Jak nowoczesne technologie pomagają sprostać oczekiwaniom klientów?

Jak nowoczesne technologie pomagają sprostać oczekiwaniom klientów? image

Oczekiwania konsumentów zmieniają się dynamicznie na naszych oczach. Powszechny dostęp do informacji powoduje olbrzymi wzrost świadomości i wymagań u kupujących. Z tego powodu sprzedawcy i producenci poszukują rozmaitych, nowych rozwiązań, usprawniających ich działania i procesy w łańcuchach dostaw.

Wielkim wsparciem w próbie sprostania rosnącym wymaganiom odbiorców stają się nowoczesne technologie, które pozwalają na lepszy dostęp do największej wartości naszych czasów – do informacji.

 

Czego oczekują konsumenci?

Znacząca większość odbiorców w ostatnim czasie zaczyna świadomie podejmować decyzje zakupowe. Konsumenci szukają towarów wartościowych, o sprawdzonym składzie, najlepiej produkowanych z troską o czystość i bezpieczeństwo środowiska naturalnego.

Klienci pragną otrzymywać produkty jak najwyższej klasy, adekwatnej do ceny. Kupowane przedmioty mają być też dopasowane do indywidualnych potrzeb oraz stylu życia.

Wszystkie towary muszą trafiać do klientów w ekspresowym tempie. W sklepach stacjonarnych nie przysparza to większych trudności. Sklepy internetowe musiały jednak dopracować procesy logistyczno-magazynowe, aby wszystkie zamówienia były dostarczane pod wskazany adres w ciągu maksymalnie 48 godzin.

Nowe wymagania stawiają przed producentami i specjalistami od marketingu olbrzymie wyzwanie. Muszą nie tylko zadbać o wytworzenie jak najciekawszego produktu, odpowiadającego zainteresowaniu klientów, ale także powinni postawić na dopasowanie swoich wytworów do oczekiwań rynkowych. A to właśnie umożliwiają nowoczesne technologie.

 

Nowoczesne technologie a konsumenci

Nowoczesne technologie stają się wsparciem w wielu aspektach prowadzenia działalności. Po pierwsze usprawniają realizowanie zadań bieżących na wszystkich etapach produkcji i dystrybucji. Pozwala to na szybkie i sprawne dostarczanie konsumentom dokładnie takich towarów, jakich oczekują lub potrzebują.

Równie ważne jest poprawienie obiegu informacji – pomiędzy uczestnikami łańcucha dostaw, dzięki czemu szybciej wykonuje się konkretne zadania, prowadzi się do synchronizacji wszystkich etapów działania.

Nie zapominajmy też o kwestii dopasowywania towarów do oczekiwań rynkowych oraz konkretnych grup odbiorców. Do tego celu trzeba gromadzić gigantyczne ilości danych, które pomagają idealnie spersonalizować wszystkie oferty, produkty i działania marketingowe.

 

Digitalizacja łańcuchów dostaw

Rewolucja przemysłowa Industry 4.0 powoli wprowadza szereg zmian, na których korzystają nie tylko sami wytwórcy, ale także oczywiście konsumenci.

Jedną z najważniejszych kwestii staje się digitalizacja pracy produkcji, magazynowania i transportu.

W ten sposób zwiększa się tempo pracy, przy ograniczeniu niepotrzebnej biurokracji. Chętnie wprowadza się dopasowane systemy informatyczne, które wpisują się w specyfikę przedsiębiorstwa oraz współpracujących z nim podmiotów.

Co daje wykorzystanie narzędzi komputerowych zamiast papierowego obiegu dokumentów? Przede wszystkim oznacza to znaczące skrócenie czasu potrzebnego na realizację zamówień. Dostęp do dokumentów i wszelkich informacji jest możliwy w czasie rzeczywistym, dla wszystkich zainteresowanych jednostek – wewnątrz przedsiębiorstwa i pomiędzy ogniwami łańcucha dostaw.

Wprowadzenie cyfryzacji to olbrzymia szansa na znaczące obniżenie ilości ludzkich błędów w procesie produkcji i dystrybucji. Wpływa to na lepszą realizację zamówień oraz znaczące zmniejszenie zwrotów, a to przynosi wzrost satysfakcji konsumentów.

 

Zbieranie danych – sposób na lepsze dopasowywanie oferty

Sam obieg dokumentów to jednak nie jedyna szansa, którą zyskują łańcuchy dostaw dzięki cyfryzacji. Wpływa ona bowiem także na komunikację na linii przedstawiciele firmy produkcyjnej lub dystrybutorów a klient docelowy.

Digitalizacja kontaktów pozwala na uzyskiwanie znacznie większej ilości danych, które od razu trafiają do uczestników łańcucha, zaangażowanych w dany proces.

Wiele korzyści uzyskują z tego łańcuchy dostaw o zintegrowanej bazie danych, przechowywanej w chmurze. Dzięki niej dostęp do bezcennych danych mają wszystkie jednostki – producenci, specjaliści od marketingu, logiści. Pozwala to na jeszcze lepsze dopasowanie oferty oraz usprawnienie wszystkich procesów, toczących się w łańcuchach dostaw.

 

Analiza danych – klucz do sukcesu

Komputery i bazy danych pozwalają na ekspresową analizę zebranych informacji, w stopniu niemożliwym dla pracowników ludzkich.

W ten sposób usprawnia się działanie łańcuchów dostaw oraz podejmuje lepsze decyzje biznesowe, oparte na konkretach i specyfice firmy.

Analiza Big Data oraz analityka predyktywna to szansa na przewidywanie trendów oraz zmian na rynku, dzięki czemu zyskuje się przewagę konkurencyjną oraz dostarcza towary dopasowane do oczekiwań odbiorców.

 

Sukces ukryty w danych

Nie da się ukryć, że podstawą biznesu na początku XXI wieku stała się informacja. Jej pozyskiwanie, przechowywanie i analiza wpływają na funkcjonowanie całych łańcuchów dostaw, a także na budowanie zadowolenia klientów.

Stąd też wielu przedsiębiorców stawia na intensywną cyfryzację przepływu informacji. Dzięki temu są w stanie dotrzeć do szerszego grona odbiorców i zaoferować im dokładnie to, czego oczekują, budując solidną pozycję na rynku.

reklama post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *