Jaki sposób dostawy preferują współcześni klienci?

Jaki sposób dostawy preferują współcześni klienci? image

Zakupy online stają się jednym z najważniejszych sposobów pozyskiwania rozmaitych produktów. Do najpopularniejszych zalicza się odzież, akcesoria i galanterię skórzaną, a także książki i elektronikę. Kupujemy coraz chętniej i mamy coraz większe oczekiwania wobec sprzedawców z sektora e-commerce. Jednym z najważniejszych elementów wpływających na budowanie zadowolenia klienta są formy dostawy zakupionych produktów.

 

e-Commerce i jego wpływ na rozwój branży KEP

 

e-Commerce stanowi dziedzinę gospodarki wyróżniającą się niezmiernie wysokim i szybkim wzrostem. Branża rozwija się prężnie, a każdego dnia powstają nowe sklepy internetowe. Firmy przenoszą całe biznesy do przestrzeni wirtualnej lub stawiają na wielokanałowość, która pozwala dotrzeć do zróżnicowanych grup odbiorców, o mocno rozbieżnych upodobaniach i preferencjach.

Zakupy online aktywnie wpływają na przemiany również w innych dziedzinach, w szczególności na transport i logistykę. Konieczność przewozu olbrzymiej ilości paczek zamawianych każdego dnia przez rzesze klientów, sprawia, że właściciele firm z sektora KEP (przesyłki kurierskie, ekspresowe i paczkowe) są zmuszeni do wprowadzenia daleko idących zmian, aby sprostać nowym oczekiwaniom klientów i rynku.

Badania podają, że od 2013 roku ilość wysyłanych paczek wzrosła w naszym kraju o ponad 60%. Z tego względu dobrze zorganizowany transport i dostawa stają się podstawą funkcjonowania całego e-commerce – bez przestojów i opóźnień w realizacji.

 

Czy forma dostawy wpływa na poziom zadowolenia klienta?

 

Podstawowym kryterium, którym kierują się obecnie klienci, robiący zakupy przez Internet, jest maksymalna wygoda i komfort. Z tego względu największa grupa konsumentów decyduje się na wybór przesyłki na wskazany adres, często nawet kosztem nieco wyższej ceny za paczkę.

Analogicznie brak odpowiadającej formy transportu lub konieczność dopłat są częstą przyczyną porzuceń koszyków, a także braku satysfakcji klientów, którzy finalnie wybierają ofertę konkurencji, lepiej odpowiadającą ich stylowi życia.

Kupujący chcą mieć pełną kontrolę nad tym, gdzie i kiedy odbierają zamówiony towar, dlatego też z wielkim entuzjazmem przyjmują możliwość darmowego przekierowania paczek, jeśli akurat harmonogram dnia ulega u nich zmianie. Dostarczanie paczek musi być wygodne i elastyczne.

Żyjemy w bardzo szybkim tempie. Dlatego też oczekiwania klientów co do czasu dostawy produktów zakupionych online zdecydowanie wzrosły. O ile jeszcze kilka lat temu standardowy czas realizacji zamówienia wynosił 3-4 dni, to obecnie kupujący chcą dostawać przesyłki w ciągu 24 lub maksymalnie 48 godzin. Stanowi to olbrzymie wyzwanie logistyczne dla samego sklepu oraz firm kurierskich, obsługujących tysiące takich priorytetowych przesyłek dziennie.

 

Preferencje klientów – jakie możliwości dostawy są najczęściej wybierane

 

Dla każdego wygoda oznacza trochę co innego. Dla osób pracujących zdalnie lub spędzających większą część dnia w biurze odbiór pod wskazanym adresem jest najwygodniejszą opcją, bez konieczności odrywania się od bieżących obowiązków.

Z kolei osoby dynamicznie przemieszczające się na kolejne spotkania zdecydowanie chętniej decydują się na odbiór paczek w paczkomatach, zlokalizowanych blisko miejsca zamieszkania lub na aktualnej trasie przejazdu. Pozwala to odebrać zamówiony towar w dogodnym momencie, bez oglądania się na godziny pracy kuriera.

Istnieje też dość duża grupa klientów, którzy wciąż nie do końca ufają zakupom online. W ich przypadku największym ograniczeniem tego typu pozyskiwania produktów jest brak możliwości dokładnego obejrzenia produktu. Dlatego też najczęściej decydują się na dostawę do jednego z oddziałów sklepu, w którym mogą swobodnie przyjrzeć się zamówionej rzeczy i w razie braku zadowolenia po prostu oddać ją na miejscu, bez dodatkowych kosztów i problemów.

 

Sposób dostawy jako metoda budowania relacji z klientem

 

Wygodna i praktyczna dla klienta dostawa towarów na preferowanych przez niego zasadach stanowi obecnie jeden z najistotniejszych elementów budowania relacji pomiędzy sprzedającym i kupującym.

Wybór różnych metod dostarczenia zakupionych produktów zwiększa zadowolenie klienta, który bez trudu może dopasować odbiór do swojego rytmu życia. Podstawowym kryterium pozostaje wysoki komfort oraz jak najkrótszy czas dostawy, cena staje się parametrem drugorzędnym, choć wciąż branym pod uwagę przez szerokie grono klientów.

Warto uwzględniać zróżnicowane formy dostarczania paczek przy planowaniu działania sklepu. Odpowiednie zadbanie o szybką dostawę przekłada się bowiem na pozytywne doświadczenie klienta, który jest zdecydowanie bardziej chętny do zrobienia kolejnych zakupów w sklepie, który spełnia jego oczekiwania.

Autor: redakcja platformalogistyczna.com

Dodaj komentarz