Jak zarządzać zimnym łańcuchem dostaw?

Jak zarządzać zimnym łańcuchem dostaw? image

Istnieją produkty, których wytwarzanie i dystrybucja wymagają znacznie więcej troski i uwagi niż standardowe towary. Często ma się z tym do czynienia w zimnych łańcuchach dostaw, w których od właściwego planowania procesów w wielu przypadkach zależy bezpieczeństwo produktów, a także kupujących je konsumentów.

Jak zatem powinno wyglądać zarządzanie zimnymi łańcuchami dostaw i na czym musi się skupiać, żeby zapewniać najwyższą jakość i świeżość wszystkich wytwarzanych towarów?

 

Czym jest zimny łańcuch dostaw?

Nazwa zimnych łańcuchów dostaw jest oczywiście związana z pełnioną przez nie funkcją. Ich zadaniem jest bowiem wyprodukowanie i dystrybucja produktów o krótkim terminie przydatności do użycia, które przez cały czas muszą być przechowywane w ściśle określonych warunkach, aby zachować optymalną świeżość oraz właściwości.

Dotyczy to przede wszystkim żywności świeżej i mrożonej. Oprócz nich zimne łańcuchy dostaw są tworzone także dla leków, środków medycznych oraz świeżych roślin, w tym na przykład ciętych kwiatów.

Czym wyróżnia się zimny łańcuch dostaw? Do utrzymania odpowiednich warunków w magazynach, centrach logistycznych i chłodniach, trzeba zapewnić instalacje chłodnicze oraz urządzenia kontrolujące i rejestrujące temperaturę i wilgotność. W niektórych przypadkach choćby niewielka zmiana parametrów potrafi być destrukcyjna dla produktów.

 

Logistyka w zimnych łańcuchach dostaw

Logistyka zimnych łańcuchów dostaw musi zatem zadbać w pierwszej kolejności o bezpieczeństwo produktów. Ma ono ścisły związek z warunkami w każdej przestrzeni, w której przechowuje się żywność lub leki.

Niezmiernie ważne jest także skuteczne zarządzanie czasem. Krótki termin przydatności do użycia sprawia, że produkty muszą trafić do finalnego konsumenta w jak najkrótszym czasie.

Wpływa to na satysfakcję klienta, który otrzymuje świeży i pełnowartościowy produkt, a niekiedy również na jego bezpieczeństwo. Przeterminowane lub niewłaściwie przechowywane produkty spożywcze lub medykamenty niejednokrotnie stanowią zagrożenie dla ludzkiego zdrowia lub życia.

Na co zatem powinno się zwracać szczególną uwagę przy zarządzaniu zimnymi łańcuchami dostaw?

 

Magazynowanie – podstawa bezpieczeństwa produktów

Magazynowanie produktów w zimnych łańcuchach dostaw dotyczy zarówno gotowych towarów, jak i komponentów wykorzystywanych do ich wytworzenia. Do tego celu służą specjalne chłodnie oraz lodownie, wyposażone w instalacje zapewniające i kontrolujące utrzymanie prawidłowych warunków do przechowywania wrażliwych produktów.

Jeżeli producent lub przetwórca nie dysponuje własnymi przestrzeniami do składowania, musi przekazywać towary zewnętrznym operatorom, którzy prowadzą magazyny zapewniające bezpieczne miejsce do składowania żywności, leków lub roślin.

 

Pakowanie – ostateczna warstwa zabezpieczająca

Żywność i leki podlegają najwyższym normom sanitarno-higienicznym. W ich przypadku należy zadbać o właściwe opakowanie jednostkowe i zbiorcze, które zapewnia utrzymanie czystości oraz minimalizuje ryzyko uszkodzenia towarów w magazynowaniu i transporcie.

Niezmiernie ważne jest zapewnienie sprawnego przepływu informacji. Na opakowaniach i w dokumentach należy przekazać bowiem dane o granicznych warunkach przechowywania – a zwłaszcza o temperaturze i wilgotności. Dzięki temu można sprawniej i wydajniej zarządzać całym procesem oraz łatwo wyłapać wszelkie nieprawidłowości.

 

Transport – klucz do ochrony wrażliwych produktów

Zarządzanie zimnym łańcuchem dostaw obejmuje również transport, czyli szczególnie newralgiczny punkt w całym procesie dystrybucji.

To właśnie podczas przewozu wrażliwych produktów najczęściej dochodzi do ich uszkodzenia lub całkowitego zepsucia. Ma to związek z przenoszeniem ładunków, a w przypadku spedytorów, rozwożących towary do kilku lokalizacji, również z kilkukrotnym otwieraniem drzwi do przestrzeni, w której znajdują się produkty.

Żywność przewozi się w pojazdach, które zostały dopuszczone do użytku przez Sanepid. Muszą one spełniać najwyższe normy sanitarno-higieniczne. Wyposaża się je w instalacje chłodnicze oraz urządzenia do kontrolowania temperatury w przestrzeni ładunkowej. Wszystko po to, żeby mieć pewność, że produkty wrażliwe znajdują się cały czas w optymalnych dla nich warunkach.

 

Monitoring – wszystko pod pełną kontrolą

Kontrolowanie warunków dla towarów wrażliwych w zimnych łańcuchach dostaw potrafi być wyzwaniem. Z pomocą przychodzą jednak nowoczesne technologie. Coraz więcej firm decyduje się bowiem na wprowadzenie monitorowania w czasie rzeczywistym.

Przydaje się ono zwłaszcza w magazynowaniu i transporcie, dając pewność, że produkty znajdują się w optymalnych warunkach. W razie wystąpienia jakichkolwiek problemów daje to też spory zapas czasu na działania chroniące przed zepsuciem całą partię towaru.

 

Zarządzanie zapasami – planowanie i przewidywania

Zarządzanie w zimnych łańcuchach dostaw zajmuje się także planowanie zaopatrzenia i kontrolą stanów magazynowych.

Wsparciem w tym procesie okazują się nowoczesne systemy komputerowe, które pomagają w określeniu obecnych stanów magazynowych oraz wspierają przewidywania na przyszłość. Dzięki nim nie dochodzi do przetowarowania albo niedoboru surowców lub gotowych produktów, co prowadziłoby do kosztownych przestojów, rzutujących na dobre imię firmy.

 

Sprawne zarządzanie zimnym łańcuchem dostaw

Odpowiednia organizacja procesów, wdrożenie działań optymalizacyjnych sprawiają, że zimny łańcuch dostaw realizuje zadania efektywniej, przy mniejszym zużyciu surowców i energii. Generuje to spore oszczędności oraz wpływa korzystnie na wizerunek wszystkich zaangażowanych podmiotów.

Aby było to możliwe, potrzeba sprawnych logistów i nowoczesnych narzędzi, dzięki czemu praca stanie się prostsza i wydajniejsza, a wszystkie towary trafią do konsumentów świeże i w pełni bezpieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *