Jak koronawirus zmienił e-handel?

Jak koronawirus zmienił e-handel? image

e-Commerce od pewnego czasu intensywnie się rozwija w naszym kraju, przekonując do tej formy zakupów kolejne grupy klientów. W ostatnich miesiącach znalazł też nowego, niespodziewanego sprzymierzeńca. Stała się nim epidemia koronawirusa, która wpłynęła w sposób zasadniczy na formę robienia zakupów.

Co zmieniło się z powodu pandemii i wiążących się z nią ograniczeń? Najważniejsze trendy zakupowe na polskim rynku e-commerce przedstawimy poniżej.

Dynamika rozwoju e-commerce w czasach pandemii koronawirusa

Przymusowe pozostawanie w domach, częściowe zamknięcie sklepów oraz izolacja społeczna sprawiły, że Polacy szturmem ruszyli do zakupów przez Internet.

Wzmożone zainteresowanie sprawiło, że wielu właścicieli sklepów zdecydowało się na przeniesienie swoich biznesów do przestrzeni internetowej. Jak pokazują badania przeprowadzone przez Bisnode Polska, do końca kwietnia w naszym kraju powstało aż 1,7 tysiąca nowych sklepów e-commerce. Ich ilość obecnie przekroczyła już zatem 40 000.

Co takiego Polacy kupowali w czasie pandemii w sklepach internetowych? Koronawirus sprawił, że nasi rodacy sięgali przede wszystkim standardowe produkty, które już wcześniej cieszyły się popularnością w tym kanale, czyli odzieży, obuwia i kosmetyków. Zmieniły się jednak typy produktów. Zamiast eleganckich i designerskich ubrań, dużo częściej wybierano odzież domową, a kosmetyki kolorowe zastąpiono pielęgnacyjnymi i ochronnymi.

Oprócz tego narodził się nowy trend, którego jeszcze kilka miesięcy wcześnie nie dało się przewidzieć. Polacy zaczęli bowiem kupować w przestrzeni wirtualnej żywność.

Zakupy żywności w Internecie – zachowania Polaków

Przed wybuchem pandemii tylko 10% Polaków deklarowało, że robi zakupy spożywcze online. W większości obejmowały one jednak niewielki procent standardowych potrzeb – stanowiły głównie eksperyment lub okazjonalne działanie. Dominowały mimo wszystko wizyty w sklepach stacjonarnych, w których można obejrzeć produkty i samodzielnie wybrać najlepsze sztuki.

Co zmieniła pandemia? Zamknięcie w domach i gigantyczne kolejki ustawiające się przed sklepami spożywczymi sprawiły, że Polacy przekonali się do internetowego kupowania żywności. Szczególną popularnością cieszyły się produkty podstawowe, jak ryż, makarony i mąki, a także wszelkie przetwory – sosy warzywne, dżemy itp. Do koszyków trafiały zdecydowanie mniejsze ilości żywności kupowanej dla przyjemności, na przykład słodyczy lub przekąsek. Polacy kupowali rzadziej, ale wydawali na pojedyncze transakcje większe kwoty.

Co przekonuje a co zniechęca do zakupów online?

Trendy zakupowe z okresu pandemii mają sporą szansę się utrzymać również po zniesieniu obostrzeń. Eksperci zgodnie twierdzą, że sektorem, który szczególnie dużo skorzystał na lockdownie są sklepy online, oferujące żywność. Choć stacjonarne sklepy znów są w pełni dostępne dla klientów, to wiele osób przyzwyczaiło się na tyle do kupowania w Internecie, że z chęcią będzie nadal robić zakupy właśnie w ten sposób.

Co przekonuje klientów do zakupów za pośrednictwem sieci? Podstawową zaletą jest oczywiście możliwość kupowania dokładnie wtedy, gdy tego potrzebujemy, z dowolnego miejsca. Nie musimy stosować się do godzin otwarcia placówki ani marnować czas na dojazdy. Możemy także dobrać odpowiadającą nam formę odbioru zamówienia – z dostawą do domu lub coolomatu.

A co tak naprawdę powstrzymuje Polaków przed korzystaniem z e-commerce? Jak wynika z Rankingu Sklepów Internetowych Opineo 2019, zrealizowanego przez firmę Nielsen, najczęściej konsumenci zwracają uwagę na fakt, że nie mają potrzeby robienia zakupów właśnie w ten sposób. Wolą kupić kilka rzeczy w lokalnym sklepie. Konsumentom przeszkadza brak możliwości spróbowania towaru lub ocenienia jego świeżości, Problemem bywają też wysokie koszty dostawy oraz wydłużony czas oczekiwania na odbiór towarów.

Branża e- commerce – zmiany i krok w stronę nowoczesnego omnichannel

e-Commerce rozwija się prężnie i jest to branża, która zanotowała największe zyski w okresie pandemii koronawirusa. W trakcie lockdownu zarysowało się sporo ciekawych trendów, które mają szansę się rozwinąć w nadchodzących miesiącach. Szczególnie ciekawie wygląda choćby sprzedaż żywności online.

Wykorzystanie nowoczesnych narzędzi i sprawne zarządzanie oraz szybkie reagowanie na potrzeby konsumenckie to najsilniejsze strony tego sektora handlu.

Pozostaje wciąż uporanie się z wątpliwościami konsumenckimi. To jednak jest możliwe dzięki nowoczesnym technologiom, które wpływają na wzrost zadowolenia konsumentów, którzy przez to chętniej decydują się na zakupy w Internecie. Ten trend najpewniej będzie się rozwijał nadal, nawet po zakończeniu pandemii.

reklama post

Dodaj komentarz