Jak zmienia się produkcja żywności dzięki rozszerzonej rzeczywistości?

Jak zmienia się produkcja żywności dzięki rozszerzonej rzeczywistości? image

Wydawać by się mogło, że produkcja żywności należy do szczególnie tradycyjnych i mocno konserwatywnych obszarów gospodarki. Również jednak w tym sektorze coraz śmielej sięga się po nowoczesne rozwiązania, które podnoszą efektywność produkcji, zwiększają bezpieczeństwo pracowników oraz finalnych konsumentów.

Szczególnie ciekawym narzędziem wydaje się pod tym względem rozszerzona rzeczywistość, wprowadzana w rozmaitych firmach zajmujących się wytwarzaniem i przetwórstwem żywności na całym świecie.

 

Największe zagrożenia i wyzwania dla branży rolno-spożywczej

Branża spożywcza jest wyjątkowa. O ile bowiem we wszystkich pozostałych głównym zadaniem jest optymalizacja kosztów i czasu, to w przypadku żywności najważniejszy jest czas, który w przypadku produktów świeżych, wpływa na jakość i bezpieczeństwo.

Zwłaszcza to drugie ma znaczenie kluczowe. Nieprawidłowe działania w procesie produkcji lub późniejszej dystrybucji, zbytnia opieszałość lub wydłużenie czasu, potrzebnego do realizacji wszystkich zadań w spożywczych łańcuchach dostaw, często inicjują nieodwracalne i niebezpieczne zmiany fizykochemiczne w artykułach spożywczych. Niejednokrotnie oznacza to pogorszenie właściwości produktu zanim w ogóle dotrze on na stół finalnego konsumenta. W niektórych przypadkach żywność ulega nawet zepsuciu, stając się realnym zagrożeniem dla ludzi.

Równocześnie proces produkcyjnych oraz dystrybucja składają się z zadań, które narażają pracowników na rozmaite wypadki, o które naprawdę nie trudno w zakładach wytwórczych lub magazynach.

Z pomocą w obu przypadkach przychodzi rozszerzona rzeczywistość, która usprawnia działanie całych spożywczych łańcuchów dostaw.

 

Rozszerzona rzeczywistość w przemyśle – jak to działa?

Rozszerzona rzeczywistość (z ang. Augmented Reality, AR) coraz śmielej bywa wprowadzana do przemysłu, a w tym również oczywiście do sektora rolno-spożywczego.

Polega ona w dużym uproszczeniu na połączeniu obrazu rzeczywistego, wyświetlanego na przykład na tablecie lub poprzez specjalne okulary, z obrazem wygenerowanym cyfrowo. Jakie elementy tworzy się wirtualnie? Komputerowo wprowadza się choćby dodatkowe dane, pochodzące z systemów IT. Dzięki nim uzyskuje się szereg przydatnych informacji na temat urządzenia, procesu lub produktów znajdujących się w magazynie.

W przemyśle chętnie stosuje się szeroki wachlarz możliwości, które daje AR. Dzięki połączeniu różnych systemów wizyjnych, przetwarzania obrazu w czasie rzeczywistym oraz wyświetlania danych z systemów informatycznych, z których korzysta firma, uzyskuje się niezmiernie precyzyjne informacje. Przekłada się to na większą efektywność i bezpieczeństwo pracy oraz znaczące skrócenie czasu potrzebnego do wykonania wielu zadań.

 

Rzeczywistość rozszerzona przy produkcji żywności – w czym może pomóc?

Rozszerzona rzeczywistość zmienia sposób funkcjonowania zakładów produkcyjnych, a nawet gospodarstw rolnych. Dzięki niej wdraża się wiele nowych procesów oraz optymalizuje wcześniejsze, wprowadzając w nich solidne oszczędności, skracając czas potrzebny na wytworzenie produktu oraz zwiększając bezpieczeństwo żywności i pracowników.

AR poprawia także obieg informacji w firmie. Wszystkie upoważnione osoby otrzymują bowiem od razu dostęp do niezbędnych danych. Pracownicy na bieżąco wyświetlają dokładnie te informacje, które są im potrzebne, a komputer sortuje dla nich całą dostępną bazę danych. Oznacza to efektywniejszą produkcję, optymalne wykorzystanie wszelkich procesów, skrócenie przestojów oraz uproszczenie komunikacji w zakładzie pracy.

 

AR a bezpieczeństwo w produkcji żywności

Wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości poprawia bezpieczeństwo samej żywności, jak i ludzi wykonujących różne zadania na liniach produkcyjnych lub w magazynach.

W jaki sposób? Przy pomocy specjalnych okularów lub tabletów organizuje się kursy szkoleniowe lub doszkalające pracowników. Dzięki temu otrzymują oni potrzebną wiedzę w pigułce, mają dostęp do wszystkich danych, a nowoczesna technologia wspiera ich w każdym działaniu, pokazując, co powinni zrobić krok po kroku. Prowadzi to do zmniejszenia ilości błędów ludzkich, które bywają niebezpieczne dla żywności oraz pracowników.

Okulary i tablety przydają się także w magazynach. Dzięki nim znalezienie odpowiedniej partii towarów lub surowców zajmuje zdecydowanie mniej czasu, a jak wiadomo produkty świeże powinny trafiać do klienta docelowego jak najszybciej. AR usprawnia zatem działanie procesów logistycznych w magazynie, co prowadzi do efektywniejszego realizowania zamówień oraz utrzymania optymalnych właściwości każdego produktu przez jak najdłuższy czas.

 

Komputery i rozszerzona rzeczywistość – wsparcie dla nowoczesnej branży spożywczej

Nowoczesna technologia daje wiele narzędzi, z których chętnie korzysta sektor rolno-spożywczy. Jednym z nich jest choćby rozszerzona rzeczywistość. Wspomaga proces szkoleniowy, stanowi dodatkowe zabezpieczenie dla żywności oraz usprawnia przepływ informacji.

Dzięki temu doprowadza się do większej efektywności działań oraz utrzymania optymalnej świeżości produktów spożywczych. Zwiększa to zaufanie do producenta i gwarantuje bezpieczeństwo konsumentów, którzy otrzymują towary zawsze najwyższej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *