Jak monitorować temperaturę w magazynie?

Jak monitorować temperaturę w magazynie? image

Przechowywanie żywności w magazynach wymaga opracowania rozwiązań, pozwalających na nieustanne kontrolowanie i zapisywanie warunków w przestrzeniach do składowania towarów.

Służy do tego szereg rozwiązań. Nieustannie też pojawiają się nowe narzędzia, które zwiększają skuteczność monitoringu oraz równocześnie podnoszą efektywność wielu innych procesów, nie tylko w samym magazynie, ale wręcz w całych, spożywczych łańcuchach dostaw.

Jak kontrolować temperaturę w magazynach? O tym opowiemy poniżej.

 

Dlaczego kontrola temperatury w magazynie ma znaczenie?

Nieustanne śledzenie warunków termicznych i wilgotności w magazynach z produktami wrażliwymi ma wielkie znaczenie. Przede wszystkim jest to kwestia bezpieczeństwa.

Wiele produktów spożywczych, a zwłaszcza świeża żywność, trzeba przechowywać w ściśle określonych, kontrolowanych warunkach, które określa wytwórca. Przekroczenie tych limitów prowadzi do inicjacji procesów fizykochemicznych oraz rozwoju szkodliwych mikroorganizmów, w tym zwłaszcza bakterii.

Taki produkt traci swoje optymalne właściwości i świeżość, a niekiedy nawet zaczyna być niebezpieczny dla nieświadomych konsumentów.

Uszkodzenie lub zepsucie produktów spożywczych to spore straty towarowe. One z kolei przekładają się na straty finansowe oraz prowadzą do spadku zaufania społecznego do danego produktu, marki i producenta.

 

Jak kontrolować temperaturę w magazynach?

W magazynach z żywnością wykorzystuje się systemy chłodnicze, wyposażone w specjalnie dopasowane agregaty. Ich zadaniem jest zapewnienie konkretnych warunków przez cały czas składowania.

Oprócz samych urządzeń chłodzących we wnętrzach umieszcza się też termorejestratory, które kontrolują warunki i nieustannie zapisują parametry temperatury. Warto pamiętać, że wymaganie to nakładają na magazyny przepisy prawa.

W wielu przypadkach system chłodząco-monitorujący bywa połączony z alarmem, ostrzegającym o wszelkich nieprawidłowościach.

 

Nowoczesne rozwiązania do kontroli warunków w magazynach

Nowoczesne technologie w magazynowaniu pozwalają na optymalizację znaczącej większości procesów, toczących się każdego dnia w magazynie.

Są też w stanie wspomóc monitorowanie warunków w przestrzeniach o kontrolowanej temperaturze. Do tego celu wykorzystuje się różne rozwiązania, włączone na przykład do Internetu Rzeczy.

Co jest zatem potrzebne dla efektywnego działania magazynu? Podstawą są oczywiście niewielkie czujniki (beacony). Ich zadaniem jest stałe monitorowanie temperatury i wilgotności we wnętrzach, w których przechowuje się żywność. Urządzenia te na bieżąco przekazują dane na serwer, do centralnej bazy danych.

Dzięki temu uzyskuje się dostęp do kluczowych informacji w czasie rzeczywistym. W bazie znajdują się także dane historyczne. Na ich podstawie można dokładnie przeanalizować parametry, w których przechowywano konkretne partie towaru, a niekiedy nawet pojedyncze sztuki produktów.

 

Stawianie na integrację

Obecnie jeszcze nie wszystkie firmy, zajmujące się magazynowaniem i transportem żywności w warunkach kontrolowanych, wykorzystują Internet Rzeczy. Staje się to jednak z wolna coraz powszechniejsze. Znacząca większość firm zaczyna bowiem w tym narzędziu dostrzegać fenomenalny sposób na optymalizację pracy, śledzenie poszczególnych partii towarów oraz kontrolowanie temperatury nie tylko w samym magazynie, ale też na innych odcinkach łańcucha dostaw.

Wiele korzyści dla zimnych łańcuchów dostaw może przynieść w przyszłości zintegrowanie systemów i baz danych, używanych na wszystkich etapach produkcji i dystrybucji. Zwiększy to przejrzystość przepływu towarów od chwili opuszczenia linii wytwórczej aż do stołu konsumenta oraz poprawi bezpieczeństwo żywności.

Integracja przyniesie lepszy obieg informacji oraz ograniczenie występowania błędów w dokumentacji i zamówieniach. Dzięki temu żywność będzie znacznie bezpieczniejsza i rzadziej będzie dochodzić do przypadkowego uszkodzenia lub zepsucia całych partii towaru.

A to przełoży się na zmniejszenie kosztów, krótszy czas potrzebny na realizację zamówień, a finalnie na wzmocnienie pozycji na rynku oraz większą satysfakcję klientów. A przecież tego pragną wszystkie firmy, wdrażające nowoczesne technologie w swoich magazynach, nie tylko do kontrolowania temperatury.

reklama post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *