Jak rozpoznać w sklepie ekologiczną żywność?

Jak rozpoznać w sklepie ekologiczną żywność? image

Coraz więcej ludzi zwraca baczną uwagę na to, co jedzą. Nie dość, że dbają o to, żeby dostarczać do organizmu wszystkich potrzebnych składników odżywczych, to również świadomie wybierają produkty najwyższej jakości.

Wielką popularnością cieszą się zwłaszcza artykuły spożywcze, wytwarzane przez ekologiczne gospodarstwa. Jak je rozpoznać i kiedy dany produkt może uzyskać certyfikat BIO? O tym opowiemy poniżej.

 

Czym jest certyfikat BIO?

Certyfikat BIO przyznaje się producentom i przetwórcom żywności, wykonywanej według ściśle określonych procedur w ekologicznych gospodarstwach. Wytwarzane produkty wyróżnia wysoka jakość i bezpieczeństwo – zarówno dla konsumentów, jak i środowiska naturalnego.

Na opakowaniu ekologicznych produktów umieszcza się charakterystyczny listek, ułożony z 12 białych gwiazdek na zielonym tle. Z tego oznaczenia mogą korzystać wyłącznie wytwórcy żywności, którzy spełniają restrykcyjne normy, a ich zakłady lub gospodarstwa przeszły kontrole prowadzone przez jednostki certyfikujące. Oprócz samego listka na opakowaniu podaje się również nazwę i adres producenta oraz identyfikator instytucji, która wydała certyfikat.

 

Jak powinny działać gospodarstwa, żeby otrzymać certyfikat BIO?

Wszystkie typy artykułów spożywczych w ekologicznych gospodarstwach produkuje się bez udziału syntetycznych środków ochrony roślin, pestycydów i antybiotyków. Żywność powinna być również wolna od GMO w aż 95%. Dotyczy to samego produktu, jak i dodatków do żywności, a nawet nawozów i pasz dla zwierząt.

Równocześnie gospodarstwa ekologiczne mają obowiązek prowadzić swoje działania przy maksymalnym ograniczeniu zniszczeń w środowisku naturalnym. Muszą wprowadzać różnorodność upraw, optymalizować zużycie mediów (zwłaszcza wody i energii elektrycznej), racjonalnie gospodarować odpadami i zmniejszać emisję szkodliwych gazów i pyłów.

 

Przejście na uprawy ekologiczne – jak wygląda?

Wbrew pozorom uzyskanie certyfikatu BIO wcale nie jest proste. Dla wielu gospodarstw, które wcześniej zajmowały się uprawami lub hodowlą konwencjonalną, wiąże się ono z konwersją, najczęściej trwającą przez kilka lata. Długość procesu jest związana ze specyfiką branży.

Działania rozpoczyna się od złożenia wniosku o zgłoszenie podjęcia działalności w zakresie rolnictwa ekologicznego. Druk tego typu udostępnia na swojej stronie Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Formularz wysyła się do instytucji certyfikującej, a następnie podpisuje się umowę o kontroli.

Zakres restrykcji różni się w zależności od typu prowadzonej działalności. Do certyfikacji można bowiem zgłaszać gospodarstwa zajmujące się choćby:

  • uprawą roślin,
  • hodowlą zwierząt,
  • rybołówstwem,
  • pszczelarstwem,
  • zbiorami z natury (np. ziół, grzybów lub jagód).

Kontrola kończy się określeniem aktualnego statusu gospodarstwa. Występują trzy etapy:

  • pierwszy rok konwersji,
  • drugi rok konwersji,
  • gospodarstwo z certyfikatem ekologicznym.

Dopiero na trzecim etapie gospodarstwo zyskuje prawo do stosowania certyfikatu BIO.

Wszelkie szczegóły na temat zasad certyfikacji oraz znakowania produktów ekologicznych znajdują się w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 843/2007 z dnia 17 lipca 2007 oraz w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 889/2008 z dnia 5 września 2008, które ustanawia szczegółowe zasady wdrożenia wcześniejszego aktu prawnego.

 

Ekologiczne zakupy – zdrowie dla całej rodziny

Dlaczego warto wybierać produkty oznaczone „Euro-listkiem”? Dają one gwarancję, że kupujemy w pełni bezpieczną i naturalną żywność, uzyskiwaną na drodze etycznych procesów, w gospodarstwach zwracających uwagę na dobro całego środowiska naturalnego.

Ze względu na wzrost zainteresowania naturalną i ekologiczną żywnością coraz szersze grono wytwórców na opakowaniach swoich produktów umieszcza informacje, że są one „bio” lub „eko”. Warto jednak dokładnie czytać etykiety, ponieważ tylko artykuły spożywcze opatrzone symbolem listka lub innych renomowanych i uznanych na świecie certyfikatów, wykonano bez sztucznych dodatków i szkodliwych substancji.

Żywność z ekologicznych gospodarstw, które uzyskały certyfikat BIO, jest zatem bezpieczna, pełnowartościowa i zapewnia wszystkie potrzebne wartości odżywcze dla dobrej kondycji i samopoczucia konsumentów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *