Jak przechowywać żywność RTE?

Jak przechowywać żywność RTE? image

Zachowanie wysokich standardów bezpieczeństwa w przypadku transportu, przechowywania i przygotowania żywności jest niezmiernie ważne. Zapewnia się bowiem w ten sposób ochronę dla ludzi i zmniejsza ryzyko rozwoju rozmaitych, groźnych chorób.

Jak zatem postępować, gdy kupujemy żywność typu RTE? Jakimi zasadami warto się kierować, aby ograniczyć ryzyko niebezpieczeństwa dla nas i naszych bliskich? O tym opowiemy poniżej.

 

RTE – co to takiego?

Mianem żywności RTE określa się niezmiernie zróżnicowaną grupę produktów gotowych do spożycia (z ang. Ready to Eat). Zalicza się do tej kategorii dania tradycyjne oraz egzotyczne, zaliczające się zarówno do fast food, jak i zdrowej żywności.

Produkty gotowe przechodzą rozmaite procesy przetwórcze w trakcie procesu wytwarzania. Często są one także poddawane obróbce termicznej, między innymi bywają choćby zamrażane.

 

Zalety żywności RTE

Produkty typu RTE zaliczają się do szczególnie wygodnych i praktycznych w użyciu. Pozwalają na przygotowanie ulubionego posiłku w raptem kilka minut, bez konieczności spędzania wielu godzin w kuchni.

Szeroki wybór artykułów spożywczych, zaliczających się do tej kategorii, pozwala na łatwe znalezienie ulubionych rozwiązań.

Żywność gotowa do spożycia bywa uznawana za idealne rozwiązanie dla osób żyjących w ciągłym biegu i nie mających czasu na samodzielne gotowanie. Chętnie sięgają po nią również inne grupy konsumentów. Wielkim zainteresowaniem tego typu produkty cieszyły się w ostatnich miesiącach, gdy wiele osób zostało zamkniętych w domach z powodu pandemii koronawirusa.

RTE zazwyczaj jest poddawana rozmaitym procesom wydłużających jej przydatność do spożycia. Dzięki temu można ją bezpiecznie przechowywać w domach znacznie dłużej niż świeże produkty.

Dania gotowe są przyjazne dla konsumentów i niezmiernie wygodne. Podczas ich przygotowywania oraz przechowywania trzeba jednak przestrzegać kilku, praktycznych zasad, żeby mieć pewność, że zawsze będą w pełni bezpieczne.

 

Co zrobić, żeby żywność RTE była bezpieczna? Właściwe przechowywanie

Wydłużony termin przydatności do spożycia produktów RTE wynika z ich wstępnej obróbki termicznej, np. pasteryzacji lub zamrożenia. Zwłaszcza w tym drugim przypadku oznacza to, że wszystkie produkty muszą być przechowywane w odpowiedni sposób. Wtedy utrzymają swoje parametry oraz będą w pełni bezpieczne dla konsumentów.

Żywność mrożona wymaga przechowywania jej w stałej temperaturze. Dotyczy to zarówno transportu, jak i późniejszego przetrzymywania w warunkach domowych. Jeśli tylko zauważymy, że w trakcie powrotu do domu doszło do rozmrożenia tego typu produktów, należy je niezwłocznie skonsumować. Pamiętajmy, że nigdy nie wolno kilkukrotnie zamrażać żywności.

Jeżeli nie jesteśmy w stanie określić, kiedy doszło do rozmrożenia produktów, należy je wyrzucić. Gdy żywność RTE uzyskuje temperaturę pokojową rozpoczynają się w niej rozmaite procesy fizykochemiczne oraz namnażają się różne szczepy bakterii, z których część jest niezmiernie groźna dla ludzkiego zdrowia.

Pamiętajmy o przechowywanie tego typu produktów z dala od surowego mięsa i jajek, które mogą być źródłem groźnych patogenów.

 

Przygotowanie posiłków – o czym pamiętać?

Równie ważne jest także przestrzeganie zasad higieniczno-sanitarnych podczas przygotowywania posiłków typu RTE.

Należy oczywiście pamiętać o dokładnym myciu rąk oraz wszystkich akcesoriów i narzędzi używanych w kuchni. Nie można używać tego samego noża do krojenia najpierw surowego mięsa, a następnie żywności gotowej do spożycia. Zasada ta dotyczy także przechowywania w miskach lub na talerzach. Pod tym względem trzeba zachować daleko idącą ostrożność, aby nie doprowadzić do przeniesienia niebezpiecznych bakterii i zabrudzeń na produkty RTE.

Podczas przyrządzania posiłków koniecznie trzeba kierować się instrukcją, zamieszczoną przez producenta. Gwarantuje to uzyskanie optymalnego smaku oraz utrzymanie wysokiej jakości każdego typu żywności.

 

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Przygotowywanie posiłków z żywności RTE jest niezmiernie proste i niezbyt czasochłonne. Trzeba jednak pamiętać o stosowaniu się do zasad właściwego przechowywania oraz odpowiedniego przyrządzania dań.

Dzięki temu będziemy mogli zawsze cieszyć się pysznym smakiem, bez obaw o zdrowie nasze i domowników.

reklama post

Dodaj komentarz