Jak zapewnić bezpieczeństwo żywności?

Jak zapewnić bezpieczeństwo żywności? image

Zimne łańcuchy dostaw wymagają uwagi i kontroli na każdym etapie procesu. Jeśli nie zostanie to dopilnowane producenci, dystrybutorzy i firmy transportowe mogą narazić się na spore straty.

Złe warunki transportu i składowania żywności mogą jednak również prowadzić do jeszcze gorszych konsekwencji. Nieodpowiednia temperatura w przypadku produktów świeżych i mrożonych wpływa na rozwój niebezpiecznych drobnoustrojów (w tym bakterii), które bywają zagrożeniem dla zdrowia nieświadomych konsumentów.

Co zatem zrobić, żeby zapewnić produktom spożywczym bezpieczeństwo na każdym etapie ich magazynowania i transportu? Poniżej przedstawimy najważniejsze aspekty ochrony żywności w zimnych łańcuchach dostaw.

 

Bezpieczna żywność, czyli jaka?

 

Na początek warto zastanowić się nad tym, co w zasadzie oznacza „bezpieczeństwo żywności”, o którym tak wiele mówi się w przepisach prawa, normujących zasady postępowania w przypadku produkcji, przetwórstwa, składowania i transportu produktów spożywczych.

Bezpieczna żywność to taka, którą przechowuje się w odpowiednich warunkach, dopasowanych do potrzeb konkretnego produktu. Często oznacza to przede wszystkim odpowiednią wilgotności i temperaturę, ściśle określone przez producenta i pozwalające na utrzymanie najwyższej jakości oraz optymalnych walorów smakowych przez jak najdłuższy czas.

Bezpieczeństwo to również kwestia właściwego opakowania żywności. Każdy typ artykułów spożywczych wymaga innego typu zabezpieczenia, aby uchronić go przez zabrudzeniem, rozsypaniem lub uszkodzeniem mechanicznym.

Coraz częściej w tym przypadku stawia się na opakowania z tworzyw naturalnych lub sztucznych, które są biodegradowalne albo wręcz kompostowalne. Tego typu opakowania są przyjazne środowisku, a także nie zawierają żadnych niebezpiecznych ani toksycznych składników.

Właściwe zabezpieczenie żywności oznacza zatem ochronienie jej przed przedwczesnym zepsuciem, zakażeniem lub zabrudzeniem. Jej transport i przechowywanie muszą zatem odbywać się we właściwych warunkach, o których więcej opowiemy poniżej.

Jak zapewnić żywności bezpieczeństwo w łańcuchu dostaw?

 

Wymogi sanitarno-higieniczne a pomieszczenia do magazynowania żywności

 

Wszystkie akty prawne, mówiące na zabezpieczaniu żywności w produkcji, transporcie i magazynowaniu, skupiają się przede wszystkim na zapewnieniu odpowiedniej higieny w pomieszczeniach lub pojemnikach do przechowywania.

Jak zatem wygląda właściwy magazyn dla żywności? Musi być prosty do dezynfekcji oraz dokładnego wymycia. Dlatego najczęściej wykłada się go gładkimi kafelkami lub maluje łatwo zmywalną farbą olejną. Pozwala to utrzymać koszty sprzątania na niskim poziomie, przy zapewnieniu odpowiedniej czystości całego pomieszczenia.

We wnętrzu musi panować odpowiednia atmosfera. Najczęściej dotyczy to niskiej wilgotności oraz temperatury, dopasowywanej do typu żywności. Produkty sypkie przechowuje się bowiem w temperaturze 16-18 stopni, niektóre świeże warzywa wymagają kilku stopni Celsjusza, a część przetworów, świeże mięso lub owoce delikatne muszą być przechowane w temperaturze ok. 0 stopni Celsjusza. Odrębnym tematem są mrożonki, dla których trzeba cały czas utrzymywać minimum -18 stopni.

Oprócz instalacji chłodzących w pomieszczeniach trzeba zamontować urządzenia rejestrujące temperature oraz alarm, który przydaje się w razie problemów technicznych.

 

Wyposażenie – co musi się znaleźć w magazynie?

 

Podstawowym rodzajem wyposażenia do magazynu żywności są oczywiście regały. Artykuły spożywcze nigdy nie mogą być bowiem składowane bezpośrednio na podłodze. Meble, podobnie jak wykończenie wnętrza, muszą być proste do utrzymania czystości. Dlatego zazwyczaj wykonuje się je z gładkich metali lub tworzyw sztucznych, pozwalających na szybkie umycie oraz wygodne składowanie każdego typu produktów.

Niekiedy żywność w magazynach chowa się w wygodnych, przenośnych kontenerach, które są wyposażone we własną instalację chłodzącą. Jeśli ich nie ma niezbędnym elementem wyposażenia chłodni staje się instalacja zapewniająca odpowiednią temperaturę. Najczęściej wykorzystuje się do tego specjalne agregaty.

Dzięki odpowiedniemu wyposażeniu zmniejsza się ryzyko zakażenia lub uszkodzenia mechanicznego żywności. Równocześnie instalacje chłodzące pozwalają utrzymać jej świeżość oraz optymalne parametry smakowe.

 

Automatyzacja magazynu – optymalizacja pracy

 

Żywność zalicza się do produktów, które muszą trafić do konsumenta najszybciej, jak to tylko możliwe. Oznacza to, że wszystkie procesy na całej długości zimnego łańcucha dostaw powinny być maksymalnie skrócone.

Wielkim wsparcie bywają urządzenia automatyzujące pracę. Mogą to być przenośniki taśmowe, roboty lub inne urządzenia wykorzystujące elementy sztucznej inteligencji. Zastępują ludzi przy wykonywaniu monotonnych lub niebezpiecznych czynności, a przy tym chronią żywność przed zakażeniem i zabrudzeniem. Wszystkie zadania są realizowane też sprawniej, przez co towar trafia do finalnego klienta zdecydowanie szybciej. A to pozwala na utrzymanie jego optymalnej jakości.

 

Ludzie – najwyższe normy sanitarne

 

Wszyscy ludzie zatrudnieni w magazynach, w których przechowuje się żywność, muszą przestrzegać bardzo restrykcyjnych norm higieniczno-sanitarnych. Wiążą się one między innymi z regularnym myciem rąk oraz noszeniem odzieży ochronnej, w tym również rękawiczek. Ma to przeciwdziałać przypadkowemu zakażeniu żywności.

 

***

 

Dzięki stosowaniu tych wszystkich zasad można zachować optymalne parametry żywności. Jest ona w pełni bezpieczna, świeża i naprawdę smaczna. A przecież tego oczekują wszyscy konsumenci, czekający na nią na samym końcu zimnego łańcucha dostaw.

Autor: Redakcja Portal Logistyczny

Dodaj komentarz