Jakie technologie wykorzystuje się przy magazynowaniu świeżej żywności?

Jakie technologie wykorzystuje się przy magazynowaniu świeżej żywności? image

Nowoczesny magazyn żywności to przestrzeń, w której nie tylko przechowuje się produkty spożywcze, ale także wykonuje szereg dodatkowych czynności.

Usprawnienie wielu zadań wymaga wykorzystania nowoczesnych technologii, zwiększających bezpieczeństwo oraz usprawniających wykonywanie wszelkich czynności.

Jakie rozwiązania sprawdzają się najlepiej i powinny być wprowadzone we wszystkich magazynach spożywczych? Tego dowiecie się z dzisiejszego tekstu.

 

Magazyn spożywczy – bezpieczeństwo ponad wszystko

Do żywności zaliczamy produkty, które wymagają specjalnej uwagi. Przede wszystkim trzeba zapewnić wszystkim artykułom, świeżym i mrożonym, optymalne warunki termiczne. Nieprawidłowa temperatura może bowiem przyczynić się do trwałego uszkodzenia produktów.

Wielkim wyzwaniem w takiej przestrzeni jest optymalizacja wszystkich procesów pod względem czasu potrzebnego na ich realizację. Im mniej czasu świeża żywność spędzi w magazynie, tym lepiej. Dzięki temu trafi na stoły konsumentów w optymalnej formie, ciesząc ich świetnym smakiem i zapachem.

Nie można również zapominać o konieczności optymalizacji kosztów składowania towarów. Do tego celu również mogą się przydać nowoczesne technologie, które usprawniają zarządzanie wszystkimi procesami, toczącymi się każdego dnia w magazynach.

 

Nowoczesny magazyn a technologie

Wykorzystanie technologii w magazynach, w których przechowuje się żywność, zaczyna być coraz powszechniejsze. Wprowadza się szereg rozwiązań, włączonych do Internetu Rzeczy, zaliczanych do sztucznej inteligencji lub rozszerzonej rzeczywistości. Chętnie sięga się także po dodatkowe wsparcie w rozpoznawaniu obiektów. Wszystkie rozwiązania są dopasowywane do potrzeb konkretnej przestrzeni oraz typu składowanych towarów. Co sprawdza się najlepiej i przynosi optymalne efekty?

 

Beacony – pełna kontrola procesów magazynowych

Podstawą wszystkich działań w magazynach są obecnie dane, a przede wszystkim duże zbiory danych. Bez sprawnego obiegu informacji wprost nie sposób usprawnić procesy związane z przepływem towarów.

Do tego celu stosuje się beacony, czyli niewielkie, inteligentne czujniki. Montuje się je w chłodniach oraz w innych przestrzeniach, na przykład na trasach robotów AGV.

Czujniki zbierają cenne informacje i w czasie rzeczywistym przekazują je na serwer. Dzięki temu mamy na bieżąco dostęp do wszystkich niezbędnych danych. A to przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa każdego procesu.

 

Technologia radiowa – sprawniejsze odczytywanie etykiet

W wielu magazynach chętnie stawia się wciąż na technologie radiowe. Wykorzystuje się specjalne etykiety i czytniki do nich. Dzięki temu można szybko i sprawnie rozpoznawać produkty, sprawdzać ich ilość oraz zmniejszać prawdopodobieństwo wystąpienia ludzkiego błędu przy kompletacji, przyjmowaniu i wydawaniu towarów.

Etykiety zawierają szereg istotnych informacji, które usprawniają i przyspieszają identyfikację oraz lokalizację wszystkich produktów przechowywanych w magazynie.

Etykietowanie RFID należą do szczególnie popularnych i niezmiernie praktycznych rozwiązań, często obecnych w nowoczesnych magazynach.

 

Inteligentna Wymiana Danych w magazynie

Magazyny spożywcze chętnie wdrażają także system EDI (z ang. Electronic Data Interchange). Pozwala on na elektroniczną wymianę dokumentów finansowych i handlowych pomiędzy różnymi uczestnikami łańcucha dostaw. Mogą to być na przykład faktury, potwierdzenia zamówienia, awizo.

Rozwiązanie tego typu usprawnia komunikację i przyspiesza działania w magazynie. Dzięki EDI przepływ danych między partnerami biznesowymi odbywa się w ekspresowym tempie, a dostęp do informacji w czasie rzeczywistym może być realizowany przez rozmaite urządzenia stacjonarne i mobilne.

Ponadto ryzyko popełnienia kosztownego błędu w zamówieniu lub dokumentacji znacząco spada. EDI to także poprawa bezpieczeństwa w obiegu dokumentów.

 

Nowoczesny magazyn – automatyzacja i cyfryzacja

Nie da się ukryć, że nowoczesne magazyny stają się przestrzeniami coraz mocniej zinformatyzowanymi i stawiającymi na automatyzację wielu procesów.

Pozwala to na redukcję kosztów oraz skrócenie czasu realizacji poszczególnych zadań. Dzięki temu żywność jest znacznie bezpieczniejsza i szybciej trafia na konsumenckie stoły.

reklama post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *