Jak powinny wyglądać procesy logistyczne w nowoczesnym magazynie żywności?

Jak powinny wyglądać procesy logistyczne w nowoczesnym magazynie żywności? image

Sprawne zarządzanie procesami logistycznymi w magazynie żywności stanowi podstawę sukcesu całego łańcucha dostaw. Zwłaszcza w dobie globalnej walki z efektami epidemii koronawirusa, w wielu przypadkach musi dojść do istotnych zmian w postrzeganiu codziennej pracy w magazynie – aby uniknąć olbrzymich strat finansowych i towarowych.

Jak zatem powinien działać nowoczesny magazyn i na czym muszą się koncentrować realizowane w nim procesy logistyczne?

 

Czas pandemii – zmiany w branży rolno-spożywczej

 

Pandemia przeorganizowała dotychczasowe utarte ścieżki i metody działania wielu przedsiębiorców. Zwłaszcza w przypadku magazynów, zajmujących się przechowywaniem żywności, było to dość mocno odczuwalne.

Dlaczego? W ciągu raptem kilku dni uległy zmianie główne przestrzenie, dla których świadczyło się dostawy.

Lock-down spowodował, że wszystkie hotele, restauracje i kawiarnie zamknęły swoje drzwi dla klientów. A to właśnie sektor HoReCa był jednym z największych odbiorców produktów spożywczych, przechowywanych w wielu magazynach ze świeżą i mrożoną żywnością.

W tej sytuacji duże ilości towarów z dnia na dzień straciły odbiorców. Mogło to zatem grozić olbrzymimi stratami, wynikającymi z krótkich terminów przydatności do spożycia.

W tym samym czasie znacząco wzrosło zapotrzebowanie na żywność w sklepach detalicznych. Klienci indywidualni zaczęli bowiem robić domowe zapasy, a towary w tempie ekspresowym znikały z półek sklepowych.

Również w tym przypadku magazyny były zmuszone do zmiany modelu i tempa działania, aby sprostać rosnącym oczekiwaniom i niecierpliwości klientów, zaskoczonych przez restrykcje.

 

Nowoczesny system magazynowania – trzy filary działania

 

Wyciągając wnioski z tego, co działo się na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy, możemy stwierdzić, że nowoczesne metody zarządzania magazynem powinny opierać się na trzech głównych elementach:

  • elastycznym planowaniu,
  • technologii,
  • inteligentnym pakowaniu.

Nowa normalność, w której wciąż obowiązują pewne restrykcje, nakłada rozmaite obostrzenia na metody działania. Z dnia na dzień na całym świecie sytuacja zmienia się dynamicznie. W wielu momentach może dochodzić do problemów w realizowaniu zamówień lub przestojów na różnych etapach łańcucha dostaw.

Stąd tak istotną rolę odgrywa elastyczne planowanie procesów, z dokładnym określeniem wszystkich punktów krytycznych oraz opracowaniem metod zarządzania kryzysowego w razie wystąpienia rozmaitych sytuacji.

Wielkim wsparciem w poprawie komunikacji i optymalizacji procesów jest oczywiście nowoczesna technologia, która przenosi do rzeczywistości cyfrowych obieg informacji oraz pozwala tworzyć i kategoryzować gigantyczne zbiory danych, sprawnie analizowane przez systemy informatyczne.

Dzięki temu stany magazynowe są zawsze pod pełną kontrolą, bez obaw o przypadkowe błędy lub niedopatrzenia. Minimalizuje się niepotrzebne straty oraz usprawnia przepływ towarów między ogniwami łańcucha, co bywa kluczowe, zwłaszcza w działaniu pod presją czasu.

Dane przetwarzane przez komputery to także kopalnia wiedzy o sytuacji na rynku oraz wielkie wsparcie w planowaniu strategii działania na przyszłość, w oparciu o rzeczywistą sytuację firmy i jej aktualne możliwości.

W kwestii pakowania sprawdzają się rozwiązania łatwe do zaadaptowania do różnych wymagań, na przykład przekształcenia ich z towarów dla branży HoReCa na artykuły spożywcze do sklepów detalicznych. Wszystko wymaga dokładnego zaplanowania i realizacji tak, by nie tylko opakowania mogły sprawdzać się w różnych sytuacjach, ale także żeby pozwalały na redukcję surowców opakowaniowych i kosztów produkcji.

Pewnym rozwiązaniem może być na przykład standaryzacja opakowań zbiorczych, które sprawdzają się w różnych sytuacjach i pozwalają zaoszczędzić dodatkowo miejsce potrzebne na składowanie.

 

Optymalizacja i synchronizacja a koszty magazynowania

 

Logistyka magazynowa w czasach kryzysu wymaga jeszcze bardziej restrykcyjnego planowania wszystkich procesów, aby zminimalizować wydatki oraz ograniczyć ewentualne straty.

Dobre planowanie staje się podstawą, dzięki której łatwiej i szybciej reaguje się na dynamiczne zmiany oraz dostosowuje do nowych potrzeb rynku. A to daje szansę na przetrwanie dla całego łańcucha dostaw nawet w najbardziej nieprzyjaznych okolicznościach.

reklama post

Dodaj komentarz