Jak zaoszczędzić dzięki outsourcingowi logistycznemu?

Jak zaoszczędzić dzięki outsourcingowi logistycznemu? image

Istnieje wiele metod, wprowadzających oszczędności w firmie, z których chętnie korzystają przedsiębiorcy. Prawdziwą drogą do sukcesu jest jednak optymalizacja kosztów, pozwalająca na utrzymanie wysokiej jakości działań przy równoczesnym ograniczeniu wydatków.

Do tego celu służy w ostatnich latach outsourcing rozmaitych procesów, w tym również logistyki.

Co można zyskać, delegując opracowywanie obowiązków logistycznych na zewnątrz? O tym opowiemy poniżej.

 

Outsourcing logistyczny – nowe spojrzenie na biznes

Jeszcze kilka lat temu większość firm dążyła do uzyskania jak największej samodzielności. Tworzono zatem w ramach biznesów szereg działów i jednostek, wykonujących poszczególne zadania lub odpowiedzialnych za różne elementy funkcjonowania procesów.

Obecnie podejście do działania uległo jednak zasadniczej zmianie. Większość właścicieli firm dostrzega bowiem, jak wiele korzyści przynosi im outsourcing na przykład logistyki. Dlaczego się to opłaca?

 

Korzyści z outsourcingu logistyki

Logistyka w firmie zajmuje się usprawnianiem obiegu towarów lub informacji. Jej zadaniem jest zoptymalizowanie wszystkich procesów tak, żeby przynosiły jak największą wydajność i solidne oszczędności.

Jak wynika z raportu Ogólnopolskiego Badania Rynku Outsourcingu, przedsiębiorcy wymieniają właśnie logistykę jako dziedzinę, którą najczęściej poddaje się outsourcingowi.

Czy faktycznie w tym przypadku jest miejsce na oddelegowanie tego typu obowiązków do zewnętrznych operatorów i oszczędzanie?

 

Outsourcing logistyki – jak generować oszczędności?

Wykorzystanie outsourcingu przy firmowej logistyce może na początku budzić pewne obawy. W końcu trzeba oddać dość znaczącą część funkcjonowania zewnętrznemu operatorowi, który może nie znać aż tak dokładnie specyfiki danej firmy.

Oprócz tego zlecanie pracy innemu podmiotowi generuje kolejne koszty stałe, które trzeba uwzględnić w budżecie. Gdzie tu zatem miejsce na oszczędzanie?

 

Know-how w cenie

Podstawową korzyścią, którą uzyskuje się przy outsourcingu logistyki, jest wiedza doświadczonych specjalistów. Gdy wybieramy zewnętrznego operatora, możemy podjąć współpracę z firmą, która najbardziej nam odpowiada i ma największe doświadczenie akurat w naszej branży.

Dzięki temu działamy ze specjalistami, świetnie rozumiejącymi procesy logistyczne, oraz znającymi sposoby na optymalizację wielu procesów.

Wszystko to otrzymujemy w ramach stałej, miesięcznej opłaty. Znika zatem konieczność zatrudniania, rozwoju działu wewnętrznego oraz nieustannego szkolenia pracowników, oddelegowanych do zajmowania się logistyką, co przecież generuje gigantyczne koszty.

 

Nie tylko wiedza – dostęp do sprzętu

Nowoczesna logistyka to również nie tylko ludzie, ale także specjalistyczne sprzęty, wspierające realizację poszczególnych zadań lub integrujące pracę całej firmy, a nawet łańcucha dostaw.

Zakup tego typu oprogramowania komputerowego potrafi być olbrzymim wydatkiem dla przedsiębiorstwa. Nie musi się ono jednak nim martwić, jeśli zdecyduje się na outsourcing logistyki.

Zewnętrzny operator posiada niezbędne narzędzia oraz ma wiedzę, jak z nich korzystać w najlepszy sposób.

 

Zaplecze – różne rozwiązania na wyciągnięcie ręki

Procesy logistyczne wiążą się z rozmaitymi działaniami. Często wymagają pozyskania dodatkowych środków lub zaplecza.

Zewnętrzny operator zajmuje się zatem znalezieniem odpowiedniego magazynu, przystosowanego do przechowywania konkretnego typu przedmiotów. Znajduje także optymalną firmę transportową. Dzięki temu przedsiębiorca oszczędza sporo czasu oraz oczywiście pieniędzy.

 

Skupienie się na pracy

Działania logistyczne potrafią pochłaniać olbrzymie ilości czasu. A jak wiadomo w biznesie czas to pieniądz. Przekazanie obowiązków logistycznych odciąża zatem przedsiębiorcę i pozwala skupić się na pracy i pozyskiwaniu nowych klientów.

Outsourcing logistyczny przyspiesza oraz usprawnia przepływ informacji i towarów, co przekłada się na większą wydajność pracy, a w efekcie większe zyski.

 

Outsourcing logistyki – rozwiązanie, które się opłaca

Obecnie z delegowania zadań logistycznych do zewnętrznych operatorów korzysta coraz szersze grono przedsiębiorców.

Dotyczy to jednak bynajmniej nie tylko największych graczy na rynku, ale również średnich i nawet małych firm, które pragną usprawnić swoją pracę, zoptymalizować koszty i wznieść się na wyższy poziom profesjonalizmu.

Outsourcing wpływa bowiem nie tylko na efektywność pracy i obniżenie wydatków, ale pośrednio też na wzrost satysfakcji klientów oraz budowanie solidnej pozycji na rynku.

reklama post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *