Jak Polacy kupują żywność w czasie pandemii?

Jak Polacy kupują żywność w czasie pandemii? image

Największe restrykcje związane z pandemią koronawirusa mamy już za sobą i na razie nie grozi nam raczej powtórka z marcowego lock-downu. Mimo to wciąż można zaobserwować nieco ogólnych trendów w zakupach spożywczych, które przez epidemię weszły Polakom w krew.

Jak zmieniły się przyzwyczajenia zakupowe Polaków? Jeśli chcecie wiedzieć, jak w czasach koronawirusa wygląda kupowanie żywności, zapraszamy do lektury.

 

Bezpieczna żywność, bezpieczni klienci

 

Podstawową kwestią, na którą zwraca uwagę znacząca większość konsumentów, jest oczywiście kwestia bezpieczeństwa.

Na szczęście Polacy są obecnie znacznie bardziej świadomi niż na początku obostrzeń, gdy aż 75% naszych rodaków obawiało się, że żywność może prowadzić do zarażenia się koronawirusem. Tak alarmujące dane podali pod koniec kwietnia naukowcy z Wydziału Nauk o Zdrowiu z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Badanie przeprowadzono we współpracy z agencją PR HUB.

Z czasem jednak WHO zdementowało jednak pogłoski, że produkty spożywcze mogą stanowić poważne zagrożenie dla ludzi. Mimo to zaleciło daleko idącą ostrożność.

 

Reżim sanitarny podczas zakupów

 

Robienie zakupów wygląda obecnie inaczej niż jeszcze na początku roku. Wciąż obowiązuje konieczność zakrywania nosa i ust przy pomocy maseczki lub przyłbicy, a przy drzwiach wejściowych do sklepu znajdują się specjalne dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk.

Stosowanie tego typu środków znacząco zmniejsza ryzyko, że podczas dotykania opakowań lub samych produktów spożywczych na sklepowych półkach przypadkowo przeniesie się na nie niebezpiecznego wirusa.

Dodatkowo znacząca większość klientów przyzwyczaiła się do nowych zasad, według których towary sprzedawane luzem (warzywa, owoce, pieczywo) powinno się dotykać wyłącznie przez jednorazowe rękawiczki dostępne w sklepie.

 

Zakupy online – trend wciąż utrzymujący się

 

Wiele osób wciąż obawia się zakażenia w miejscach publicznych. Z tego względu spore grono konsumentów nieustannie nabywa produkty spożywcze za pośrednictwem Internetu. Rozwiązanie to zyskało olbrzymią popularność w naszym kraju, stając się wygodną i bezpieczną alternatywą, z której chętnie korzystają nadal tysiące osób.

Na utrzymanie się wysokiego zainteresowania tym kanałem sprzedaży wpłynęła niewątpliwa poprawa jakości usługi oraz sprawny transport.

W ostatnim miesiącu do najpopularniejszych sklepów z żywnością online zaliczały się (według rankingu na stronie TopSpożywcze):

  • Carrefour,
  • Auchan Direct,
  • Frisco.pl,
  • Stragan Zdrowia.

W każdym z nich do wyboru jest szeroki wybór produktów, a klienci mogą liczyć na atrakcyjne ceny oraz różne opcje płatności. W wielu przypadkach promocje są nawet jeszcze korzystniejsze niż w sklepach stacjonarnych, co przekonuje kolejnych konsumentów do regularnego wykorzystywania tego kanału do robienia codziennych zakupów spożywczych.

Znacząca większość klientów deklaruje, że nawet po całkowitym ustaniu pandemii będzie nadal realizować zakupy właśnie za pośrednictwem sklepów e-commerce.

 

Nowe formy dostawy – coolomaty

 

W okresie pandemii wiele osób z chęcią zaczęło wykorzystywać paczkomaty do odbioru swoich zakupów online. Dotyczy to również żywności, na potrzeby której stworzono specjalny wariant miejsc do dostaw, czyli coolomaty.

Ich popularność rośnie z miesiąca na miesiąc. Gwarantują wygodę odbioru zamówienia o wybranej, preferowanej porze oraz zachowanie optymalnych parametrów zarówno produktów świeżych, jak i mrożonych.

 

Produkty ekologiczne – rosnąca świadomość konsumencka

 

Zamknięcie w domach spowodowało również, że Polacy zaczęli przykładać jeszcze większą wagę do tego, co jedzą. Jedną z kategorii, która odnotowała największe wzrosty podczas ostatnich miesięcy, były produkty ekologiczne, pochodzące z certyfikowanych upraw i hodowli.

Spory w tym udział mają również artykuły spożywcze wegańskie i wegetariańskie. Dieta bezmięsna zaczyna bowiem stawać się coraz bardziej popularna w naszym kraju, a na rosnący popyt odpowiadają coraz mocniej wytwórcy, oferując szeroki wachlarz produktów roślinnych.

 

Zakupy żywności po nowemu

 

Nie da się ukryć, że sposób robienia zakupów uległ w ostatnich miesiącach zdecydowanej zmianie. Polacy podchodzą do kupowania żywności bardziej świadomie, dbają również o zachowanie bezpieczeństwa. Zwyczaje tego typu najpewniej zostaną z nami na dłużej – nawet po całkowitym ustaniu pandemii.

reklama post

Dodaj komentarz