymiar globalny, jak choćby szczególnie gorący dla sprzedawców Black Friday oraz Cyber Monday, gdy wszystkie towary rozchodzącą się w mgnieniu oka, a ludzie czekają na nie tygodniami.

Klienci lubią kupować taniej oraz czuć, że właśnie trafili na wielką okazję. W większości przypadków decyzje zakupowe opierają się na chwilowych impulsach oraz silnych emocjach. A niska, atrakcyjna cena rodzi w wielu osobach gwałtowną chęć posiadania.

Jak podaje badanie SW Research, które wykonano na zlecenie Tesco, 22,5% Polaków niecierpliwie czeka na noworoczne wyprzedaże. W tym okresie chętnie kupują więcej niż jedną rzecz dla siebie lub swoich najbliższych.

 

Jak kupuje się na wyprzedażach?

 

Działania konsumentów podczas wyprzedaży są niezmiernie zróżnicowane. Najmłodsze pokolenie często rzuca się po prostu w wir zakupów, odwiedzając różne sklepy stacjonarne i internetowe, w poszukiwaniu najlepszych okazji oraz ciekawych produktów.

Domeną średniego pokolenia jest z kolei wyczekiwanie aż wcześniej upragniony produkt zostanie przeceniony i będzie można go nabyć w zdecydowanie niższej cenie. Takie osoby deklarują też, że podczas wyprzedaży lubią kupować towary wysokiej jakości, które posłużą im przez dłuższy czas, a na które przy regularnej cenie nie mogliby sobie pozwolić. Dzięki temu łączy się przyjemność z daleko idącą praktycznością.

Zdarzają się również osoby, które nie mają konkretnych potrzeb zakupowych, nie śledzą wyprzedaży, ale gdy już te się pojawią, to chętnie odwiedzają sklepy i kupują oferowane w promocyjnych cenach produkty. Nikt przecież nie lubi przepłacać.

 

Mądre podejmowanie decyzji zakupowych podczas wyprzedaży

 

Jak podają specjaliści, do najczęściej kupowanych podczas wyprzedaży produktów zalicza się przede wszystkim odzież, dodatki, obuwie, elektronikę oraz oprogramowanie komputerowe.

Aby kupować je mądrze, przed podjęciem decyzji, pójściem do sklepu lub wejściem na stronę internetową, warto dokładnie zastanowić się i odpowiedzieć sobie na pytanie, czego tak naprawdę potrzebujemy. Stworzenie listy oraz określenie budżetu, który chcemy przeznaczyć na zakupy sprawiają, że podejmujemy zdecydowanie bardziej racjonalne decyzje, bez nadmiernego szaleństwa.

Chwili do namysłu sprzyja również robienie zakupów online – możemy spokojnie zastanowić się przed zakupem, przeczytać opinie o produkcie, porównać jego ceny na różnych stronach. W sklepach stacjonarnych w okresie wyprzedaży często nie mamy takiej szansy, gdyż odłożony produkt może bardzo szybko zniknąć w koszyku innego zainteresowanego klienta.

 

Kupowanie na wyprzedażach – czy to się naprawdę opłaca?

 

Atrakcyjne ceny produktów kuszą każdego. Warto jednak zastanowić się jeszcze przed wydaniem większej lub mniejszej kwoty, czy dany produkt jest nam tak naprawdę potrzebny. Kupowanie dla samego aktu nabycia nowej rzeczy nie ma bowiem nic wspólnego z rozsądnym gospodarowaniem domowym budżetem.

Stworzenie listy potrzeb oraz nakreślenie budżetu dają szansę na wprowadzenie nieco rozsądku do wyprzedażowej gorączki zakupowej. Dzięki temu możemy skupić się na poszukiwaniach dokładnie tych produktów, które są nam potrzebne. Wówczas wyprzedaże przynoszą wiele korzyści.

Świetnym rozwiązaniem na Black Friday czy inne okresy wyprzedażowe jest kupowanie online lub odwiedzanie sklepów stacjonarnych poza momentami największej zakupowej gorączki (np. w weekendy). Mamy wtedy szansę na spokojne zastanowienie, bez kierowania się wyłącznie intuicją i emocjami.

Zakupy podczas wyprzedaży mają bowiem przynosić nam korzyści – zaspokajać bieżące potrzeby oraz pozwolić na pozyskanie upragnionych produktów, na które inaczej nie moglibyśmy sobie pozwolić.

Kupujmy jednak z głową, ponieważ nie zawsze niska cena musi być równoznaczna z tym, że dany produkt jest nam rzeczywiście potrzebny.

Autor: redakcja platformalogistyczna.com

Dodaj komentarz