Jakie zmiany czekają branże retail i FMCG?

Jakie zmiany czekają branże retail i FMCG? image

Współczesny handel wchodzi w etap olbrzymich przemian. Nawet tradycyjni sprzedawcy w niedługim czasie będą zmuszeni do zainteresowania się najnowszymi technologiami i trendami, aby nie stracić pozycji na rynku. Jakie zmiany czekają sprzedaż detaliczną oraz jej specyficzne gałęzie, jak choćby FMCG?

 

Różne oblicza branży retail – co się zmienia?

 

Sprzedaż detaliczna to olbrzymia dziedzina, która przechodzi obecnie metamorfozę. Zmiany w głównej mierze są związane z intensywną cyfryzacją, wprowadzaniem elementów sztucznej inteligencji i Internetu Rzeczy. Ich zadaniem jest transformacja biznesu analogowego w wielokanałową sprzedaż (online i offline), nastawioną na potrzeby konsumenta.

Nowoczesna sprzedaż detaliczna opiera się przede wszystkim na budowaniu trwałych relacji – zarówno między sprzedawcą i klientem, jak i sklepem oraz dostawcami. Zaufanie i dostarczanie wielu wartości stanowi podstawę do budowania solidnego łańcucha dostaw, budującego zadowolenie i dającego szereg wartości dodanych.

Wspomniany wcześniej Internet Rzeczy (IoT) zmienia sposób prowadzenia tradycyjnych, małych sklepów oraz wielokanałowych potentatów branży retail. Jego największa wartość tkwi w modernizacji oraz optymalizacji procesów sprzedażowych, co przekłada się na znaczące oszczędności czasu i pieniędzy.

IoT pozwala jednak na znacznie więcej, stając się sposobem na poprawę jakości procesu robienia zakupów oraz spersonalizowanie treści promocyjnych. Dopasowana reklama może na przykład trafiać do klientów za pośrednictwem beaconów, czyli niewielkich urządzeń, działających w oparciu o sygnały radiowe. Przekazują nam one na bieżąco różnorodne komunikaty, na przykład o promocjach lub ofertach specjalnych przygotowanych specjalnie dla nas.

Sam Internet Rzeczy to jeszcze nie wszystko. Nowoczesne sklepy stawiają również na rozbudowane oprogramowanie typu ERP, które pozwala dopracowywać i optymalizować wszystkie procesy w sklepie i magazynie.

Powszechne staje się też wykorzystanie Big Data. Co takiego zyskują sprzedawcy, dzięki analizie danych? Przede wszystkim mogą lepiej:

  • profilować klientów, tworząc dla nich bardziej dopasowane oferty,
  • przewidywać trendy,
  • planować ekspozycję w oparciu o preferencje klientów,
  • zwiększać sprzedaż i budować lojalność klientów.

Technologia daje zatem klucz do zmodernizowania tradycyjnych sklepów, pozwalając na zwiększenie zysków, usprawnienie procesu sprzedaży oraz ugruntowanie dobrego wizerunku firmy.

 

Branża FMCG – czyli co dzieje się na rynku sprzedaży produktów pierwszej potrzeby?

 

Produkty szybkozbywalne (z ang. Fast-Moving Consumer Goods) stanowią olbrzymią część zakupów dokonywanych każdego dnia. Dziedzina ta obejmuje szereg niezmiernie zróżnicowanych towarów. Zalicza się do nich przede wszystkim produkty spożywcze i chemię domową.

Branża jest w trakcie transformacji i wciąż poszukuje ścieżek rozwoju, zwłaszcza po wprowadzeniu w naszym krajów niedziel wolnych od handlu.

Najważniejszym trendem, który dotyka FMCG w ostatnich latach jest znaczący wzrost świadomości klientów. Kryterium cenowe przestaje być już podstawową wartością. Konsumenci szukają wysokiej jakości, a także produktów eko – naturalnych, bezpiecznych dla zdrowia, bez konserwantów oraz zapakowanych w przyjazne dla środowiska opakowania.

Sklepy starają się wprowadzać wielokanałowość sprzedaży poprzez uruchamianie dedykowanych aplikacji do zakupu żywności i chemii online. Wciąż jednak są dopiero na początku drogi. Artykuły spożywcze należą bowiem do produktów, które najmniej chętnie nabywamy za pośrednictwem sieci. Tylko 10% klientów sklepów internetowych deklaruje, że regularnie kupuje żywność online.

Omnichannel pozwala na znaczące zwiększenie sprzedaży, przy równoczesnym zminimalizowaniu kosztów potrzebnych na reklamę. Można bowiem dopasować kanał promocyjny do upodobań konkretnej grupy odbiorców, wyznaczonej podczas budowania person klientów. Dzięki temu content jest skuteczniejszy, a sklep buduje zaufanie i lojalność u szerokiego grona konsumentów.

 

Nowoczesne sklepy pełne technologii

 

Trwająca właśnie rewolucja w przemyśle dotyczy również handlu, w tym sektora retail. Aby pozyskiwać nowych klientów oraz zachować wysoką konkurencyjność, sklepy powinny inwestować w nowoczesne technologie, wprowadzać oprogramowanie i zmieniać dotychczasowe, analogowe nawyki.

Korzyści z tego będą olbrzymie – nawet lokalny, niewielki sklep zwiększy konkurencyjność oraz pozyska szerokie grono nowych klientów, którzy z chęcią zaczną robić w nim zakupy, co przełoży się na wzrost zysków wszystkich uczestników łańcucha dostaw żywności.

Autor: redakcja platformalogistyczna.com

Dodaj komentarz