Jak przechowywać świeżą żywność?

Jak przechowywać świeżą żywność? image

Szacuje się, że każdego roku na całym świecie wyrzuca się do kosza nawet 1/3 wyprodukowanej żywności. W dużej mierze ma to związek z nieprawidłowym przechowywaniem jej w domach już po zakupie.

Co można zrobić, żeby produkty spożywcze utrzymywały jak najdłużej optymalne właściwości i walory smakowo-zapachowe? Kilka praktycznych wskazówek podajemy poniżej.

 

Świeża żywność – wpływ czynników zewnętrznych na jej właściwości

Świeża żywność najczęściej ma dość krótki termin przydatności do spożycia. Dlatego też firmy produkujące i dystrybuujące ją robią wszystko, co w ich mocy, żeby gotowe artykuły spożywcze trafiały na sklepowe półki w jak najkrótszym czasie.

Równocześnie artykuły spożywcze zalicza się do produktów wrażliwych, czyli takich, które od momentu wyprodukowania aż do chwili, gdy znajdą się na stołach, muszą być przechowane w stałych i monitorowanych warunkach. Przeciwdziała to przedwczesnemu pogorszeniu właściwości produktu.

Nie można też zapominać, że wielu konsumentów przechowuje żywność w domach w nieprawidłowy sposób, a to prowadzi do jej zepsucia lub utraty sporej części walorów smakowo-zapachowych.

Jak zatem powinno się traktować różne rodzaje produktów spożywczych, żeby były smaczne i bezpieczne przez długi czas.

 

Nie wszystko do lodówki – przechowywanie w temperaturze pokojowej

Nie każdy rodzaj żywności nadaje się do przechowywania w lodówce. Paradoksalnie warunki panujące w jej wnętrzu w przypadku niektórych typów żywności mogą tylko przyspieszyć procesy fizykochemiczne oraz zepsucie produktu.

Dla utrzymania świeżości niektórych artykułów spożywczych chłód może nie być szkodliwy, jednak przechowywanie ich w lodówce pogorszy ich walory smakowe.

Istnieje wiele rodzajów żywności, które mogą być bezpiecznie przechowywane w kuchni, w temperaturze pokojowej.

Co się do nich zalicza? Przede wszystkim w temperaturze 18-20 stopni Celsjusza możemy trzymać wszelkie produkty sypkie, jak ryż, kaszę i makarony. Powinny się one znajdować w oryginalnych opakowaniach lub w szczelnych pojemnikach, do których nie ma dostępu wilgoć i szkodniki.

W kuchni bez trudu utrzymamy niektóre rodzaje warzyw i owoców. Możemy w tym miejscu przechowywać wszelkie warzywa korzeniowe, jak pietruszka, marchew, buraki. Podobnie jest w przypadku jabłek i gruszek. Wystarczy trzymać je w koszu lub kartonowym pudełku, aby utrzymały jak najdłużej świeżość. Do lodówki nie musimy również chować czosnku i cebuli. Idealny sposób na ich przechowywanie znały już nasze babcie, zawieszając je w kuchni w formie ozdobnych warkoczy lub trzymając je w koszykach.

Produktem, który bezwzględnie nie powinien znaleźć się w lodówce, jest świeże pieczywo, gdyż obecna w jej wnętrzu wilgoć prowadzi do przedwczesnego zepsucia chleba lub bułek. Do przechowywania pieczywa zdecydowanie lepiej użyć lnianych woreczków lub tradycyjnego chlebaka, który zapewnia dobrą cyrkulację powietrza.

 

Lodówka – miejsce przechowywania pod lupą

Również w samej lodówce należy układać produkty według konkretnych zasad. Zdarza się, że niektórzy stosują się do tradycyjnych form rozmieszczania żywności na półkach, które niekoniecznie pozwalają na jak najdłuższe przechowywanie świeżych produktów.

Świetnym tego przykładem jest choćby odkładanie jajek lub mleka do kieszeni w drzwiach. Co w tym złego? Każdego dnia wielokrotnie otwieramy lodówkę. Wówczas żywność umieszczona na drzwiczkach jest narażona na zmiany temperatury, co w przypadku tak wrażliwych produktów jak nabiał często prowadzi do przedwczesnego zepsucia.

 

Dodatkowe wsparcie – o czym warto pamiętać?

Niektóre produkty warto dodatkowo zabezpieczyć, żeby utrzymywały świeżość przez dłuższy czas. Dotyczy to choćby ziół. Warto włożyć je do wody, niczym cięte kwiaty. Niektórzy specjaliści sugerują, że dodatkowo można nałożyć na liście foliową torebkę, co ma pomóc w utrzymaniu świeżości tego typu produktów nawet przez dwa tygodnie.

Większość warzyw i owoców przechowuje się bez trudu w temperaturze pokojowej. Jeśli jednak zostały one rozkrojone, koniecznie należy schować je do lodówki. Wielkim wsparciem w utrzymaniu świeżości w takiej sytuacji bywa sok z cytryny. Raptem kilka kropli uchroni na przykład rozkrojone awokado lub banana przed pojawieniem się brązowych przebarwień.

Warto pamiętać o tym, że świeże produkty powinno się przechowywać nieumyte. Dodatkowa dawka wilgoci sprzyja bowiem rozwojowi mikroorganizmów, a co za tym idzie – przedwczesnemu zepsuciu żywności.

 

Świeże i wartościowe produkty na dłużej

Przestrzeganie zasad prawidłowego przechowywania żywności to podstawa dla utrzymania świeżości produktów przez dłuższy czas.

Dzięki temu udaje się marnować mniej, nie tracić niepotrzebnie pieniędzy oraz zachować optymalne walory ulubionych artykułów spożywczych przez jak najdłuższy czas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *