Jak kupują poszczególne generacje Polaków?

Jak kupują poszczególne generacje Polaków? image

Zakupy online stały się jedną z najważniejszych form pozyskiwania nowych produktów we współczesnej rzeczywistości. Okazuje się, że już ponad połowa Polaków decyduje się na taką formę zakupów, a wśród pozostałych osób znajdują się tacy, którzy choć finalnie nie kupują za pośrednictwem Internetu, to wciąż szukają w nim informacji o interesujących ich produktach.

Na częstotliwość i formę zakupów wpływa wiele czynników. Jednym z najważniejszych jest oczywiście wiek.

W dzisiejszym artykule zastanowimy się zatem nad tym, jakie są preferencje zakupowe w poszczególnych grupach wieków – w pokoleniu Z, Y i X.

 

e-commerce a przyszłość świadomych zakupów

 

Powoli trudno wyobrazić sobie robienie zakupów bez dostępu do Internetu. Żyjąc w ciągłym pośpiechu, szukamy bowiem najpraktyczniejszych rozwiązań, które znacząco ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Takie właśnie jest e-commerce, z którego korzysta z każdym rokiem coraz większe grono klientów.

Według raportu e-commerce „Klikasz i kupujesz”, w zeszłym roku ponad 35% ankietowanych robiło zakupy za pośrednictwem Internetu nawet kilka razy w miesiącu, a ponad 20% kupowało rozmaite produkty częściej niż raz w tygodniu.

e-commerce zyskuje coraz większą popularność ze względu na olbrzymią elastyczność oraz oszczędność czasu, który musimy poświęcić na zakupy. Bez trudu wykonamy je w drodze z pracy lub przy wieczornej herbacie. Wielką wygodą jest możliwość zamówienia produktów na wskazany adres (do domu lub do pracy), a klienci doceniają też atrakcyjne ceny oraz liczne promocje i rabaty.

Z drugiej strony respondenci ankiety wymieniają szereg mankamentów, które potrafią skutecznie zniechęcić do zakupów w sieci. Za najbardziej zniechęcające do e-commerce czynniki uznają:

  • wysokie koszty i długi czas dostawy,
  • brak możliwości zobaczenia produktu przed zakupem,
  • natrętne reklamy.

Wyniki w tym przypadku są zbliżone dla wszystkich grup wiekowych, pokazując, w których miejscach można wciąż znaleźć przestrzenie do optymalizacji sklepów, chcących uzyskać przewagę nad konkurencją.

 

Co kupują w Internecie poszczególne grupy wiekowe?

 

Wszystkie omawiane grupy klientów kupują w zasadzie te same produkty za pośrednictwem Internetu. Różnice procentowe są stosunkowo niewielkie, pokazując, że wszyscy e-klienci poszukują w sieci podobnych produktów.

Najczęściej kupujemy online:

  • odzież i akcesoria,
  • kosmetyki,
  • książki, muzykę i filmy,
  • zabawki,
  • elektronikę.

We wszystkich grupach wiekowych niewielkich zainteresowaniem cieszy się z kolei zakup produktów spożywczych, kształtujący się na poziomie ok. 10%.

 

Czym różnią się zakupy młodszych i starszych e-klientów?

 

Oprócz łatwych do zauważenia podobieństw e-handel w poszczególnych grupach wiekowych wykazuje również szereg różnic.

Najwięcej kupują ludzie młodzi, między 24. a 38. rokiem życia, którzy rozpoczynają własne samodzielne życie. Młodsze pokolenie, wchodzące dopiero na rynek konsumencki wciąż jest jeszcze finansowo zależne od rodziców, co przekłada się na mniejsza ilość zakupów o niższej wartości. Pomimo odnotowanego wzrostu zainteresowania e-commerce, wciąż osoby po 44. roku życia częściej wybierają sklepy stacjonarne niż online.

Odmienne są także decyzje zakupowe w poszczególnych grupach. Najmłodsi podejmują decyzje spontanicznie, kierując się aktualnymi trendami oraz opiniami popularnych celebrytów i infleuncerów. Starsi dokonują bardziej przemyślanych zakupów, często jednak wydając na poszczególne produkty zdecydowanie większe kwoty.

Z punktu widzenia osób tworzących kampanie promocyjne online i offline ciekawe jest także rozróżnienie źródeł ruchu oraz pozyskiwania informacji o produktach. Najmłodsi kupujący najczęściej trafiają do sklepów przez social media (w tym Instagram i Pinterest), nieco starsze pokolenie wykorzystuje przede wszystkim wyszukiwarkę Google oraz Facebooka. Dla najstarszej grupy liczą się przede wszystkim wyniki wyszukiwania oraz reklamy displayowe.

 

e-Commerce ścieżki rozwoju

 

Podsumowując krótką analizę, widać, że coraz chętniej wybieramy możliwość robienia zakupów w sieci. Istnieje jednak spora grupa klientów, którzy preferują zakupy offline lub też korzystają z zakupów wielokanałowych, w zależności od aktualnych potrzeb.

Na szczególną uwagę zasługują seniorzy, którzy nadal podchodzą do nowych technologii ze sporą dozą nieufności. Badania pokazują jednak, że naprawdę chętnie szukają informacji o produktach nie tylko w reklamach prasowych i gazetkach promocyjnych, ale też właśnie w Internecie. Wciąż zatem istnieje wiele ścieżek rozwoju i dotarcia do nowych grup odbiorców dla kreatywnych specjalistów od planowania promocji dla e-commerce.

Autor: redakcja platformalogistyczna.com

Dodaj komentarz