Jak opakowanie wpływa na decyzje zakupowe?

Jak opakowanie wpływa na decyzje zakupowe? image

Każdy z nas słyszał chyba choć raz wielokrotnie powtarzany frazes, że większość z ludzi to wzrokowcy. Sporo w nim prawdy. Potwierdzają to badania, według których ponad 60% całej populacji stanowią osoby kierujące się w głównej mierze właśnie tym zmysłem.

Wzrok uwzględniają w swoich strategiach marketingowych wszystkie firmy, stawiając na wyraziste wizualnie przekazy i treści, dopasowane do odpowiednich grup odbiorców i prezentowane w różnych kanałach promocyjnych. Okazuje się jednak, że nie reklama stanowi klucz do podjęcia decyzji zakupowych. Główny i ostateczny bodziec stanowi bowiem opakowanie.

 

Opakowanie – dźwignią dla skutecznej sprzedaży

 

Znacząca większość konsumentów podejmuje decyzje intuicyjnie i pod wpływem impulsu. Aby go wyzwolić potrzeba silnego czynnika aktywizującego. Najczęściej stanowi go coś, co wyróżnia produkt spośród dziesiątek innych na sklepowej półce. Zazwyczaj różnica tkwi właśnie w odpowiednio wykonanym i zaprojektowanym opakowaniu.

 

Co musi się znaleźć na odpowiednim opakowaniu?

 

Opakowanie produktu skupia w sobie aż trzy różne funkcje:

  • ochronną,
  • informacyjną,
  • promocyjną (reklama, budowanie wizerunku marki).

Podstawową funkcją opakowania jest oczywiście zabezpieczenie zawartości. Z tego względu należy zadbać o wybór materiałów wysokiej jakości – trwałych i zachowujących elegancki wygląd przez naprawdę długi czas.

Niektórzy specjaliści od reklamy przekonują wręcz, że dobrze i świadomie zaprojektowane opakowanie potrafi być 6 razy skuteczniejsze niż najlepsza nawet reklama. A stąd już prosta droga do podjęcia decyzji o zakupie w głowie klienta.

Forma opakowania, design oraz sposób wykonania wpływają bezpośrednio na zmysły i emocje kupującego, budując równocześnie jego świadomość marki. Im lepiej opakowanie wypadnie podczas tej oceny, tym większą wiarygodnością będzie się cieszyć firma.

Oczywiście sam wygląd i estetyka to nie wszystko. Na dobrym opakowaniu muszą się znaleźć wszystkie niezbędne informacje takie, jak dane firmy, opis produktu, a także w niektórych przypadkach dokładnie opisany skład (produkty żywnościowe, odzież, kosmetyki). Umieszczenie jak największej ilości rzetelnych danych sprawia, że producent staje się bardzie wiarygodny w oczach potencjalnego klienta, co przekłada się na zakup produktu lub odłożenie go z powrotem na półkę.

 

Trendy w opakowaniach – granie w zielone

 

Ostatnie miesiące przyniosły pewien globalny trend, który możemy zaobserwować również w przypadku opakowań. Konsumenci zaczynają coraz bardziej świadomie podchodzić do kwestii ochrony środowiska. Szukają sposobów na poprawę sytuacji i zmniejszenie zanieczyszczenia choćby poprzez zmniejszenie produkcji odpadów z tworzyw sztucznych.

Zwłaszcza w przypadku opakowań kosmetyków i żywności ma to olbrzymie znaczenie. Klienci zdecydowanie chętniej sięgają po produkty w opakowaniach z materiałów poddających się recyklingowi. Może to być szary papier, karton, a nawet opakowania z prasowanych otrębów lub słomy.

Ekotrend pozwala na naprawdę wiele. Bez trudu można już znaleźć opakowania jednostkowe lub ozdobne wpisujące się w tę tendencję. Okazuje się, że szary papier nadaje się nawet do opakowania produktów luksusowych. Zabezpiecza się w ten sposób produkty żywnościowe, kosmetyki, a także ekskluzywną biżuterię i odzież. Wszystko zależy od odpowiedniego pomysłu i jego realizacji.

 

Opakowanie – sposób na promocję i bardziej efektywną sprzedaż

 

Opakowanie jest ostatnią rzeczą, która może przekonać klienta do zakupu danego produktu, gdy stoi przed sklepowym regałem. Z tego względu musi ono idealnie łączyć względy estetyczne z trwałością i aspektem informacyjnym.

Eko trendy wprowadziły zupełnie nową jakość do świata opakowań. Sprawiły, że przewartościowano estetykę, gdyż niekoniecznie to, co najdroższe uznaje się za arbitralnie piękne. Obecnie świadomi konsumenci szukają naturalnego stylu, bez nadmiernego blichtru i wielu niepotrzebnych warstw opakowania. Jeśli prowadzimy biznes spożywczy, warto zatem postawić na bycie bardziej zielonym, ale wyłącznie w kwestii recyklingowalnych opakowań. Pokażmy nasze produkty od najlepszej strony i dajmy się wybrać.

Autor: redakcja platformalogistyczna.com

Dodaj komentarz