Jak poradzić sobie z problemem braku kierowców?

Jak poradzić sobie z problemem braku kierowców? image

Transport drogowy rozwija się prężnie. Jak notuje firma DEKRA w swoim raporcie na temat bezpieczeństwa na drogach „Road Report Safety 2018”, przewożenie towarów drogami w Europie w latach 1995-2015 wzrosło o 33% i wciąż dostrzega się olbrzymi potencjał rozwojowy tego sektora.

W porównaniu z innymi metodami, przewóz drogowy to niemal 75% całego transportu na Starym Kontynencie. W kontekście tak gigantycznego rozwoju tym bardziej zastanawia coraz bardziej widoczny brak pracowników, zwłaszcza na stanowiskach kierowców zawodowych. Z czego wynika i jakie mogą być metody wyjścia z trudnej sytuacji?

 

Dlaczego brakuje kierowców?

 

Branża transportowa przeżywa ostatnimi czasy olbrzymi rozkwit. Jest on w głównej mierze związany ze zwiększającym się popytem na usługi kurierskie, który wywołał rozwój branż e-commerce. Europejczycy kupują coraz więcej i pragną otrzymywać zamówione przez Internet towary jak najszybciej.

Aby temu sprostać, firmy kurierskie muszą zatrudniać coraz więcej kierowców, zarówno do transportów detalicznych, jak i do dużych przewozów międzymiastowych lub międzynarodowych. To właśnie kierowców zawodowych ciągników siodłowych jest najmniej. Zapowiada się również, że z każdym kolejnym rokiem będzie ich ubywało.

W dużej mierze jest to związane z wiekiem osób już zatrudnionych w branży pracowników. W większości przypadków są to osoby już po 40 lub nawet po 50 roku życia, które z wolna będą przechodzić na zasłużoną emeryturę.

Niestety młodzi, wchodzący dopiero na rynek pracy, niechętnie decydują się na ten konkretny zawód. Kierowca staje się z wolna zawodem niszowym.

Główną przyczyną, dla której młodzi ludzie nie chcą jeździć na długich dystansach jest znacząca zmiana priorytetów, która nastąpiła w ostatnich latach. Młodsze pokolenia pragną spędzać czas po pracy z rodziną. W przypadku bycia kierowcą w trasie jest to znacząco utrudnione.

Co można zatem zrobić, aby zachęcić do zostania kierowcą?

 

Sposoby na poprawę sytuacji

 

Dla wielu osób wciąż istotnym kryterium jest oczywiście kwestia finansowa. Zarobki dla kierowców zawodowych są dość wysokie, wynoszą bowiem ok. 5000 zł na rękę i regularnie rosną. Pracownicy mogą też w znaczącej większości przypadków liczyć na podpisanie umowy o pracę.

To jednak jak widać nie wystarcza. Podstawową metodą, w której w tym momencie firmy logistyczne widzą realną szansę na poprawę, to optymalizacja pracy kierowcy. Lepsze rozłożenie trasy tak, aby przejazdy zajmowały mniej czasu, bez niepotrzebnych przestojów, mogą znacząco pomóc w poprawie sytuacji. Niektóre firmy zaczynają nawet wprowadzać możliwość przejazdów dwuosobowych dla bezdzietnych małżeństw, które nie chciałyby się rozstawać na długie tygodnie.

Drugą kwestią jest też likwidacja pustych przebiegów. Firmy transportowe powinny lepiej planować rozłożenie towarów, co przełoży się na większą efektywność, mniejsze koszty przewozu produktów oraz wyższy komfort pracy na co dzień.

 

Samochody autonomiczne – rozwiązanie na przyszłość?

 

Branża transportowa ciągle się rozwija i trudno prognozować jej nagły przestój w najbliższych latach. Widząc niedobór zasobów ludzkich, wiele firm na świecie zaczęło testować inne rozwiązania. Jednym z nich są pojazdy autonomiczne, które w niezbyt odległej przyszłości miałyby poruszać się samodzielnie, bez ludzi za kierownicami.

W różnych ośrodkach badawczych przeprowadza się równocześnie testy zarówno pojedynczych pojazdów (próby UPS oraz poczty amerykańskiej), a także samochodów w konwojach. W przypadku nowej technologii wciąż pozostaje więcej pytań i zagadnień do rozwiązania niż konkretów, ale powoli samochody zaczynają być coraz bardziej samodzielne i może w przyszłości skutecznie rozwiążą problem niedoboru kierowców.

Tymczasem firmy transportowe muszą skupić się na lepszej organizacji codziennej pracy, podniesieniu komfortu i efektywności działań, aby utrzymać już zatrudnionych pracowników oraz pozyskać nowych. Jak na razie to wciąż od dobrych, rzetelnych i profesjonalnych kierowców zależy bezpieczeństwo oraz skuteczność dostarczania wszelkich transportów na krótkich i długich dystansach.

Autor: redakcja platformalogistyczna.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *